‘Hem komutanlığına hem insanlığına hayran kaldım’

Kadın Haberleri —

26 Ağustos 2022 Cuma - 20:00

Jiyan Tolhildan (Selwa Yusif)

Jiyan Tolhildan (Selwa Yusif)

  • Türk devletinin SİHA saldırısında şehit düşen Jiyan Tolhildan’ın hayatını belgesele çeken yönetmen A. Haluk Ünal,  “Çok komutan tanıdım ama Jiyan farklı biriydi. Savaşın göbeğinde olmamıza rağmen mizah duygusu çok güçlüydü. Enerjisi hiç düşmüyordu. Hem komutanlığına, hem insanlığına hayran kaldım” dedi.

ERDOĞAN ZAMUR

Jiyan Kürtçe yaşam demektir. Tolhildan ise; intikam. Yaşamı elinden alınanların intikam olan Jiyan Tolhildan (Selwa Yusif), bir özgürlük savaşçısıydı. DAİŞ’e karşı direnişte yerini almış direnişçi bir kadındı. Ahmet Haluk Ünal ise, bir yazar, senarist, belgesel ve film yönetmeni. Jiyan Tolhildan’ı ve A. Haluk Ünal’ı bir araya getiren Rojava Devrimi’ydi. Rojava Anayasasını okuyan ve bundan etkilenerek Rojava’ya giden yönetmen A. Haluk Ünal ‘Kadın Devrimi’nin izini sürmek için Jiyan Tolhildan’ın hayatını filme aldı.

Tolhildan, SİHA saldırısında şehit düştü

Türk devletinin işgal etmek istediği Kuzey-Doğu Suriye’de uluslararası güçlerin göz yumduğu SİHA’lı bir saldırda Jiyan Tolhildan ve üç yoldaşı şehit düştü. Şehit edilen bu kadınlar sıradan kadınlar değildi. DAİŞ’e karşı direnmiş, mücadele etmiş ve onuların yengilisini getiren son operasyonun yürütücüleriydiler. Jiyan Tolhildan QSD komutanlarından ve aynı zamanda Anti Terör Güçleri’nin (YAT) komutanlarındandı. YPJ’nin kurucuları arasında yer alıyordu. Onunla birlikte şehit düşen Roj Xabûr YPJ komutanlarındandı. O’da DAİŞ bitiren hamlede yerini yer almıştı. Barîn Botan ise YAT üyesiydi. Bu kadınlar sıradan değil, devrimci, öncü ve komutandılar, görevleri başında Türk devletinin SİHA saldırısında katledildiler.

“Bugüne kadar yaşayan kimsenin belgeseli çekilmedi. Belgeseller hep şehitler üzerine çekildi. Şu an ben şehitlerin hakkını çalmış gibi oluyorum ve bu beni zorluyor” diyen Tolhildan’ın yaşarken kameraya alan yönetmen A. Haluk Ünal ile Tolhildan’ı ve onun yaşamını konuştuk.

.
A. Haluk Ünal

Aradığım karakter 

Rojava Anayasası’nı anlatan küçük bir kitapçığı okuduktan sonra kadın devrimini çekmek için 2014 Aralık’ta Rojava’ya gittiğini belirten Ünal, Tolhildan ile tanışmasını şu sözler ile aktarıyor: “Sınırı geçtikten sonra Yekîtiya Star’ın iki yetkilisi ile görüştüm. Onlara kadın devrimini kameraya çekmek istediğimi belirttim. Jiyan’ın hayatını çekmeme karar verildi. Tanışınca, Jiyan’ın tam benim aradığım karakter olduğuna karar verdim. Onun hayat yolculuğunu anlatırsam kadın devrimini de anlatmış olacaktım. Rojava’ya tek başıma gitmiştim, orada bir minibüs ve küçük bir ekip ayarlandı ve hızla çekimlere başladık. Jiyan’la uzun bir söyleşi gerçekleştirdik. Ta çocukluğundan başlayarak bütün yaşamını anlattı. Bu aynı zamanda bir senaryonun da ortaya çıkmasına vesile oldu.”