Tecavüz AKP’nin savaş yöntemi

Kadın Haberleri —

23 Temmuz 2020 Perşembe - 15:00

  • Kürdistan’da artan istismar ve tecavüz vakalarının AKP/MHP’nin savaş yönteminin bir parçası olduğunu dile getiren HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, aklama siyasetine izin vermeyeceklerini söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, kadın gündemine ilişkin partinin Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.
Artan istismar ve kadına yönelik şiddet vakalarının bir politika olarak kendisini gösterdiği dönemden geçtiklerini ifade eden Başaran, bunun AKP-MHP tarafından oluşturulan “savaş yönteminin bir parçası” olduğunu dile getirdi. Şirnex’te uzman çavuş Alparslan Abdudak’ın 10 yaşındaki kız çocuğuna tecavüz girişimi ardından Vali’nin ‘alkollüydü’ savunmasının bir politikaya işaret ettiğini belirten Başaran, “Bu da gösteriyor ki, bu suçu işleyen sadece uzman çavuş değil, bunu cesaretlendirenler de suçludur” dedi. Êlih’te genç kadını 20 gün alıkoyup tecavüz ardından tehdit eden uzman çavuşun da serbest bırakıldığını hatırlatan Başaran, “2 uzman çavuş da serbest bırakılıyor. Bu girişimlerin daha da devam edeceğini öğreniyoruz. Bunun AKP ve MHP ittifakının bir politikası ve özel savaş yöntemi olduğu gerçekliği her gün kendisini gösteriyor” diye konuştu.

‘Niyetlerini iyi biliyoruz’

Başaran, AKP’nin kadına yönelik politikalarını kadınlara yönelik operasyonlardan tanıdıklarını ifade ederek, “Bu Rojbin Çetin’in köpeklerle işkenceye uğramasından, 70 yaşındaki kadın arkadaşımızın tutuklanmasından, 200 gündür kayıp olan Gülistan’dan, Rosa Kadın Derneği ve TJA’ya yönelik saldırılardan niyetlerini çok iyi biliyoruz. Biz kadınlara yönelik saldırı gerçekleştireceğiz ama ‘siz buna sesinizi çıkarırsanız, mücadele ederseniz her türlü zor aygıtı ile karşı karşıya kalırsınız’ deniliyor” ifadelerini kullandı.
 
Kadın kırımı yaşanıyor
 Pınar Gültekin ve Fatma Altınmakas’ın katledilmesiyle ilgili sözlerini sürdüren Başaran, “AKP ve MHP’nin kadınlara yönelik siyaset ajandası nedir? Sadece Haziran ayında 27 kadın öldürüldü, 23 kadın şüpheli öldürüldü. AKP iktidarında 3 bini aşkın kadın katledildi. Bu artık bir kadın kırımı haline geldi” şeklinde konuştu.
 
‘Aklama siyasetidir’

AKP’nin kadın katliamları karşısında siyaset üretmesi gerekirken, HDP’yi samimiyet testisten geçirmeye çalıştığını dile getiren Başaran, devamla şunları söyledi: “Bizim samimiyetimizin testi AKP değildir. AKP’nin samimiyet testi, yürüttüğü politikalar ortadır. Son kadın cinayetlerinden biri Pınar Gültekin’di daha önceki katliamlarda olduğu gibi kınamaktan öteye açıklama gelmedi. Erdoğan bu olayın takipçisi olacağız dedi ama sanki iktidarın siyaseti kadın erkek eşitsizliğini yaratmıyormuş gibi, sanki her gün kadınlar hedef gösterilmiyormuş gibi, sanki Diyanet eliyle iktidar sözcüleri eliyle kadına yönelik şiddet meşrulaştırılmamış gibi, olayın takipçisi olacaklarmış. Sizin takip dediğiniz aklama siyasetidir, biz kadınlar olarak buna izin vermeyeceğiz.”
Başaran, taciz, tecavüz ve kadın katliamlarını protesto etmek için Muğla’da sokağa çıkan kadınların polisler tarafından darp edilmiş fotoğraflarını göstererek, “Bizi samimiyet testine davet edenler, bu fotoğraflara baksınlar. Kadınlar sadece ‘ölmek istemiyoruz, eşit yaşamak istiyoruz, şiddete uğramak istemiyoruz’ dedikleri için AKP’nin kolluk gücü tarafından saldırıya, işkenceye uğruyor” diye kaydetti. 
 
Güvencemiz kazanımlarımızdır 

Kadına yönelik, taciz, tecavüz ve şiddet vakalarının arttığı günlerde İstanbul Sözleşmesi’nin tartışmaya açılmasının kabul edilemez olduğunu dile getiren Başaran, her gün televizyonlarda kadınların hedef gösterilerek bu tartışmaların yürütüldüğünü kaydetti. İstanbul Sözleşmesi’nin kadın mücadelesinin elde ettiği bir kazanım olduğunu vurgulayan Başaran, şöyle devam etti: “İktidarın bu kazanımları elimizden almasına izin vermeyeceğiz. Bizim güvencemiz iktidar veya kolluk değildir, cezasızlık politikasıyla erkekleri cesaretlendiren yargı değildir, bizim güvencemiz kazanımlarımızdır. Bu kazanımlarımızdan asla vazgeçmeyeceğiz. Bir kadının daha eksilmesine tahammülümüz yok artık.”
ANKARA

Final Ankara’da

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, 8 Haziran’da başlattıkları “Kadınlar Her Yerde” kampanyasına ilişkin bilgi verdi, şu bilgileri paylaştı: “Bir aydır istismara karşı, erkek şiddetine karşı, kayyumlarla siyaset kurumlarımızın kapatılarak, kadınların ulaşmasının engellenmesine karşı kadınlarla birlikte hep beraber ses yükselttik. Kadın mücadelesi her yerde dedik. Bu ayın 25’inde Ankara’da Kuğulu Park’ta saat 12.00’de bu kampanyanın finalini vereceğiz. Sonlandıracağız. Gelin hep beraber şiddete karşı, ayrıştırma siyasetine karşı, kadın mücadelesi her yerde diyerek, İstanbul Sözleşmesi’ni sahiplenelim, hep birlikte kadınların sesi olalım. Bizi kuşatan erkek egemenliğine karşı mücadele edelim.”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.