Hiçbir savcı dokunmadı

4 Ekim 2022 Salı - 19:15

Hacı Lokman Birlik

Hacı Lokman Birlik

  •  Cansız bedeni yerlerde sürüklenen Hacı Lokman Birlik’in annesi Nazire Birlik, yaşadığı acının 7 yıldır dinmediğini söyledi. Avukat Ramazan Demir ise 7 yıldır ilerlemenin olmadığı dosyaya, hiçbir savcının dokunmadığını belirtti.

 

Şırnak’ın Dicle Mahallesi'nde 3 Ekim 2015'te yaralı bir şekilde gözaltına alınıp 28 kurşunla katledilen Hacı Lokman Birlik’in (24) cansız bedeni, zırhlı polis aracına halatla bağlanarak yerlerde sürüklendi. Birlik’in cansız bedeninin yerlerde sürüklendiği anlara dair görüntüler, polisler tarafından dijital medyada paylaşıldı. Ancak zırhlı araçta görevli polisler hakkında açılan ve sadece 4 polis hakkında “kıdem durdurma” cezasının verildiği soruşturmada, 7 yıldır hiçbir ilerleme kaydedilmedi. Birlik’in bedeninin bağlandığı zırhlı araçta telsizle konuşan dönemin Özel Hareket Şube Müdürü M.K ile 1’inci Sınıf Emniyet Müdürü E.R. hakkında ise hiçbir işlem yapılmadı. 

Anne Nazire Birlik, oğlu için 7 yıldır verdiği mücadeleyi; aile avukatı Ramazan Demir de cezasızlık politikasını, MA'dan Rukiye Adıgüzel ve Ömer Akın'a anlattı. 

Ramazan Demir

7 yıldır dinmeyen acı

Anne Nazire Birlik (74), oğlunun katledilmesinin üzerinden 7 yıl geçmesine rağmen 7 gün önce yaşanmış gibi acılarının taze olduğunu söyledi. “Allah kimseyi yüreğiyle sınamasın” diyen anne Birlik, “Her şey Allah'ın kaderi ama bazı durumlar insan eliyle gerçekleşiyor. Kürt halkının yaşadıkları keyfi bir kaderdir. Bu kader, düşmanlığın kaderidir. Eşitlik ve İslam kaderi değildir. Kürtlerin hakkı, insanlar tarafından verilmiyor” dedi.

Boynuna halatı öğrendim

Oğlunun katledildiğini taziyeye gelenlerden öğrendiğini ifade eden Birlik, “Böyle bir zulüm görmedik. Bir anne geldi, elimi tuttu ve başsağlığı dileyerek, ‘oğlunun boynuna ip geçirenlerin boynuna da ip geçirilsin’ dediğinde, oğlumun boynuna halat geçirildiğini öğrendim. Başka bir anne ‘oğluna 28 kurşun sıkanların canına da 28 kurşun sıkılsın’ dedi. Oğlumun nasıl bir vahşetle katledildiğini öyle öğrendim. İnsan bir kurşunla da öldürülebilir. Neden 28 kurşun sıkıldı? Oğlumun otopsisine giren savcı bile ‘bu kadar vahşet olmaz’ dedi. Kürtlere karşı kinle dolmuşlar. Yürekleri kararmış. Bir Kürt ellerine girdiği zaman ölü de olsa, canlı da olsa, ne olursa olsun saldırıyorlar. Neden Kürtlerin mezarlıklarını yıkıyorlar? Bu şekilde kinlerini döküyorlar. İnsanların mezarlarını yıkıyorlar, mezarlıklardaki isimleri bile yakıyorlar” diye konuştu.

Birlik nasıl sağlanacak?

