Hesap vermeyeceklerini sanıyorlar

DTK Eşbaşkanı Leyla Güven

DTK Eşbaşkanı Leyla Güven

  • DTK Eşbaşkanı Leyla Güven hakkında “AKP-MHP hesap verecek” ve “Hesap vermeleri için direneceğiz” ifadeleri nedeniyle “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek” iddiasıyla üç yıla kadar hapis isteniyor.

Elazığ Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulan Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven’in Şirnex’in Sîlopiya (Silopi) ilçesinde 18 Aralık 2020’de yaptığı konuşma nedeniyle Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı iddianame hazırladı. “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik” iddiasıyla hazırlanan iddianame, Silopi 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Silopi Cumhuriyet Savcılığı iddianamesinde, Güven’in "Bize musallat olan ateş, bize gelen ateş Kurdistan halkının yüreğine düşen ateşin hesabı sorulacak, eğer AKP ve MHP bugün bulutların üstüne çıksalar, yüzyıl daha geçse bin yıl geçse bunun hesabını verecekler. Onların yanına kalmayacak. Kürtler bunun hesabını soracaklar. Biz bu dünyadan gittiğimizde unuturlar diyorlar ama unutturmayız. Biz her yıl burada onun şahsında Kürtlerin aklından çıkarmayacağız, hesap vermeniz için direneceğiz" sözleri hatırlatıldı. İddianamede, Güven’in konuşmasında “Hesap verecekler” ve “Direneceğiz” sözleriyle toplumun bir kesimini kışkırttığı savunularak, “Halkı kin ve düşman sevk ettiği” iddia edildi. İddianamede, Güven’in konuşması şu ifadelerle değerlendirildi: “Tüm dosya kapsamı incelendiğinde şüphelinin kullanmış olduğu cümlelerin toplumun bir kesimi ile diğer kesimini karşı karşıya getirdiği, kin ve düşmanlığa sevk ettiği, toplumda huzursuzluk ve düşmanlık duyguları yarattığı, hesap verecekler, direneceğiz şeklinde kullandığı kelimeler ile toplumun bir kesimini açıkça kışkırttığı, şüphelinin yapmış olduğu konuşmanın kamu barışını bozmaya elverişli olduğu, bu eylemi ile üzerine atılı halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik suçunu işlediği anlaşılmakla...”
Güven’in, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davanın duruşması 31 Ekim’de Silopi 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek. ŞIRNAK

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.