HEDEP’in kapısı açık, gizli görüşmelere kapalı

Saruhan Oluç

Saruhan Oluç

  • Ön seçime girmeyenlerin aday olamayacağını belirten HEDEP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, ittifak tartışmalarına dair "Kapımız herkese açık ama arka kapı diplomasisi yürütmeyeceğiz" dedi.  

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nin (HEDEP) 31 Mart 2024’teki yerel seçimler için aday adaylığı başvuru süreci, 10 Aralık'ta son buluyor. Partinin birinci ve ikinci olduğu il ve ilçelerde eşbaşkanlığa aday gösterilecek kişiler, “Kent Uzlaşısı” adı verilen ön seçimlerle belirlenecek. Belediye meclis üyeliği ve il genel meclis üyeliği için aday gösterilecek kişilerin üçte ikisi de ön seçimlerde belirlenecek. Bu kapsamda 200'e yakın il, ilçe ve beldede sandık kurulması bekleniyor. Batı kentlerinde nasıl bir strateji yürütüleceği ise halen netleşmedi. Son Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında "tüm kentlerde aday gösterme eğiliminin" ortaya çıktığı açıklandı. Bu konuya son noktayı ise Parti Meclisi (PM) koyacak. 

HEDEP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, merak edilen "Kent Uzlaşısı" modeli, aday belirleme süreci ve batı kentlerinde nasıl bir yol izleneceğine dair MA’dan Mehmet Aslan’a konuştu. Halkın ve parti örgütlerinin ön seçim talebinin, kongrede de kabul gördüğünü belirten Oluç, "Her yerde sandık kuracağız. Mümkün olan en geniş çevrenin katılımıyla, 'Kent Uzlaşısı'yla ön seçim yapacağız. Adaylarımız bu şekilde çıkartacağız” dedi.

Ön seçime girmeyen aday olamaz 

Ön seçimler için hazırlıklarının sürdüğünü söyleyen Oluç, şunları net olarak ifade etti: “Komisyonlarımız çalışıyor. Başvurular ve gerekli çalışmalar tamamlanınca bu seçimleri gerçekleştireceğiz. Sandığı koyacağız, oy kullanma hakkına sahip olan herkes oyunu kullanacak. Sandıktan ne çıkarsa ona uygun davranacağız. Kongrede ön seçim kararı aldık. Bu herhangi bir kurulumuzun aldığı bir karar filan değil. Bu kongrede alınmış bir karar ve kongre partinin en yüksek organıdır. O karaları uygulayacağız. Aksi taktirde kongre kararı çiğnenmiş olur. Bu konudaki tartışmaların ya da kaygıların yersiz olduğunu düşünüyorum. Ayrıca şöyle bir şey de paylaştık il ve ilçe örgütlerimizle; ön seçime girmeyen aday olamayacak. Ön seçime girmemiş birisini aday yapmak gibi bir usulümüz de olmayacak.”

Oluç, halkın iradesini en iyi şekilde yansıtmak istediklerine işaret ederek, "Ortaya çıkacak sonuç, hepimizin uyacağı bir sonuç olacaktır” dedi. Oluç, ayrıca parti kriterlerini hatırlarak, bu kriterlere uyan tüm kişileri partide aday olmaya çağırdı. 

PM en uygun kararı verir

MYK toplantısında ortaya çıkan "her yerde aday gösterme eğilimi" kararına da değerlendiren Oluç, bu konuda son kararın PM'de olacağını söyledi. Oluç, şöyle devam etti: “PM en uygun kararı verecektir. Yerel seçimlerde yerel dinamikler önemlidir. Kent uzlaşısını oluşturacak olan sivil toplum örgütleri, kanaat önderleri önemlidir. Dolasıyla bütün bu dengeleri de gözeten bir şekilde PM bu konuyu gündemine alacaktır ve bir sonuca varacaktır. PM’nin en sağlıklı ve bize en fazla kazandıracak kararı alacağını düşünüyorum.

Kapımız herkese açık

Biz daha önce de söylemiştik ve tekrar ediyoruz: kapımız herkese açık ama arka kapı diplomasisi yürütmeyeceğiz. Hangi parti bizimle görüşmek istiyorsa ön kapıdan gelecek. Görüşmeyi halkın gördüğü, bildiği şekilde yapmak istiyorlarsa yapılır. Çayımızı, kahvemizi içeceğiz ve görüşmemizi yapacağız. Kapalı kapılar ardından herhangi bir şey yapmayacağız. Dolasıyla hiçbir yere kapıyı kapamadık ama kendi çalışmalarımızı hiçbir ortaklaşma, hiçbir iş birliği olmayacak gibi sürdürüyoruz. PM de bu süreci göz önünde bulundurarak, kararını oluşturacaktır." ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.