Hasta tutuklu 2 kardeş

7 Nisan 2021 Çarşamba - 19:19

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit ve hak ihlallerine karşı başlatılan açlık grevi eyleminin 133. gününe girdiği cezaevlerinde, hasta tutsakların sağlık durumları güç geçtikçe daha da kötüleşiyor. Elazığ 2 No’lu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan Mustafa Geylani (52) ile İstanbul Silivri L Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Rahmi Geylani adlı kardeşler de bu tutuklulardan sadece ikisi. 

Kardeşlerden Mustafa Geylani, 5 Mart 1999 yılında Gürcistan hükümeti tarafından Türkiye’ye teslim edildi. Geylani, yargılandığı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı. Tutukluluğu boyunca farklı cezaevlerine sevk edilen Geylani, kalbindeki rahatsızlıktan kaynaklı anjiyo oldu. Geylani’nin kalp rahatsızlığı halen devam ediyor. 

Bir diğer kardeş Rahmi Geylani ise, 6 Mart 2018 tarihinde Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde bulunan evine yapılan baskında gözaltına alındı ve sonrasında ”örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandı. Yargılandığı davada 6 yıl 3 ay hapis cezası verilen Geylani, 2018 yılında Öcalan üzerindeki tecride karşı başlatılan açlık grevi eyleminde yer aldı. Sonrasında böbreklerinde kuruma başlayan Geylani, romatizma ve şeker hastalıklarıyla mücadele ediyor.  

İki yıldır çocuklarımı göremiyorum

Her iki oğluna kilometrelerce uzaklıkta bulunan anne Safiye Geylani, hasta çocuklarının özgürlüğünü istiyor. 

Oğlu Mustafa’nın 22 yıldır tutuklu olduğuna dikkati çeken anne Geylani, “Oğlum ‘cezasını’ fazlasıyla çekti. Daha ne kadar içeride kalacak? Oğlum hasta, serbest bırakılmasını istiyorum. Benim de babasının da dayanacak gücü kalmadı. Çocuklarımın görüşüne gidecek imkanım da yok. Çocuklarımızı bize verilsin artık. Artık bitsin bu zulüm” dedi. Geylani, ”Her iki oğlumu da artık gidip göremiyorum. Dizlerim ağrıyor, yolculuk yapacak gücüm kalmadı. 2 yıldır görüşlere dahi gidemiyorum. Biri Elazığ’da diğeri İstanbul’da. Babası da hasta olduğu için 6 yıldır oğullarını göremiyor” diye aktardı.  HAKKARİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.