İki haftada yüzlerce gözaltı

Tutuklama

Tutuklama

  • Son günlerde siyasi soykırım operasyonları günlük hale geldi. Sadece Mayıs'ın ilk 18 gününde en az 372 kişi gözaltına alındı, en az 108 kişi tutuklandı.

Cumhur İttifakı’nın büyük bir yenilgi yaşadığı 31 Mart Yerel Seçimleri’nden sonra iktidar kanadından “yumuşama” mesajları verilirken, diğer yandan Kürtlere ve muhaliflere dönük baskı politikası gözaltı ve tutuklamalarla devam ediyor.

İlk ev baskınları Taksim’e yürümek isteyen emekçiler ile sol-sosyalist parti ve kurumlara yönelik gerçekleşti. 1 Mayıs alanında gözaltına alınanların yanı sıra yapılan ev baskınlarında toplam 65 kişi gözaltına alındı. 65 kişiden 38'i "Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanuna", "Örgütü propagandası yapmak" ve "Kamu görevlisine direnmek" suçlamasıyla tutuklandı, diğerleri ise serbest bırakıldı. İstanbul'da ikinci gözaltılar da sosyalist parti ve kurumlara yönelik gerçekleşti. 5 Mayıs'taki ev baskınlarında gözaltına alınan 12 kişiden 11'i tutuklandı. Böylece tutuklu sayısı 49’a yükselirken, yapılan itirazlar sonrası 2 kişi serbest bırakıldı. 

Wan ve İzmir'de onlarca tutuklama

İstanbul’dan sonra gözaltı operasyonlarının bir diğer adresi Wan oldu. 31 Mart’ta Wan Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı seçilen Abdullah Zeydan’ın memnu haklarının geri alınmasını protesto ettikleri gerekçesiyle 8 Mayıs'ta Colemêrg ve Wan'da 9 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınlardan 7'si "Örgüt üyesi olmak" ve "Örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla tutuklandı, iki kişiye ise ev hapsi verildi. Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 13 Mayıs’ta 55 kişi eş zamanlı ev baskınıyla gözaltına alındı. "Polise mukavemet", "Örgüt üyesi olmak" ve "Kamu malına zarar verme" iddiasıyla gözaltına alınan 55 kişiden 21'i tutuklandı, 34’ü ise adli kontrolle serbest bırakıldı. Yine aynı gerekçelerle İzmir'de, 15 Mayıs'ta 16 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınlardan 9 tutuklandı, 7'si ise adli kontrolle serbest bırakıldı. 

Şirnex'ten Mersin'e kadar

Ayın ilk günlerinden itibaren ev baskınları başlarken, 2 Mayıs'ta Bursa'da 20 kişi, Mêrdîn'de de iki kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan Nesibe Akan, Mahmut Yıldırım, Özgür Zirek ve Nurullah Durmaz, "Örgüt üyesi olmak" ve "Örgüt propagandası yapmak" iddialarıyla tutuklandı. Diğerleri adli kontrolle serbest bırakıldı. İzmir’de 2 Mayıs gecesi evine yapılan baskınla gözaltına alınan görüntü yönetmeni ve belgesel-sinemacı Koray Kesik, adli kontrolle serbest bırakıldı. Yine 3 Mayıs’ta Mersin'de gözaltına alınan 6 kişi serbest bırakılırken, Yoldaş Aba ve Sedat Aba, "Örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutuklandı. 

Şirnex ve Adana'da 26 kişi, 4 Mayıs'ta adliye sevk edildi. 26 kişiden E. G. ve E. Y., "Örgüt adına suç işlemek" ve "Tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma veya el değiştirme" iddiasıyla tutuklandı, diğerleri ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Gazateciler ve tutsak yakınları

Amed'de 6 Mayıs'ta aralarında gazeteciler Nurcan Yalçın, Derya Us ile DEM Parti Parti Meclisi (PM) Üyesi Sema Koç'un da bulunduğu 8 kişi gözaltına alındı. "Örgüt üyesi olmak" ve "Örgüt finansmanının önlenmesi hakkındaki kanuna muhalefet" iddialarıyla gözaltına alınanlar adli kontrol tedbiriyle serbest bırakıldı. 7 Mayıs'ta Riha'da 17; 18 Mayıs'ta Antalya'da 17 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar, ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

