İhlalleri protestoya sürgün

Nehir Bilece

Nehir Bilece

  • Kırıklar 1 Nolu F Tipi Cezaevi'nde hak ihlallerini protesto eden tutsakların bazıları farklı bir cezaevine sürgün edildi, bazıları hakkında ise soruşturma başlatıldı. 

İzmir'in Buca ilçesinde bulunan Kırıklar 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutsaklar, tecrit politikaları, farklı bloklarda tutulmaları ve diğer hak ihlallerine karşı 15-19 Haziran'da bir koğuşu iki defa ateşe vermişti. Koğuş yakma eylemine katılan tutsaklar, aynı kampüs içerisinde yer alan İzmir Yüksek Güvenlikli Cezaevi'ne sevk edildi. Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) ve İnsan Hakları Derneği (İHD) ile Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) İzmir Milletvekili Burcugül Çubuk’tan oluşan heyet, söz konusu duruma dair 23 Haziran’da cezaevi savcısı ve tutuklularla görüşme gerçekleştirdi. Heyette yer alan İHD İzmir Şubesi Hapishaneler Komisyonu Sözcüsü Nehir Bilece, koğuş yakma protestosuna katılan ve yan koğuşlarda bulunan tutsaklarla görüştüklerini söyledi.

Yalnız tutuluyorlar

Cezaevi idaresinin, kanunların tutsaklara verdiği hakları kullandırtmadığını belirten Bilece, koğuşlarını ateşe verenlerini sağlık durumunun iyi olduğunu; sevk edildikleri cezaevinde tek başlarına tutulduğunu aktardı. Bilece, tecrit politikalarını slogan atarak ve kapılara vurarak protesto eden tutsaklar hakkında soruşturma açıldığını belirterek, tutsakların sözlü savunmayı reddettiklerini kaydetti. Bilece, "Mahpusların hak ihlallerinin çözümüne ilişkin yaptıkları her şeyin disiplin cezası olarak sonuçlanması, baskının artması kötü muameledir” dedi. 

Cezasızlık ihlalleri artırıyor

Türk cezaevlerinde uzun süredir tecrit politikasının devam ettiğine dikkat çeken Bilece, şunları söyledi: "Hastane sevkleri, aramalarda yaşanan hak ihlalleri, yemek ve su gibi birçok uygulamada idarenin keyfi uygulamaları sürüyor. Siyasi mahpuslar denetimli serbestlik haklarında ayrımcılıklara uğruyo. Cezaevi yönetimi, Adalet Bakanlığı ve Meclis ile raporlarımızı paylaşmaya devam edeceğiz. Bu keyfi uygulamalardan vazgeçilmesi gerekiyor. Bu yaşananların sorumluları her kimse hem adli hem de idari soruşturmanın başlatılması gerekiyor. Cezasızlık politikaları hak ihlallerini artırıyor.” İZMİR

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.