HDP halkla birlikte sahada

25 Kasım 2021 Perşembe - 18:34

  • Kurdaki artış, ekonomik ve siyasi krizlere karşı sahadaki çalışmalarını sürdüren HDP, sahada halkın taleplerini dile getirecek, sokağa çıkan yurttaşlarla mücadele edecek.

Muhalefet partileri, bir süredir yaptıkları “erken seçim” çağrılarını “hemen seçim” olarak formüle etti. HDP Eşbaşkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar da parti Merkez Yürütme Kurulu’nu (MYK) acil toplayarak, nasıl bir yol izleyeceklerini masaya yatırdı. Sancar, “Kriz Koordinasyon Merkezi” kurduklarını açıklarken, muhalefete de ortaklaşılarak Meclis’e “seçim” önergesi verme çağrısı yaptı.

HDP Eşbaşkanlarının da yer aldığı “Kriz Koordinasyon Merkezi”, 7 kişiden oluşturularak, 7 gün 24 saat tüm gelişmeleri inceleyen, analiz eden ve yansımalarını değerlendiren bir pozisyonda çalışmalarını sürdürecek.

“Demokrasi İttifakı” kapsamında çalışmalarını devam ettiren HDP, sahadaki buluşmalarında halkın “geçinemiyoruz” tepkisi ile seçim talebini daha da yükseltecek. Bunun için daha önceden yapılması planlanan 28 Kasım’daki Mersin mitinginde, ülkeyi ekonomik krize sürükleyen iktidar istifaya çağrılacak ve halkın sandık talepleri dile getirilecek. 

Eşbaşkan Sancar tarafından Meclis’e seçim önergesi verilmesi çağrısı kapsamında da önümüzdeki günlerde muhalefet yetkilileri ile temasa geçilecek.

Toplumda yükselen “AKP istifa” tepkilerini destekleyen HDP, halkın tepkilerine karşı oluşabilecek herhangi bir engelleme girişimine karşı da etkin ve sokağa çıkan yurttaşlarla birlikte mücadele edecek.

Meclis Bütçe ve Plan Komisyonu’nda devam eden bütçe görüşmelerinin de anlamını yitirdiğinin vurgulandığı MYK’de, bütçe görüşmelerinin derhal durdurulması gerektiği ve bütçenin artık bir meşrutiyetinin kalmadığı değerlendirilmesi yapıldı. Yeni bir bütçe planlamasına ihtiyaç olduğunu belirten HDP MYK’sı, bu konuda etkin mücadele ve muhalefet etmeyi kararlaştırdı.

HDP, ekonomik kriz ve yoksulluğa karşı hazırladıkları eylem planını da önümüzdeki haftaya kadar paylaşacak.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.