Kürtlerin saldırılara karşı birlik olması gerektiğini vurgulayan anne Birlik, şöyle devam etti: “Maalesef aynı aileden bir kardeş gerilla, biri asker, biri korucu, biri kelleci… Birlik nasıl sağlanacak? Bir Kürt’ün diğer Kürt’e yüreği yanmadığı müddetçe ittifak sağlayamaz. En önemli eksiğimiz de ittifakımızın olmamasıdır. Eğer Kürtler birbirlerine dürüst ve birlik içinde olsaydı, kimsenin onlara gücü yetmezdi. Kürtler, aklı ve cesareti ile mükemmeldir. Kürtler, ittifaklarını kursa, bir olsa, kimliklerini, kültürlerini korusa biz annelerin yüreğine biraz da olsa su serpilir. Herkes yapılanları yüreğinde hissetmeli. Eğer Kürtlerin yüreği birbirine yanmazsa kimsenin yüreği yanmaz.” 

‘Yazık oldu' demekle olmaz

Hacı Lokman Birlik’e sahip çıkmanın “yazık oldu” demekle olamayacağını dile getiren anne Birlik, “Oğluma sahip çıkmak, ‘Yazık oldu, kötü oldu, yüreğimiz yandı’ diyerek olmaz. Oğluma ve onun arkadaşlarına sahip çıkmak, onların fikirlerine, yoluna ve amacına sahip çıkmakla olur” diye seslendi. 

Ramazan Demir

Soruşturma yürütülmedi

Hacı Lokman Birlik’in aile avukatı Ramazan Demir, katledilmesinin üzerinden 7 yıl geçmesine rağmen ölüm şekli ve sonrasına dair herhangi bir soruşturmanın yürütülmediğini söyledi. Hacı Lokman Birlik’in hukuka aykırı bir şekilde, orantısız bir güçle ölümünün ilk günden beri soruşturulmadığını belirten Demir, sadece Birlik’in cansız bedenine yapılan işkencenin görüntüye alınması, yayılması, başkalarıyla paylaşılmasıyla ilgili soruşturmanın yürütüldüğünü kaydetti. 

7 yıldır işlem yok

Tüm taleplerine ve müdahalelerine rağmen savcılık ve kolluk makamının ısrarla görüntülerin sadece başkalarıyla paylaşılması ve o görüntülerin yayılmasıyla ilgili soruşturma yürüttüğünü dile getiren Demir, “Yaklaşık 8-9 savcı dosyayı gördü. Ancak her gelen savcı ısrarla bu talepleri görmezden geldi. O delillerin toplanması ve o operasyonda yer alan kolluk kuvvetlerinin ifadelerinin bu yönden alınması ile ilgili hiçbir işlem yapılmadı. Güvenlik güçlerinin Lokman Birlik’e özel bir kasıtla hareket ettiğini söyleyebilecek durumdayız. Bedenine yapılan eziyet, o sürüklenme görüntülerinin hepsi aslında bu iddiayı destekleyen şeyler. Yapılan sadece ölünün hatırasına hakaret değil. Bedeninin kendisine yapılanın ailesi ve yakınları açısından doğurduğu eziyet halinin özellikle kast edildiği, özellikle bu amaçla hareket edildiğini düşündürüyor. Bu yüzden aslında hukuken bunu bir yere koyabilecek bir durumda değiliz. Çünkü hukukta bunun yeri yok. Sizinle çatışmaya giren biri olsa dahi, onu sağ yakalamaya çalışmakla mükellefsiniz. Sizi bağlayan bir hukukunuz, anayasanız var. Kolluk görevlisinin yükümlülüğü getirip yargıya teslim etmektir” şeklinde konuştu.

