‘Hevaller’ ifadesi, 'örgütsel iletişim'

26 Eylül 2021 Pazar - 19:23

  • Kırıkkale F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Arif Bayram’ın telefon görüşmesinde kullandığı ‘Hevaller (Arkadaşlar)’ ifadesi ‘örgütsel iletişim kelimesi’ sayılıp hakkında soruşturma açıldı.

 Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Ankara Şubesi Hapishane Komisyonu, İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan cezaevlerinde son dört 4 ayda yaşanan hak ihlallerine ilişkin hazırladığı raporu kamuoyu ile paylaştı. Ankara Sincan Kadın Kapalı, Tokat T Tipi, Amasya E Tipi, Afyon 1 No’ lu T Tipi, Kırıkkale F Tipi, Çankırı E Tipi Kapalı ve  Eskişehir H Tipi Kapalı Cezaevi’ni kapsayan rapor, dernek binasında düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı.

Raporda Kırıkkale F Tipi Kapalı Cezaevi ile ilgili şunları yer aldı:

*  Mahpus S.Ç, mahpus Arif Bayram’ın ciddi sağlık sorunları olduğu, ağzında hiç diş kalmadığı bundan kaynaklı yemekleri çiğneyemediği ve düzgün beslenemediği için ciddi mide ve bağırsak problemleri olduğu, 4 yıldır diş tedavisi görmesine rağmen gerek idareden kaynaklı gerek diş hastanesinden kaynaklı tedavinin bir türlü tamamlanmadığı, aşırı kilo kaybına uğradığı, son hastaneye gidişinden 4 ay sonrası için yeni randevu verildiği, buna dair İdare, Savcı ve jandarmanın sorumluluğu birbirine atması nedeniyle bir türlü randevuya götürülmediği belirtilmiştir. Bu yüzden Arif Bayram’ın 16 Ağustos itibarıyla ‘tedavisinin yapılması talebi’ ile açlık grevine başladığı ifade edilmiştir.  

* Koğuşlarında, tüm mahpusların aşı olduğu; ancak halen spor, sohbet, atölye ve sosyal faaliyetlerin ‘pandemi gerekçesiyle’ engellendiği belirtilmiştir. Hastaneye sevklerin geç yapıldığı, revirde çoğu zaman doktorun bulunmadığı, bulunduğunda da mahpusları uzaktan görüp hastalıkla ilgisiz ilaçlar yazdığı beyan edilmiştir. 

* Yeni Yaşam ve Azadiye Welat gazetelerinin verilmediği, abone olunan dergilerin ise karalanıp verildiği, eski tarihli, süreli bir dergiyi tarihi geçmiş diye kendilerine vermedikleri, buna ilişkin İnfaz Hâkimliği’ne yapılan başvurunun ise reddedildiği belirtmiştir. 

* Kantin malzemelerinin kalitesiz ve pahalı olduğu, ürün çeşitlerinin çok az olduğu, özellikle son süreçte verilen yemeklerin çok kötü olduğu, musluklardan akan suyun ise kirli olduğu belirtilmiştir.  

* Hapishane idaresi tarafından ‘kapalı görüşlerin dinleneceğine’ dair kendilerine tebligat yapıldığı ifade edilmiş, oda aramalarının düzensiz olduğu ve yapılan aramalarda odaların darmadağın edildiği belirtilmiştir. Telefonda ‘hevaller’ kelimesini kullandığı için Arif Bayram hakkında ‘örgütsel iletişim kelimesi’ kullanması sebebiyle soruşturma açıldığını ifade etmiştir. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.