Hücredeki hasta tutsak felç oldu

Önder Poyraz

Önder Poyraz

  • Sırtında platin olan ve bir böbreği alınan rağmen tek kişilik hücreye konulan hasta tutsak Önder Poyraz'ın sağ eli felç oldu.

Şirnex'in Cizîr (Cizre) ilçesinde 2015’te ilan edilen sokağa çıkma yasağından sonra yaralı bir şekilde gözaltına alındıktan sonra “Örgüt üyeliği” ve “Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma” iddialarıyla tutuklanarak, iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen hasta tutsak Önder Poyraz, cezaevinde yaşam mücadelesi veriyor.

Erzurum Dumlu Yüksek Güvenlikli 2 Nolu Cezaevi’nde tutulan Poyraz, devlet güçlerinin saldırıları sonucunda ağır yaralandı. Sırtında platinle yaşayan Poyraz, isabet eden kurşun nedeniyle birçok organı zarar gördü. Ayrıca tek böbrekle yaşayan Poyraz, ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde sağ elinin felç olduğunu ve tek başına ihtiyaçlarını dahi karşılayamadığını aktardı. 

Eşinin tek kişilik hücrede tutulduğunu belirten Firdevs Poyraz, son aşamada kişisel ihtiyaçlarını dahi karşılayamadığını söyledi. Poyraz, eşinin 7 Mart’ta rahatsızlanması nedeniyle ambulansla hastaneye kaldırıldığını, ancak tedavi edilmeden cezaevine geri götürüldüğünü aktararak, “Sağ kolu felçli olduğu için ufak şeyleri bile kaldıramıyor. Tek başına kişisel ihtiyaçlarını karşılamıyor. 2015’te sırt bölgesine isabet eden kurşunu çıkardılar ama tüm iç organları zarar gördü. Tek böbrekle yaşıyor. Sırtından boydan boya platin var” dedi. 

Tedavisi engelleniyor

Eşinin tedavi olmayı talep ettiğini, ancak cezaevi yönetiminin engellediğini dile getiren Poyraz, “Tutuklulara zulmediyorlar. Eşim hastalıkları nedeniyle yemek yiyemiyor. Sadece meyve yiyebiliyor ama meyve de vermiyorlar. Orada her şey o kadar pahalı ki, gönderdiğimiz paralar da ihtiyacını karşılamıyor” diye konuştu. ERZURUM

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.