Halkın geleceğini de çaldılar

Dem PARTİ Eşbaşkanlar açıklama

Dem PARTİ Eşbaşkanlar açıklama

  • DEM Parti Eşbaşkan Yardımcısı Mehmet Rüştü Tiryaki, belediyeleri devraldıklarında halkın sadece iradesinin değil, bugünün ve geleceğinin çalındığını gördüklerini söyledi. 
  • Eşbaşkan Yardımcısı Tiryaki, "10 yıl boyunca tüm gelirleri verse dahi borçlarını kapatamayacak belediyelerimiz var. Belediyelerimiz adeta talan edilmiş durumda" dedi. 

Amed’de yapılan belediye eşbaşkanları toplantısı öncesi konuşan DEM Parti Eşbaşkan Yardımcısı Mehmet Rüştü Tiryaki, hükümetin “tasarruf tedbirleri” kararlarıyla belediyelerin hizmet yapmasını engellediğini belirtti. 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) belediye eşbaşkanları, dün Amed'de toplandı. Amed Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Kültür ve Kongre Merkezi'ndeki toplantı öncesi partinin Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu'ndan Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı Mehmet Rüştü Tiryaki açıklamalarda bulundu. 31 Mart yerel seçimlerinde ortaya çıkan tabloya değinen Tiryaki, halkın kayyım siyasetini kabul etmediğini vurguladı. Tiryaki, şunları söyledi: "Belediyelerimizi devraldığımızda halkın sadece iradesinin değil, bugünün ve geleceğinin, sahip olunan kaynaklarının çalındığını gördük. Bir, iki, üç yıl değil 10 yıl boyunca tüm gelirleri verse dahi borçlarını kapatamayacak belediyelerimiz var. Belediyelerimiz adeta talan edilmiş durumda. Sahip oldukları gayrimenkullerin neredeyse tamamı satılmış durumda. Sırf belediyelerimiz iş yapamasın diye, belediye ve halkımızı karşı karşıya getirmek için seçimden kısa bir süre önce yüzlerce, binlerce kişinin işe alındığını gördük. Belediyelerimizin sahip olduğu çok az sayıda olan aracın başka kurumlara peşkeş çekildiğini, belediye personelimizin başka kurumlarda görevlendirildiğini ancak maaşların belediye kaynaklarından ödendiğini gördük. Kayyumcu zihniyet kelimenin tam anlamıyla belediyeleri talan etmiş. Yalnız bugünü değil, geleceğini de çalmıştır.” 

İktidar köstek olmasın yeter

Vali ve kaymakamların belediyeleri talan ettiğini söyleyen Tiryaki, tüm tahribatlara rağmen kazandıkları kentlerde sorunları çözeceklerini vurguladı. Tiryaki, şöyle devam etti: "Emin olun, her sorununuzu çözebiliriz. Yeter ki siyasi iktidar köstek olmasın. Biliyorum, Hazine ve Maliye Bakanı, birkaç milyar dolar çekmek, kredi bulmak, sıcak para için ülke ülke dolaşıyor. Ülkeye kaynak getirmeye çalışıyor. Bu siyasi iktidar engel olmazsa metro ve raylı sistemlerden şehirlerimizin altyapısının yenilenmesine, temiz su sorunun çözülmesinden planlı kentler kurulmasına, yerinde dönüşüme kadar her ilimizin, ilçemizin, beldemizin sorunlarını çözebiliriz. Belediye eşbaşkanlarımız harıl harıl çalışıyor. İçeride ve dışarıda görüşmeler yapıyor. Uzun vadeli krediler ve hibeler bulmaya çalışıyor. Bütün arkadaşlarımızın en önemli gündemlerinden bir tanesi budur. Şehirlerimizin, ilçelerimizin, beldelerimizin sorunlarını biliyoruz. Her sorunumuzu çözebiliriz. Her belediyemiz için kaynak bulabiliriz. Yeter ki siyasi iktidar engel olmasın. Yaptığımız başvurulara, bulacağımız kaynaklara kefil olsun." 

