DTK Eşbaşkanı: Tavrımız nettir

DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk

DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk

  •  Seçimlerin ikinci tura kalmasında Kürtlerin etkisine işaret eden DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, 28 Mayıs seçimlerinde de tavırlarının net olduğunun altını çizdi. Öztürk, hiçbir kaygıya kapılmadan Kürt düşmanı Erdoğan’a karşı mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi.

 

DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, AKP’li Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan’ın yüzyıllık inkar siyasetinin temsilcisi olduğunu belirterek, “Erdoğan zihniyetine karşı sandıklara gidilmeli" diye seslendi. 

Tarihi önem atfedilen 2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri maratonu devam ediyor. 14 Mayıs’ta gerçekleştirilen seçimlerde yüzde 50 aşılamayınca seçimler ikinci tura kaldı. 28 Mayıs’ta seçmen bir kez daha sandığa giderek, Cumhur İttifakı adayı Tayyip Erdoğan ve Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu arasında oylama yapacak. Seçim kampanyasını Kürtleri hedef alarak yürüten Erdoğan, imha ve inkar politikalarını sürdürüyor. Son olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katıldığı bir televizyon programında Kürt soykırımı üzerine kurulu planı harita üzerinden anlattı. 

Kürt sorununda çözümsüzlüğü derinleştirerek savaş politikalarında ısrar eden Erdoğan, ilk turda istediği sonucu alamadı. Kurdistan’da ciddi bir düşüş yaşayan Erdoğan, ikinci tur seçimlerinde de aynı kampanyayı yürütmeye devam ediyor. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, 14 Mayıs seçimleri, iktidarın Kürt karşıtı seçim kampanyası ve ikinci tur seçimlerine dair MA'dan Cengiz Özbasar ve Bazid Evren'e konuştu.

Büyük darbe yediler

İktidarın devletin tüm imkan ve olanaklarıyla 14 Mayıs seçim çalışmalarını yürüttüğünü belirten Öztürk, "Neticeyi değerlendirdiğimizde, Kurdistan'da büyük darbe yediklerini açık ve net şekilde görebiliyoruz. AKP iktidarı, 20 yıldır iktidarda ve son 8 yıldır da başta MHP olmak üzere farklı demokrasi düşmanlarıyla ittifaklar kuruyor. İktidar, Kürtlere düşman politikalarıyla yaklaşırken, farklı muhalif kesimleri de Kürt düşmanlığı üzerinden konsolide etmeye ve baskılamaya çalışıyor. Bu baskılar devam ediyor. Bugün cumhurbaşkanı seçimleri ikinci tura kalmışsa bunda Kurdistan'ın ve Kürtlerin net bir duruşu var. Açık ve net şekilde Kürt halkı ve ittifakları 3. Yol’un önemini bir kez daha vurgulamış oldular" dedi.

Kürt düşmanı faşistler

AKP’li Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan’ın ve İçişleri Bakanı Soylu’nun “demokrasi” açıklamalarına atıfta bulunan Öztürk, şöyle devam etti: “Demokrasiden en son bahsetmesi gereken bu zihniyet ve anlayıştır. Pudracılardan tutun mafya, çetelere kadar, herkesle fotoğrafları olan ve ‘Suç işleri bakanı’ olarak bilinen birinin kalkıp bu tür değerlendirmelerde bulunmasını, bizler Türkiye halklarının takdirine bırakıyoruz. Kürt halkının belediyelerini gasp eden, 'cumhurbaşkanı talimat verdi, ben hemen belediyelere el koydum' diyen bir anlayış, demokrasiden bahsedecek en son anlayıştır. Bunların gerçek yüzü bu şekilde ortaya çıkmıştır. Darbeciler, faşistler ve Kürt düşmanıdırlar. 22 yıldır iktidardalar, Türkiye halklarına tek bir şey veremediler, sadece Kürt düşmanlığı yaptılar. Bunlar üzerinden rant devşirdiler." 

28 Mayıs tavrı nettir

Seçimlerin ikinci tura kalmasında Kürtlerin etkisi üzerinde duran Öztürk, 28 Mayıs seçimlerinde de tavırlarının net olduğunun altını çizdi. Kürt karşıtı Erdoğan’a karşı mücadele etmeye devam edeceklerini belirten Öztürk, şunları dile getirdi: “Halkların şunu çok iyi bilmesi gerekiyor; Cumhurbaşkanı sadece AKP veya bir siyasi partinin cumhurbaşkanı değil, yüzyıldır inkar imha asimilasyon üzerine kurulmuş bir zihniyetin temsiliyetidir. Biz bu temsiliyeti düşürme noktasında gereken kararlılığı gösteriyoruz. Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turu için de daha güçlü cevap olabilecek şekilde sandıklara gitmeliyiz. Yeni yüzyılın anlayışı, geçen yüzyılın anlayışı olmasın. Yeni yüzyıl onurlu bir barışın ve demokrasinin yüzyılı olsun ve bunu hep birlikte kuralım. Tabii bunu kurmanın adını da ikinci turda faşist anlayışı düşürmekle mümkündür. Açık ve net şekilde söylüyoruz; hiçbir kaygıya kapılmadan, Erdoğan ve onun zihniyetine cevap olma noktasında sandıklara gidilmelidir."  AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.