İstanbul'da 15 Mayıs’ta yapılan ev baskınlarında DEM Parti PM Üyesi Ünal Yusufoğlu, Marmara Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (MATUHAYDER) yöneticileri ile çok sayıda partilinin de aralarında olduğu en az 20 kişi gözaltına alındı. "Örgüt üyeliği" ve "Örgüt propagandası yapmak" suçlamaları yöneltilen 20 kişiden 6'sı tutuklandı, 14'ü ise adli kontrol tedbiriyle serbest bırakıldı.

Aynı gün Antalya'da gözaltına alınan DEM Parti Döşemealtı İlçe Eşbaşkanı Fehmi Karakuş ile Ahmet Refik Akarca ve Derya Polat; Hatay'da ise 6 kişi, gözaltına alındı. Gözaltına alınan 9 kişi adli kontrol tedbiriyle serbest bırakıldı.

Bedlîs'te aynı gün 16, Wan'da ise bir kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan bir kişi tutuklanırken, 16 kişi ise serbest bırakıldı. 

Manisa'nın Turgutlu ilçesinde yerel seçim döneminde seçim aracından "Bêrîtan" isimli stranı çaldıkları için 16 Mayıs'ta gözaltına alınan 8 kişiden üçü tutuklandı.

Gözaltında tutuluyorlar

Mêrdîn, Mersin ve Colamêrg'de polis tarafından yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 28 kişinin işlemleri sürüyor. MA/İZMİR

 

* * *

Ters kelepçeden sonra tutuklama

Kadıköy'de dövülerek gözaltın alınan gençlerden dördü  “polise mukavemet” iddiasıyla tutuklandı.

Gençlik Örgütleri’nin devrimci önderler İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer, Ferhat Kurtay, Eşref Anyık, Mahmut Zengin ve Necmi Öner’i anmak için önceki akşam Kadıköy/Süreyya Operası önünde gerçekleştirdiği eylemde 20 kişi gözaltına alındı. Gözaltı aracı içerisinde saatlerce ters kelepçeyle bekletilip fiziki şiddet uygulanan gençler, sağlık kontrolü için Bayrampaşa Devlet Hastanesi'ne götürülürken de şiddet devam etti.

İstanbul Emniyet Müdürlüğüne götürülen 20 gençten 16'sı ifade işlemlerinin ardından gece saatlerinde serbest bırakılırken dört kişi savcılığa sevk edildi. Sabah saatlerinde Anadolu Adliyesi’ne getirilen dört kişinin ters kelepçeyle bekletildiği görüldü. ÖHD İstanbul Şubesi, “Müvekillerimiz adliyede ters kelepçe işkencesine maruz bırakılmaktadır. İtirazlarımıza rağmen ters kelepçeyi açmayan kolluk suç işlemektedir” diyerek söz konusu duruma tepki gösterdi. Gençler, tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkeme, “Polise mukavemet” iddiasıyla dört gencin tutuklanmasına karar verdi. Tutuklanan gençlerden biri Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ne gönderilirken, diğerleri Maltepe Cezaevi’ne gönderildi.

 

* * * 

39 kişiye adli kontrol

Şirnex’te gözaltına alınan 40 kişiden biri tutuklanırken, 39 kişi “adli kontrol şartı” ile serbest bırakıldı.  

Şirnex’in Cizîr (Cizre), Hezex (İdil) ve Silopiya (Silopi) ilçelerinde 16 Mayıs’ta yapılan ev baskınlarında “ihbar olduğu” gerekçesiyle 40 kişi gözaltına alındı. Emniyet ifadeleri tamamlanan 40 kişi adliyeye getirildi. Savcılıkta ifadesi alınan 39 kişi adli kontrol şartıyla bir kişi ise “Örgüt propagandasından" tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkeme, aynı iddiayla bir kişi hakkında tutuklama, 39 kişinin adli kontrol şartıyla serbest bırakılma kararı verdi.

 

* * *