HDP yurt dışı seçim çalışmalarına başladı

Yurt Dışı Haberleri —

25 Eylül 2022 Pazar - 19:15

.

.

  • Almanya’nın Krefeld kentinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Avrupa seçim çalışmaları için birçok parti, konfederasyon, federasyon ve örgüt temsilcileri ile Cumartesi günü Alevi Kültür Merkezi’nde bir araya geldi. 

Almanya’nın Krefeld kentinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Avrupa seçim çalışmaları için birçok parti, konfederasyon, federasyon ve örgüt temsilcileri ile Cumartesi günü Alevi Kültür Merkezi’nde bir araya geldi. 

Toplantıda, HDP Avrupa Temsilciliği, AABK, KCDK-E, TJK-E, AvEG-KON, ATİK, SYKP, ESU, Avrupa Pontus İnsiyatifi, ADHK, Xeta Sor, Avrupa Ezidiler Koordinasyonu, Yeşil Sol Parti, Barış Akademisyenleri, Avrupa Sürgünler Meclisi, PİK, CÎK, FEDA, Sürgünde Yaşayan Siyasetciler, TİP, Devrimci Parti, SKB, NOR-Zartok, PKAN, MARDEF, Avrupa Kürecikler Halk İnisiyatifi, Dersim İnşa Kongresi, SODAP, Berlin-Brandenburg Kürt Cemaati ve KKP temsilcileri yer aldı.

En çok seçmen Almanya'da

Açılış konuşmasında HDP Eşbaşkan yardımcısı ve Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, 2023 yılında yapılacak seçimlerde yurt dışında yaşayan seçmenin oylarının öneminine vurgu yaparak "Avrupa’da resmi kayıtlara göre 3 milyon 50 bin civarında seçmen var. Bu rakam yurt dışı seçmenlerinin yüzde 80’ine denk geliyor. Almanya, 1 milyon 400 bin seçmen ile bu ülkelerin başında geliyor. Fransa’da 318 bin, Hollanda’da 25 bin, Belçika’da 133 bin Avusturya’da 108 bin, İngiltere’de 87 bin, İsveç’te 37 bin ve Danimarka’da 33 bin seçmen bulunuyor” dedi.

Oylar 500 binin üzerinde olacak

Tiryaki, “Yirmi yıldır iktidarda olan AKP devrilmeye en yakın olduğu dönemdedir. Bu seçim hayati önemdedir. Yurt dışı seçmen kütükleri referans alınarak yürütülen tahminlere göre, titiz ve disiplinli bir çalışma ile HDP’nin yurt dışı oy sayısını 500 binin üzerine çıkarma potansiyeli bulunuyor" dedi. Tiryaki, HDP’nin gelecek yıl yapılacak seçimler için sandıklara kurul üyesi atayacağını ve her sandık için bir üyenin görevli olacağını da sözlerine ekledi.

Kendi kendimizi yöneteceğiz

HDP Onursal Başkanı Ertuğrul Kürkçü bir deklarasyon ile prensiplerini açıklayan Emek ve Özgürlük İttifakı’na sadece oy potansiyeli olarak yaklaşmamak ve maneviyat açısından ele almak gerektiğini ifade ederek, “Bileşenler pastanın çileğidir. Kendimizin dışında manevi değeri olan gelenekle birleşmesi hayati önemdedir. Bu ittifak seçim sandığında başlatılan büyük yürüyüşün başlangıcıdır” diye konuştu.

HDP’nin kapatılma tehdidiyle her zaman karşılaştıklarını belirten Kürkçü, “Bunun için demokratik ittifakın güçlendirilmesi gerekir. Millet İttifakı bir şeyi unutturmak istiyor. Belediye seçimlerinde 12 kenti Kürtler ve HDP sayesinde aldıklarını hatırlatmalıyız. Bu yolda heyecanla dolu dizgin ilerlemek durumundayız" dedi.

