HRW: Batı ikiyüzlü, savaş suçu var

Dünya Haberleri —

.

.

  • Gazze savaşı 14. gününde, geride 5 bin 585 ölüm ve 10 binden fazla evin yıkılması ve 1 milyona yakın Filistinlinin göç etmesiyle devam ediyor. İnsani yardım için Mısır-Gazze arasındaki Refah sınır kapısının açılması bekleniyor.  
  • Gazze’deki savaşta ABD ve müttefiklerinin İsrail'in eylemlerini kınamamasının çifte standart ve iki yüzlülük olduğunu söyleyen İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) "savaş suçu" işleniyor dedi. İsrail’in açıkça kınanmasını istedi.

 

16 yıldan beri İsrail’in Gazze’ye dönük fiillerinin ‘savaş suçu’ olduğunu açıklayan New York merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), ABD ve müttefiklerini İsrail'in son Gazze salırılarının da açıkça kınanmamasının iki yüzlülük olduğunu dile getirdi. HRW'nin program direktör yardımcısı Tom Porteous, Avrupa başkentlerinin İsrail'in 7 Ekim'den sonra Gazze'de gerçekleştirdiği eylemlere karşı sessiz kaldığını belirtti. Porteous, "Nerede, Gazze'ye 16 yıldır uygulanan ve savaş suçu niteliğindeki toplu cezalandırmaya varan ablukanın acımasızca sertleştirilmesine yönelik açık bir kınama?" diye sordu. HRW direktör yardımcısı, "Bırakın hesap verme çağrısını, İsrail'in Gazze'ye saldırılarında uluslararası normlara saygı göstermesine yönelik açık ve dolambaçsız bir çağrı dahi yok" dedi. Porteous, İsrail devlet yetkililerinin Gazze’de mahallelerin bombalanması emrini verirken, sivillerin korunmasına dair uluslararası insani hukukun gereklerini bulandırdığını söyledi.
Yaşananları değerlendiren Porteous, "Batılı devletlerin ikiyüzlülüğü ve çifte standardı açıkça ortada" dedi. HRW yetkilisi, bu durumun insan hakları gruplarının ve bazı devletlerin "dünyanın dört bir yanında çatışmaların ortasında kalan sivillerin korunmasına yönelik normları standardize etmek ve güçlendirmek" için yıllardır itinayla sürdürdüğü çalışmalara da zarar verdiğini belirtti.

Guterres: Toplu cezalandırma haklı gösterilemez
Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri ile Kahire'de düzenlenen basın toplantısında konuşan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Gazze'ye "hızlı ve engelsiz insani erişim" talebinde bulundu, İsrail ile Hamas arasındaki savaşın 14. gününde "acil insani ateşkes" çağrısı yaptı. Guterres, "Bu saldırılar ne kadar dehşet verici olursa olsun, Hamas kontrolündeki bölgede yaşayan 2.4 milyon Filistinlinin toplu olarak cezalandırılmasını haklı gösteremez" ifadelerini kullandı.
Guterres, "Uluslararası insani hukuka saygı gösterilmelidir. Acilen gıda, su, yakıt ve ilaca ihtiyacımız var, hem de çok fazla ve sürdürülebilir bir şekilde ihtiyacımız var" dedi. 
 
14 günde 5 bin 585 ölüm
Gazze Sağlık Bakanlığı sözcüsü Eşref el-Kudra basına yaptığı açıklamada, İsrail bombardımanlarında 1.661’i çocuk olmak üzere 4 bin 137 kişinin öldüğünü, 13 bini 260 kişinin de yaralandığını duyurdu. El-Kudra 4 binden fazla kişiden halen haber alınamadığını da söyledi. İsrail’de ise ölü sayısı 306'sı asker olmak üzere 1.400'den fazla. İsrail ordusu ayrıca 203 kişinin Hamas tarafından esir alındığını belirtiyor.

10 binden fazla ev yıkıldı
Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi'ne (OCHA) göre Gazze Şeridi'nde 2.185 bina tamamen yıkıldı ve 5.434 ev de "oturulamayacak" kadar ağır hasar gördü. Bayındırlık Bakanlığı’da 8.840 evin daha harap olduğunu duyurdu. Bu yıkım, uydudan da görülebiliyor.

İsrail Kiryat Shmona’yı tahliye ediyor
Gazze’ye dönük kara harekatının hazırlıklarını yapan İsrail kuzeyde, Lübnan sınırında Hizbullah ile de çatışıyor. İsrail ordusu cuma günü yaptığı açıklamada 25 bin nüfuslu Kiryat Shmona kasabasını boşaltacağını duyurdu. Bölge, 7 Ekim'den bu yana yüksek gerilim altında bulunuyor.

Refah kapısı açılacak
Gazze Şeridi'nde mahsur kalan Filistinliler için ise uzun zamandır beklenen insani yardımın, savaşın 14. günü olan bu Cuma giriş yapmaya başlaması bekleniyor. Mısır, perşembe günü Refah sınır kapısı üzerinden Gazze Şeridi'ne "kalıcı" insani yardım geçişine izin verdiğini açıklamıştı. Bir gün önce İsrail bu geçişin açılmasına onay vermişti. HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.