Belediyelere 'tasarruf' bahanesi

Tasarruf tedbirlerine değinen Tiryaki, şunları söyledi: "Elbette kamuda tasarrufu destekliyoruz. Sorun şu ki; tasarruf tedbirleri kararları yerel yönetimlerin mevcut durumları göz önünde bulundurulmadan hazırlanmış kararlardır. Eğer bu kararlar hayata geçirilirse -iki aylık süre içerisinde somut olarak gördük- belediyelerin hiçbirine hiçbir iş yaptırılmayacak. Kamu kurumları üç yıl süreyle hizmet binası satın alamayacak, kiralayamayacak, hizmet binası yapamayacak, bunun için arsa bile satın alamayacak. Tasarruf tedbirleri adı altında yapılan açıklamalardan bir tanesi buydu. Bu karar gerekçe gösterilerek, belediyelerimizin yapmak istediği hiçbir inşaata izin verilmiyor. Projelerimizi hazırlıyoruz, bakanlığa gönderiyoruz, tasarruf tedbirleri gerekçe gösterilerek, bu hizmetleri yapması engelleniyor. Üç yıl süreyle her ne şekilde olursa olsun bu tasarruf tedbirleri kararı uyarınca, hiçbir araç satın alınamayacak. Bu araçlar içerisinde o kadar genel tabirler kullanılmış ki; belediyelerin acil gereksinimi olan araçlar da satın alınamayacak. Hizmet alım yoluyla alınan taşıtlar, sözleşme sonunda izin alınmadan yeniden kiralanamayacak, diyor. Emin olun biz araçların kiralanmasını doğru bulmuyoruz. Belediyenin her aracının belediyeye ait olmasını istiyoruz. Belediyeler öyle hale getirildi ki herhangi bir araç kiralamadan hizmet üretemeyecek hale getirildi. Gazete-dergi alınmayacak, kültürel sanatsal faaliyetlere kısıtlama getirilecek. Oysa halkımızın nefes almaya ihtiyacı var. Tasarruf tedbirleri adı altında kültürel-sanatsal faaliyetlerin engellenmesini doğru bulmuyoruz.”

Tiryaki, tasarruf tedbirleri adı altında belediyenin hizmet yapmasını engelleyen kararlara dair bakanlıklarla ilerleyen süreçlerde görüşmeler yapacaklarını ve sorunları çözmeye çalışacaklarının bilgisini paylaştı. AMED

 

* * *

Seçimler yenilendi

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) seçimlerin yenilenmesine karar verdiği üç ilçe ve dört beldede seçimler yenilendi. 

Riha’nın Curnê Reş (Hilvan), Kayseri’nin Pınarbaşı ve Aksaray’ın Güzelyurt ilçeleri ile Sivas’ın Yıldızeli ilçesine bağlı Güneykaya, Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesine bağlı Büyükkarıştıran, Dêrsim’ın Mazgêrt (Mazgirt) ilçesine bağlı Perî (Akpazar) ve Aksaray’a bağlı Sağlık beldelerinde ikinci kez seçimler yapıldı. 7 merkezdeki oy verme işlemi saat 17.00'ye kadar devam etti. Haber hazırlanırken oy verme işlemi devam ediyordu. 

* Kayseri/Pınarbaşı: Sandık sayısı 141. Seçmen sayısı 18 bin 960. 

* Riha/Curnê Reş: Sandık sayısı 124. Seçmen sayısı 27 bin 686. 

* Aksaray/Güzelyurt: Sandık sayısı 9. Seçmen sayısı 2 bin 32.

* Sivas Yıldızeli/GünEykaya: Sandık sayısı 5. Seçmen sayısı bin 147.

vKırklareli Lüleburgaz/Büyükkarıştıran: Sandık sayısı 16. Seçmen sayısı 4 bin 950. 

* Dêrsim/ Perî: Sandık sayısı 10. Seçmen sayısı bin 700. 

* Aksaray/Sağlık: Sandık sayısı 7. Seçmen sayısı bin 784.

 

31 Mart seçimleri sonuçları

* Kayseri/Pınarbaşı: CHP 5 bin 82 oy, MHP 4 bin 758 oy

* Riha/Curnê Reş: DEM Parti 6 bin 960, AK Parti 6 bin 439, Yeniden Refah Partisi 3 bin 935 oy

* Aksaray/Güzelyurt: İYİ Parti 549 oy, AK Parti 548 oy, MHP 537 oy

* Sivas Yıldızeli/GünEykaya: MHP: 333 oy, Yeniden Refah Partisi 158 oy, AK Parti 149 oy

* Kırklareli Lüleburgaz/Büyükkarıştıran: DSP 2 bin 59 oy, CHP 2 bin 57 oy

* Dêrsim/Perî: CHP 471 oy, AK Parti 467 oy, DEM Parti 274 oy

* Aksaray/Sağlık: MHP 763 oy, AK Parti 762 oy

Seçime ilgili yoğundu

Curnê Reş'te seçimlere ilgi yoğundu. Kentte 54’ü merkez, 70’i kırsal, 1 gezici olmak üzere toplam 125 sandık kuruldu. 31 Mart’ta AKP'lilerin sandıkları yaktığı Gençlik Merkezi’nde bu seçimde sandık kurulmadı. Daha önce burada oy kullanan seçmenler, Karacurun Mahallesi’nde bulunan Mustafa Kemal İlk Öğretim Okulu’nda oylarını kullandı. Ayrıca Liselere Geçiş Sınavı (LGS) yapılan Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu ile Şair Nabi Anadolu Lisesi’nde sandık kurulmadı. DEM Parti'den 15 milletvekili ile çok sayıda sivil toplum örgütü ve hukukçu, seçimleri takip etmek için kentteydi. 

Dêrsim’in Mazgêrt (Mazgirt) ilçesine bağlı Perî (Akpazar) beldesinde de sandığa ilgi yoğundu. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.