Hamleyi büyütelim

Kadın Haberleri —

22 Eylül 2020 Salı - 23:00

  • Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması ve özgürlüğünün sağlanması amacıyla Strasbourg’da devam eden nöbeti devralan kadınlar, Kürt halkı ve dostlarına seslenerek, KCK’nin başlattığı hamleyi sahiplenme çağrısında bulundu.

BARIŞ BALSEÇER
STRASBOURG

KCK’nin 12 Eylül’de açıkladığı başlattığı “Tecride, Faşizme, İşgale son; Özgürlüğü Sağlama Zamanı“ hamlesinin Avrupa ayağı 15 Eylül’de yapılan basın açıklamasıyla başlatıldı. Açıklama, 25 Haziran 2012’de Öcalan’a Özgürlük İnsiyatifi’nin Fransa’nın Strasbourg kentinde başlattığı Özgürlük Nöbeti’nin devam ettiği alanda yapıldı. Nöbeti 431’inci haftasında devralan TJK-E aktivistleri, hamleyi sahiplenme çağrısında bulundu.

2 bin kilometre katettiler

İki bin kilometreden fazla yol katederek Danimarka, İsveç, Norveç’ten gelen ve 431’inci haftasında nöbeti devralan TJK-E İskandinavya üyeleri Münice Yiğit Yıldırım, Zeliha Doğan, Lida Weerts, Frishteh Mohammadi ve Cihan Şengal, Kürt halkı ve dostlarına çağrıda bulundu. Grup, KCK’nin başlattığı hamlenin faşizmin geriletilmesi ve başta Kürt halkı olmak üzere ezilenlerin birlikte mücadelesini esas aldığını ifade ederek, herkesi hamlenin parçası olmaya çağırdı.

Kapsamlı mücadele gerekiyor

Özgürlük Nöbeti eylem grubuna ikamet ettiği Danimarka’dan katılan Zeliha Doğan, grubun İskandinavya Kadın Meclisleri adına eyleme katıldığını ifade etti. Doğan, önderleri Abdullah Öcalan’ın “insanlığın kurtuluşu, cinsiyet eşitliği ve kadınların özgürlüğü ile mümkün olacaktır” belirlemesinin bugün tamamen kanıtlandığını, dünya kadınlarının bugün özgürlük arayışlarını bu paradigma üzerine inşa ettiğini vurguladı, Öcalan’ın özgürlüğünün sağlanmasının kadınların en önemli görevlerinden birisi olduğunu söyledi.
Eylemin Kürt Önderliğinin özgürlüğü şahsında Kürt halkının özgürlüğünü sağlamak anlamına geldiğini dile getiren Doğan, tüm Kürt ve dostlarının eylemi sahiplenmesi gerektiğini söyledi. Faşizmin en fazla kadına yönelik şiddeti, taciz ve tecavüzü meşrulaştırmaya çalıştığına dikkat çeken Doğan, KCK’nin hamlesinin kadınların birleşik bir cephede mücadele vermesinin gerekliliğini de ortaya koyduğunu dile getirdi. Son olarak hamlenin kapsayıcı bir mücadelenin gerekliliğini her yönüyle açıkladığını belirterek, herkesi mücadeleyi yükseltmeye çağırdı.