Hasta tutsak Kırtay’a ne oldu?

10 Eylül 2021 Cuma - 19:44

  • Şakran 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan hasta tutsak Abdulhalim Kırtay’ın ailesi ile yaptığı telefon görüşmesi üçüncü dakikada “ahhh” sesi ile kesildi."İki gündür hücredeyim. Bana çok baskı yapıyorlar. Bu hafta ölüm haberimi alabilirsiniz. Hazırlıklı olun" dediğini aktaran kızı Herdem Merwanî, endişe ettiklerini söyledi.

BARIŞ BALSEÇER - STRASBOURG

Şakran 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan 73 yaşındaki hasta tutsak Abdulhalim Kırtay, ailesini arayarak, disiplin cezası verildiğini, iki gündür hücrede tutulduğunu bildirdi. Üzerinde büyük bir baskı kurulduğunu ailesine ileten Kırtay’ın telefon görüşmesi, attığı çığlık ardından kesildi.

Gazetemize konuşan kızı Kürt Pen yöneticilerinden Herdem Merwanî, cezaevini sürekli aramalarına rağmen babası hakkında bilgi alamadıklarını söyledi. Babasının hüküm süresinin bitmesine bir yıl kaldığını belirten kızı Merwani, son dönemlerde infazları yakılan siyasi tutsakların durumuna dikkat çekerek, kaygılarını dile getirdi.

Cezaevi çelişkili cevaplar verdi

Son görüşmeleri hakkında bilgi veren Merwanî, perşembe günlerinin babasının telefonla görüşme günü olduğunu, günün ilerleyen saatlerinde babası aramayınca kendilerinin cezaevini aradıklarını belirtti. Uzun uğraşlar sonucunda cezaevi yönetimine ulaşabildiklerini söyleyen Merwanî, yönetimin kendilerine ilkin “Tedaviye götürmek istedik ama baban tedaviyi kabul etmedi” dediğini, daha sonra ise “şu an uygun değil, telefona çıkamaz” gibi anlamsız cevaplar verdiğini aktardı.

Son durumuna ilişkin bilgi yok

Israrlı soruları sonucu babasının kendilerini aradığını belirten Merwanî, babasının kendilerine söylediklerini paylaşarak, 20 dakikalık telefon hakkı olmasına rağmen görüşmenin üçüncü dakikasında duydukları “ahhh” sesi ardından telefonun kesildiğini söyledi. Merwanî, çıkan seslerden telefonun elinden düştüğü anlaşıldığını belirterek, “Birileri mi müdahale etti ya da baygınlık mı geçirdi bilemiyoruz. Sürekli aramalarımıza rağmen cezaevi yönetimi telefonlarımıza cevap vermiş değil. Babamın son durumunu bütün çabalarımıza rağmen öğrenemedik” dedi.

Hala tedavi edilmiş değil

Hücreye alındığından cezaevindeki arkadaşlarının da durumundan haberdar olmadıklarını düşündüklerini dile getiren Herdem Merwanî, aile olarak kaygılı olduklarını ifade etti. Babası hükümlü olduğu için avukatların sürekli gidemediğini ve İzmir’deki eski avukatına ulaştıklarını sözlerine ekleyen Merwanî, babasının iki yıl önce Kırıklareli Cezaevi’nden tedavi amaçlı Şakran Cezaevi’ne nakledildiğini söyledi. Merwanî, şu ana kadar gereken tedavinin ise yapılmadığını ifade etti.

Amed’de yaşadıklarını ve bu nedenle babasının görüşüne sürekli gidemediklerini dile getiren Merwanî, “Bir nevi babamla birlikte bizler de cezalandırıldık. Yakın bir yerde olsaydı en azından hemen gidip durumunu öğrenme şansımız olurdu” diye konuştu.

 

29 yıllık tutsak

1993’te tutuklanan Kırtay, PKK üyesi olduğu iddia edilerek hakkında dava açıldı. Hakkında kesinleşmiş 30 yıllık hüküm bulunan Kırtay, 29 yıldır cezaevinde. Şimdiye kadar çeşitli hapishanelerde kalan Kırtay, 2019’da tedavi edilmek üzere İzmir Şakran Cezaevi’ne nakledildi.

İlaçların faydası yok

Kırtay’ın durumuna ilişkin Hayrettin Adak’ın 2018’de gönderdiği mektubu MA yayımlamıştı. Adak, Kırtay’ın 16 Aralık 2018’de rahatsızlanarak cezaevi revirine kaldırıldığını yazmıştı.  Adak, ilaçların herhangi bir faydası olmadığı gibi Kırtay’ın ağrılarının da her geçen gün arttığına işaret etmişti.

İnsanlık dışı uygulama

Kırtay’ın hastanede doktorun kendisiyle ilgilenmediğini hastane dönüşünde anlattığını belirten Adak, yaşananları gönderdiği mektupta şöyle aktarmıştı: “Acildeki doktor ilk olarak arkadaşımızın şalvarına bakıp nereli olduğunu soruyor. Diyarbakırlı olduğunu söyleyince bir iğne vurup gönderiyorlar. Ertesi gün arkadaşımızın moraran testisleri patladı. Tekrar acile götürüldü. Fakat yine bir iğne vurulup gönderildi. Açık yaraya birebir müdahale edilmedi. Kan ve irin akıyor olmasına rağmen bir bez parçası bile vermemişlerdi. Arkadaşımız bu şekilde 2 gün bekletildikten sonra Pazartesi günü İzmir’deki hastaneye sevk edildi. Kısacası insanlık dışı bir durum yaşandı.

 

Düşmanlığın da ötesinde

Cezaevi idaresi, cezaevi doktoru ve Burhaniye Devlet Hastanesi, doktorlar Kürt olduğumuz için düşmanlığın da ötesinde bir durum sergilediler. Bu yaklaşımlara karşı idareyle görüşme taleplerimiz cevapsız bırakıldı. Göz göre göre arkadaşımızın ölümü beklendi. Sadece acil olduğunu, revire gitmesi gerektiğini ancak 3-5 saat uğraşarak anlatabildik. Arkadaşımızın durumu ve karşılaştığımız uygulamalara karşı hukuki başvurularda bulunduk.”

 

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.