Hastane yerine hücreye

11 Temmuz 2021 Pazar - 19:15

  • Patnos L Tipi Cezaevi’nde gardiyanların saldırısına uğrayan Zozan Kabişen’in yaralı halde hücreye atıldığını söyleyen kardeşi Lokman Kabişen, “Ölümle tehdit ediyorlar” diyerek, suç duyurusunda bulundu.  

 

Tutsak yakınları, Patnos L Tipi Cezaevi’nde 23 Haziran’da  30 erkek gardiyanın kadın tutsaklara saldırdığını söyledi. Gardiyanların saldırısında yaralanan ve hastaneye götürülmeyen tutsaklardan Zozan Kabişen’in tek kişilik hücreye konulduğunu belirten kardeşi Lokman Kabişen, gardiyanlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.  

Saldırıdan sonra ablasının aktarımlarını paylaşan Kabişen, “Koğuşa onlarca erkek gardiyan geliyor ve kadınlara, ‘10 dakika dışarı çıkın’ diyorlar. Zozan ve beraberindekiler de ‘arama mı var, gerekçe nedir?’ diye soruyor. Bu sırada ablam ve bir arkadaşının saçlarından tutup koridora atıyorlar. Her bir kadına 10-15 erkek gardiyan saldırıyor. Zozan’ı yara bere içerisinde hücreye atıyorlar” diye anlattı. 

Ablası ve diğer kadın tutsakların ölümle tehdit edildiklerini söyleyen Kabişen, “Tutsakları ‘Burası bizim çöplüğümüzdür. İstediğimiz zaman istediğimiz kişiye her şeyi yaparız. İstesek sizi bugün öldürüp betona gömeriz’ şeklinde birçok kez ölümle tehdit ediliyorlar. Ablamın görüşüne giden avukatımız, yüzünde herhangi bir yaranın olmadığını, ancak kafasında şişlik, kollarında ve vücudunun çeşitli yerlerinde jop ve kalas izlerinin olduğunu söyledi” ifadelerini kullandı. 

Zozan Kabişen’in cezaevine konulduğu Aralık 2018’de de  işkence gördüğünü belirten Kabişen, “O zaman bunları götüren kolluk kuvvetleri, ‘gözaltında bunlara istediğimiz gibi işkence yapmadık’ diyor. Oradaki gardiyanlarla konuşup onları özel bir odaya alıyor ve işkence ediyorlar. O dönem suç duyurusunda bulunduğumuzda bize, ‘dua edin o teröristlerin kafalarını kesmemişiz’ dediler. Hem cezaevindeki arkadaşları hem biz birçok dilekçe vermiştik. Bize, ‘kamera görüntülerinde böyle bir olay yaşanmamış, böyle bir şey yok’ cevabını verdiler. Bu kez de aynı şekilde olayı örtbas etmek istiyorlar. Gereken ne varsa yapacağız. Pazartesi günü ablamın görüşüne gidip, oradan savcılığa gideceğiz” diye konuştu. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.