Dönüm noktası

Demokratik Toplum Kongresi (KCDK-E) Eşbaşkanı Fatoş Göksungur ise, "Önümüzdeki seçim bir dönüm noktasıdır. Geçmiş seçimlerden çok büyük dersler alarak hareket edeceğiz, mücadele ile en geniş katılımı esas alarak çalışmalıyız" diye konuştu. “Tüm bileşenlerin merkezi Almanya ama yetersizliklerimizin olduğu yer de yine burası” diyen KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç, “ Bütün farklılıkları ortaklaştırmamız lazım. Bunu başardığımız yerlerde sonuçlar aldık” diye belirtti.

Aleviler realitedir

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK)Yönetim Kurulu üyesi M. Ali Çetinkaya ise, "Aleviler bir realitedir. AABK bileşenler ile birlikte üçüncü bir yoldur. Birbirimizi ayrıştırmadan, ötekileştirmeden yol alırız. Aleviler ile Kürtlerin yan yana mücadele etmesinden korkuluyor. Bizler bu emek ve özgürlük platformuna nasıl destek olabiliriz, toplumumuzu nasıl etkileyebiliriz bunu düşünmeliyiz. Yaşadığımız cemevleri ve derneklerde çalışmalar yürüterek komisyonlar kurmalıyız. Aleviler bu üçüncü yolu destekleyebilirse bu seçim Alevilerin seçimi olacak" dedi.

Zulüm rejimini bertaraf edelim

Kürdistan İslam Toplumu (CÎK) adına konuşan Hafız Ahmet Turhallı iktidar tarafından yürütülen planlı kargaşaya karşı dikkatli olunması gerektiğini belirterek, "Müslümanların rejimle problemleri var. Hep birlikte zulüm rejimini nasıl bertaraf edebiliriz, bunu düşünmemiz lazım. AKP-MHP Avrupa’da yüzde 50 oy alıyorsa bu onların başarısı değil bizlerin iyi çalışmamasının sonucudur" dedi.

Seçim Koordinasyonu oluşturuldu

Toplantıda hazır bulunan tüm parti, konfederasyon, federasyon ve örgütlerin temsilcisinden oluşacak bir Avrupa Seçim Çalışmaları Koordinasyonu oluşturuldu. Bu koordinasyonun ise, toplantıya katılamayan tüm diğer parti ve kurumların temsilcilerini de kapsayacak bir çalışma yürütmesi kararlaştırıldı. Koordinasyon yakın gelecekte bir araya gelerek, Avrupa’da HDP öncülüğünde başlatılan seçim çalışmaları için kapsamlı bir yol haritası hazırlayarak, kamuoyuna duyuracak. KÖLN

Toplantıya katılan kurumlar:

HDP Avrupa Temsilciliği

AABK (Avrupa Alevi Birlikler Konfederasyonu)

KCDK-E (Avrupa Demokratik Kürdistanlılar Toplum Kongresi)

TJK-E (Kürdistan Kadın Hareketi - Avrupa)

AvEG-KON (Avrupa Göçmenler Kongresi)

ATİK (Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu)

SYKP (Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi)

ESU (Avrupa Süryaniler Birliği)

Avrupa Pontus İnsiyatifi

ADHK (Avrupa Demokratik Haklar Konfederasyonu)

Xeta Sor

Avrupa Ezidiler Koordinasyonu

Yeşil Sol Parti

Barış Akademisyenleri

Avrupa Sürgünler Meclisi

PIK (Partiya İslami Kurdistan)

Avrupa Devrimci Karadenizliler Platformu (Lazlar)

CIK (Civaka İslami Kurdistan)

FEDA (Demokratik Aleviler Federasyonu)

Sürgünde bulunan Siyasetçiler

TİP (Türkiye İşçi Partisi)

Devrimci Parti

SKB (Sosyalist Kadınlar Birliği)

NOR-Zartok (Ermeni Kurumu)

PKAN (Platforma Kurden Anatolia Navin)

MARDEF (Maraş Dernekler Federasyonu)

Avrupa Kürecikler Halk İnsiyatifi

Dersim İnşa Kongresi

SODAP (Sosyalist Dayanışma Platformu)

Berlin-Brandenburg Kürt Cemaati

KKP (Kürdistan Komünist Partisi)

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.