Savcılar dosyaya dokunmadı

Hacı Lokman Birlik’in katledilmesine ilişkin hukuki bir adım atılmadığı için iki yıl önce Anayasa Mahkemesi’ne başvurduklarını aktaran Demir, “Sürekli talep etmemize rağmen bu yönde herhangi bir adli, hukuki bir adım atılmadı. İki yıl önce AYM’ye başvurduk. AYM de dosyayla ilgili her hangi bir işlem yapmış değil. Hala inceleme sürecinde. 7 yıl önceki dosya nasıldıysa bugün de aynı. Dosyaya giren bakanlık teftiş raporlarına rağmen her gelen savcı ısrarla herhangi bir işlem yapmamaya ve dokunmamaya gayret etti. Bugüne kadar ilerleyen, delil toplayan, soruşturmayı genişleten ya da bizim taleplerimizle ilgili işlem yapan bir savcılık makamı göremedik. O yüzden AYM’ye başvurduk. Ondan gelecek cevaba göre de yeni adımlar atacağız” dedi. 

Bugüne kadar somut bir adımın atılmamasının Türkiye'de uygulanan cezasızlık politikasının sonucu olduğunu vurgulayan Demir, şunları söyledi: “Sadece Hacı Lokman Birlik dosyasında değil, genel olarak kolluk güçlerinin faili olduğu suçlar ve olaylarla ilgili etkili soruşturma diye bir şey yok. O kolluk güçlerinin işlediği iddia edilen suçlarla ilgili tek bir soruşturma işlemi yapılmıyor. Bu konuda bir devlet tavrı var. Bu bir devlet politikası. Elimizde bunun aksini gösterebilecek tek bir örnek yok. Çok sabit olmasına rağmen birçok olayda, davada hakim ve savcıların özellikle kolluk güçlerini koruyan, kollayan ve o cezasızlık politikasına döşenen yeni taşlar ördüğünü görüyoruz. Bu hiç değişmedi, bugünde devam ediyor.”   ŞIRNAK

 

Mezarı başında anıldı

Şırnak’ın Dicle Mahallesi’nde 3 Ekim 2015’te yaralı bir halde gözaltına alındıktan sonra bedeni zırhlı araca bağlanarak sürüklenen ve katledilen Hacı Lokman Birlik (24), şehadetinin yıl dönümünde Şehitlik Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 

Mezopotamya Beşiğinde Hayatını Kaybedenlerle Yardımlaşma, Dayanışma ve Kültür Derneği (MEBYA-DER), Barış Anneleri Meclisi, Özgür Kadın Hareketi (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (BDP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile çok sayıda kişi anmaya katıldı. Duaların ardından konuşan HDP Şırnak İl Eşbaşkanı Abdullah Güngen, “Bu katliamlara karşı çıkmanın tek yolu var, o da direnmektir. Kürtlerin birliklerini sağlaması ve direnmesi gerekiyor. Onurlu bir halk olduğumuzu ve bizlerin de haklarının olduğunu kabul ettirmek için direnmeliyiz. Dünya halkları gibi haklarımızı almak için mücadelemizi sürdüreceğiz. Bizim gözümüz kimsenin toprağında değil. Kimsenin hakkını istemiyoruz. Kimseye zorbalık yapmıyoruz. Biz sadece özgürlüğümüzü istiyoruz.”

Hacı Lokman Birlik’in ağabeyi Mehmet Birlik ise, “Kürdistan’ın şehididir. 7 yıl önce Kürt halkının yüreğine korku salmak için Şırnak sokaklarında şehit Siyabend’ın bedenini dolaştırdılar. Fakat ne kadar zorbalıklarını artırsalar, ne kadar katliam yapsalar, tutuklasalar ve öldürseler de yine de Kürt halkı değerlerine sahip çıkıyor. Kürt halkının değerlerine sahip çıkmasına engel olamazlar. Bu hareketi yaratan değerlerin oluşturduğu ilkeler, dünyaya yaşam örneği olmuştur. Bunun için şehitlerimizin yolu başarıya ulaşacaktır” ifadelerini kullandı. 

Konuşmaların ardından Hacı Lokman Birlik’in mezarına karanfil bırakıldı. Anmaya katılanlar daha sonra aileyi ziyaret etti.   ŞIRNAK

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.