İhvan yöneticilerine gözaltı

Dünya Haberleri —

.

.

  • Mısır, Türkiye’nin normalleşme adımlarını yetersiz gördüğünü belirterek görüşmeleri askıya alması ardından, Türk polisi 34 İhvan-ı Muslimin (Müslüman Kardeşler) örgütü üyesini gözaltına aldı.

Yaşanan gözaltıların İhvan-ı Muslimin üyelerinin COP27 İklim Konferansı’nda gösteri yapılması çağrısı ardından gelişti. İhvan üyelerinin tutuklanması, Kahire’nin Libya’daki politikaları nedeniyle Türkiye ile devam eden istişari görüşmelerini askıya aldığını açıklamasının hemen ardına da rast geldi. Kahire’nin askıya alma kararı, AKP/MHP iktidarını harekete geçirdi. Türk devletinin Mısır siyasetine müdahale için yıllardan beridir faaliyet yürütmelerine yardımcı olduğu çok sayıda İhvan-ı Muslimin’in önde gelen isimlerini gözaltına aldı.

Tutuklamalara gerekçe ise Mısır yönetimini protesto çağrıları ve hazırlığı olduğu öne sürüldü. İhvan üyelerinin, Telegram gruplarında paylaştıkları mesajlarda Mısır’ın Şarm El-Şeyh kentindeki 2022 Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Konferansı’nı (COP27) protesto etmek için hazırlık yaptığı belirtildi. Gözaltına alınanlar, “G78” kodu ile bilinen kamu güvenliği için oluşturdukları tehlike nedeniyle sınır dışı edilecekler listesine dahil edildi.

Hossam Al-Ghamry de tutuklandı

11 Kasım’da protesto çağrısı yapan El-Şark kanalının eski yazı işleri müdürü Hossam Al-Ghamry, Twitter’dan yaptığı açıklamada güvenlik güçlerinin kendisini tutukladığını ve sınır dışı edilebileceğini söyledi. Ancak İhvan-ı Muslimin’e bağlı haber siteleri, Al-Ghamry’nin ikamet şartlarını ihlal ettiği için gözaltına alındığını iddia etti. Al-Ghamry, 30 Ekim serbest bırakıldı.

El-Şark, Türk yetkililerin talebi üzerine Al-Ghamry’nin yaptığı “Vizyon” programını askıya aldı. Al-Ghamry’e Mısır’daki liderlere yönelik herhangi bir kışkırtıcı söylemde bulunmama talimatına uymadığı için yayın yasağı getirildi. Ancak Al-Ghamry, sosyal medyada paylaşımlarına devam ediyor.

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.