Hamlede ikinci aşama

Yurt Dışı Haberleri —

  • “Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a Özgürlük Kürt Sorununa Siyasi Çözüm” şiarıyla 10 Ekim’de başlatılan uluslararası kampanyanın ikinci aşamasına geçildi. Dün startı verilen ikinci aşama 1 Mayıs’a kadar devam edecek.
  • KCDK-E Eşbaşkanları “8 Mart, 21 Mart, 28 Mart Kahramanlık Haftası, 4 Nisan, 1 Mayıs’ı küresel kampanya merkezimize alarak karşılayacağız. Meydanlarda ‘Başkan Apo’ya Özgürlük, Kürt sorununa siyasi Çözüm’ diye haykıracağız” dedi.
  • Amerikalı küresel çatışma analisti Dr. Thoreau Redcrow: “CPT, Erdoğan rejiminin İmralı Adası'nı ziyaret etmelerine izin vermesi konusunda ısrar edecek cesareti kendinde bulamıyorsa, o zaman bir örgüt olarak var olmamalıdır.”

REWŞAN DENİZ / KÖLN

İmralı’da 26 yıldır ağır tecrit koşullarında tutulan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’dan 36 aydır haber alınamıyor. Kürt dostlarının öncülüğünde, Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanması ve Kürt sorununun çözümü talebiyle 10 Ekim 2023’te küresel çapta bir kampanyanın startı verildi. Dünyanın dört bir yanında başlatılan hamle kapsamında “İmralı’ya 100 bin kart” kampanyası, konferans, yürüyüş, miting vb. çalışmalar yürütülürken, birinci aşama Almanya’nın Köln kentinde 99’dan bu yana yapılan en görkemli eylemle tamanlanmıştı.

Dostlarla birlikte 2. aşamaya

Almanya’nın Köln kentinde dün yapılan açıklamayla hamlenin 2. aşamasına geçildi. Açıklama hamlenin uluslararası ayağını temsilen Amerikalı Uluslararası çatışma analisti Dr. Thoreau Redcrow, İskoçyalı aktivist-gazeteci Sarah Glynn, Alman politikacı Jörg Detjen ile KCDK-E Eşbaşkanları Zübeyde Zümrüt ve Engin Sever tarafından yapıldı. İlk sözü alan KCDK-E Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt, Kürt Halk Önderi Öcalan’ı yönelik mutlak tecrit uygulamasının 36 aydır devam ettiğinin altını çizerek, “Başkan Apo, Kürt halkının lideridir. Onun özgürlük mücadelesinin baş aktörüdür. En büyük özgürlük savaşçısıdır. Özgür Kurdistan ve demokratik Türkiye’ye ulaşmanın baş müzakerecisidir” dedi.

93 ülke 185 şehirde

Kürt dostları tarafından 10 Ekim’de başlatılan kampanyaya tüm örgütleriyle katıldıklarını belirten Zümrüt, “Dünyanın dört bir yanında beş kıta 93 ülke ve 185 şehirde, bu özgürlük dayanışmasını sağlayan binlerce aktiviste saygı, sevgi ve minnetlerimiz sunmak istiyoruz. Bizim yalnız olmadığımızı gösterdiğiniz için, çok büyük güç ve moral aldık” diyerek desteklerinden ötürü teşekkür etti. “Küresel kampanya, 10 Ekim’de 105 şehirde basın toplantılarıyla başladı. 10 Aralık, Dünya İnsan Hakları Gününde, Önder Öcalan’ın kitaplarını okuma etkinlikleriyle devam etti, onlarca uluslararası konferans düzenlendi, İmralı adasına yüz binlerce kartpostal gönderildi. Ve son olarak, geçtiğimiz günlerde, bizim ulusal kara günümüz olan, Başkan Apo’nun rehin alındığı 15 Şubat 1999, tarihinin yıldönümünde, bu şehirde, Köln’de tüm Avrupa’dan halkımızın ve dostlarımızın katıldığı, görkemli bir miting düzenledik” hatırlatmasında bulundu.

1 Mayıs’a kadar devam edecek

Küresel kampanyanın birinci aşamasının tamamlandığını 1 Mart itibarıyla ikinci aşamaya geçildiğini belirten Zümrüt, “Kesinlikle Erdoğan rejimini, Başkan Apo’nun rehin tutulduğu İmralı zindanının kapılarını açmak zorunda bırakacağız. Tüm dünyaya, bu kirli, zalim ve halkların düşmanı Erdoğan rejimini teşhir edeceğiz. Bugünden itibaren, başta 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü olmak üzere, 21 Mart Newroz Bayramı, 28 Mart Ulusal Kahramanlık Günümüz, 4 Nisan Başkan Apo’nun doğum günü, yani başta özgür Kürt kadını ve Kürt bireyinin doğum gününü, 1 Mayıs Dünya Emek Bayramı, tamamen bu küresel kampanyayı merkezimize alarak kutlayacağız, anacağız, meydanlarda milyonlarca halkımızla beraber, ‘Başkan Apo’ya Özgürlük, Kürt sorununa siyasi Çözüm’ diye haykıracağız” diye konuştu.

Küresel özgürlük kampanyasına aktif olarak katılma çağrısında bulunan Zümrüt, “Özgürlük Kazanacak” diyerek, konuşmasını tamamladı. KCDK-E Eşbaşkanı Sever ise Zümrüt’ün Kürtçe yaptığı açıklamayı Türkçe olarak yaptı.