Hep fedaice yürüdü

Kawa Çekdar (İbrahim Demir)

Kawa Çekdar (İbrahim Demir)

  • HPG gerillası Kawa Çekdar’ın (İbrahim Demir) Türk ordusunun işgal etmek istediği Zap’ta şehadete ulaştığı açıklandı.

HPG Basın İrtibat Merkezi, Avrupa’dan Kurdistan’a dönüş yaparak gerillaya katılan Kawa Çekdar’ın Ağustos ayında Şehîd Delîl Batı Zap bölgesinde şehit düştüğünü duyurdu.

HPG Basın İrtibat Merkezi, “Kawa yoldaşımız, tüm bireysel yaşam olanaklarını ardında bırakarak hesapsızca gerillaya katıldı. Halkımıza ve hareketimize en kapsamlı saldırıların gerçekleştiği bir süreçte hiç tereddüt etmeden ve büyük bir cesaretle mücadeleye atıldı. Katıldığı ilk günden şehadete ulaşana kadar fedaice bir yürüyüşün sahibi oldu” dedi.

 

 

Yetkin bir gerilla

Kawa Çekdar’ın ailesine ve Kurdistan halkına başsağlığı dileyen HPG şu bilgileri paylaştı:

“Kurdistan’dan Türkiye metropollerinden İstanbul’a göç etmek zorunda kalan yurtsever bir ailede dünyaya gelen Kawa yoldaşımız, ülke topraklarında uzakta büyümesine rağmen mücadelemizi çocukluk yaşlarından itibaren tanımış ve yakından takip etmiştir. Maddi zorluklar nedeniyle 2004 yılında Almanya’ya göç eden yoldaşımız, gittiği her yere yurtsever bilincini ve mücadele isteğini de beraberinde götürmüştür.

Rojava Özgürlük Devrimi Kawa yoldaşımız üzerinde de büyük bir etki yaratmış, mücadeleye daha aktif katılmasını sağlamıştır. 2018 yılında Kurdistan’a dönen ve gerilla saflarına katılan yoldaşımız, ülke hasretini gidermiş ve büyük bir coşkuyla gerillanın ilmek ilmek ördüğü yeni yaşama dahil olmuştur.

Kurdistan dağlarında anadilini kaynağında yeniden öğrenmiş ve kısa sürede akıcı bir Kürtçeye sahip olmuştur. Akeri alanda hızla gelişerek, profesyonel gerillacılık çizgisini yakalamıştır. Emekçi kişiliğiyle her an bütün görevlere hazır olan yoldaşımız, moral ve coşkusuyla bütün yoldaşlarına güç olmuştur. Kawa yoldaşımızın suikast alanına olan büyük ilgisi onu kısa sürede suikast taktiğinde yetkin bir gerilla olmasını sağlamıştır.

 

 

Garê’den sonra Zap

Garê’de yürüttüğü başarılı pratiğin ardından sömürgeci Türk ordusunun işgal saldırılarının yoğunlaştığı Şehîd Delîl Batı Zap bölgesine geçmek ve direnişin ön cephesinde yer almak için büyük bir ısrar sahibi olmuştur. Önerisi kabul edilen yoldaşımız Şehîd Delîl Batı Zap bölgesine geçerek en ön safta yerini almış ve fedai bir militan olarak güçlü bir katılım sağlamıştır. İşgalcilere ağır darbelerin vurulduğu birçok eylemde yerini alan Kawa yoldaşımız, hareketli tim tarzının etkili bir şekilde pratiğe aktarılmasında büyük emek sahibi olan yoldaşlarımızdan olmuştur.

Ölümsüz fedailerimizin mücadele çizgisinde tereddütsüzce ilerleyerek güçlü bir katılımın sahibi olan, katılım temposunu sürekli yükselterek militanca yaşayan ve savaşan Kawa yoldaşımız, şehitlerimizden miras kalan direniş çizgisine layık olmayı başarmıştır. Kurdistan Özgürlük Mücadelesi saflarında kendisini yeniden yaratan ve ardında asla unutulmayacak bir mücadele mirası bırakan Kawa yoldaşımızın anısı her zaman önümüzü aydınlatacak ve mutlaka zaferle taçlandırılacaktır." BEHDİNAN

 

*****

8 Türk askeri öldürüldü

HPG Basın İrtibat Merkezi yaptığı yazılı açıklamada, HPG/YJA Star gerillalarının Zap, Avaşîn ve Metîna’da gerçekleştirdiği eylemlerde 8 işgalci Türk askerinin öldüğünü duyurdu. Açıklamada, 26-27 Ağustos tarihlerinde yapılan gerilla eylemlerinde Türk ordusuna ait 3 mevzide imha edildi.

Gerillalar, 27 Ağustos günü Girê Cûdî Direniş Alanı’nda indirme yapmak isteyen Türk ordusuna ait helikoptere de ağır silahlar ile müdahale etti. BEHDİNAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.