Hukuk değil orman kanunu

21 Nisan 2021 Çarşamba - 20:04

  • Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki 30 yıllık tutsak Fahrettin Şahin’in tahliyesi ”iyi halli” olmadığı gerekçesiyle engellendi. Karar ise Şahin’e tahliye edileceği gün tebliğ edildi. Kararın hukuksal bir zemini olmadığını belirten Şahin, ”Tamamen hukuksuzluk, kanunsuzluk ve orman kanunu diyeceğimiz bir durum” dedi.  

 

DENİZ YILDIZ/İSTANBUL  

Meclis’te kabul edilen ve 1 Ocak itibariyle yürürlüğe giren kamuoyunda “İnfaz Yasası” olarak bilinen “Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”da yapılan değişikliklik tutsakları mağdur ediyor. Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu, 16 Nisan’da tahliye olması gereken tutuklu Fahrettin Şahin’in şartlı tahliyeye uygun olmadığına karar verdi. Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan ve 30 yıldır cezaevinde olan Fahrettin Şahin’in (52)  tahliye edilmeme gerekçesi ise “iyi halli olmadığı.”  

‘İyi hal’ ibareleri sıralandı 

Birçok “iyi hal” sayılabilecek ibareler yer alınan kararda, “Kişinin dosyası incelendiğinde, kurum yaşantısında tehdit, tahrik, ısrar, yalan beyan, kavga gibi zorlayıcı tutum ve davranışlarda bulunduğunun düşünülmediği, şuan kurum demirbaşını koruma ve tasarruf kurallarına uyumlu olduğu, toplumla bütünleşmeye hazır olup olmadığı gözlemlenemediği, son disiplin cezasını 2017 yılında aldığı, şuan disiplin cezası bulunmadığı değerlendirilmiştir” ifadeleri yer aldı. Bu ifadeler ardından kararda Şahin için ”cezaevinde bulunduğu süre boyunca idarece konulmuş kural ve kaidelere uyumlu davranmadığı” ifadesinin yer alması da dikkat çekiyor.  

Oda değişikliği örgüt faaliyeti sayıldı

Kararda Şahin’in ”iyi halli” olmadığı ise şu gerekçelere dayandırıldı: “Kişinin kuruma yazdığı oda değişikliği talebi dilekçelerinden örgütün içerisinde aktif olduğunun düşünüldüğü, kişinin kaldığı süreçte bireysel görüşme ve grup çalışmalarına katılmamasından dolayı salıverilme sonrasına dair planlarının veya beklentilerinin gözlemlenmediği anlaşılmakla, hükümlünün gözlem değerlendirmesi idare ve gözlem kurulunca 6 ayda bir yapılan iyi hal değerlendirmelerine göre iyi halli olmadığına, koşullu salıverilme tarihi olan 16.04.2021 itibariyle salıverilmesinin uygun olmadığına, hükümlünün cezasının infazına bir süre daha ceza infaz kurumunda devam edilmesine ve hükümlünün durumunun 11.10.2021 tarihinde yeniden değerlendirilmesine…”

Tahliye olacağı gün tebliğ edildi

Kararı gazetemize değerlendiren tutsak Fahrettin Şahin, kurulun kendisiyle görüşme yapmadan bu kararı aldığını ifade etti. Kendisine tahliye olacağı gün öğleden sonra kararın tebliğ edildiğini dile getiren Şahin, “Hukuksal herhangi bir ağırlığı olmayan, bir takım gerekçelerle tahliyem ertelendi. Benle görüşmediler. Şuana kadar da herhangi bir şey sormadılar. İhtiyaçta duymuyorlar beli ki. Dolayısıyla bana sordukları bir şey yok. Sadece bir tebligat yaptılar. Onu da tahliye günü öğleden sonra 14.30’da yaptılar. O zamana kadar yazılı bir şey de yoktu. Yapılan tebligatın içi de tamamen boş” dedi.  

Apaçık kanunsuzluk

Bu şekilde ne yapmak istedikleri bilmediğini ancak bunu zamanın gösterebileceğini sözlerine ekleyen Şahin, “Şuan da belli ki bir başlangıç yapmışlar, bu nereye doğru evrilir kestirmek güç. Ama şu ortadadır ve açıktır; bir hukuksuzluk, kanunsuzluk ve orman kanunu diyeceğimiz bir durum var. Bunun ötesinde söylenecek bir şey yok” diye belirtti.  

Çiller döneminde bile böyle değildi

“Tebligatı bile tahliye günü öğleden sonra verdiler. Dolayısıyla üzerine oturtabilecekleri hukuksal bir zemin yok” diyen Şahin şunları aktardı: ”Bana sunulan gerekçelerin hepsi istisnasız en hafif deyimiyle doğru değil. Böyle bir durumla yüz yüzeyiz ama herhangi bir temeli yok. Biz Tansu Çiller döneminde de cezaevindeydik. O zaman bile böyle bir kanunsuzluk uygulanmıyordu. Kanunsuzluklarını bile üstünü örterek yapıyorlardı. Bu mevcut durumda insan gerçekten anlam veremiyor. 30 yıl önce bana sen falan günde çıkacaksın denmiş. Bugün çıkmış diyor ki ‘hayır çıkmayacaksın.’ Bunu nasıl tanımlayacaksın. Hangi hukuksal gerekçeyle tanımlayabiliriz bilemiyorum.”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.