İklim acil durumu var!

Dünya Haberleri —

27 Ocak 2021 Çarşamba - 16:48

  • Birleşmiş Milletler'in (BM) 50'den fazla ülkede 1.2 milyon kişi üzerinde yaptığı ankete katılanların üçte ikisi, iklim acil durumuyla karşı karşıya olunduğunu söylüyor. Ankette, yüzde 54'lük kesim, çözüm için ormanları ve doğal yaşam alanlarını korumanın ilk adım olması gerektiğini ifade etti.

 

BM Kalkınma Programı (UNDP) ve Oxford Üniversitesi araştırmacılarının bildirdiğine göre, ankete katılan 14-18 yaş arası gençler, yüzde 69 oranında iklim acil durumu olduğunu belirtiyor. Bu oran 36-59 aralığındakilerde yüzde 66. 60 yaş ve üzerindekilerde ise oran yüzde 60'ın biraz altında.

Oxford'da anketin tasarlanmasına ve verilerin işlenmesine yardımcı olan sosyolog Stephen Fisher, "İklim acil durumu ile ilgili endişeler önceden bildiğimizden çok daha yaygın. Bir iklim acil durumunun farkına varanların büyük çoğunluğu acil ve kapsamlı eylem istiyor" dedi.

İngiltere, İtalya ve Japonya'daki insanların yaklaşık yüzde 80'i iklim değişikliğinin etkileri konusunda ciddi bir önsezide bulunduklarını ifade etti; sıcaklık dalgalarının, kuraklık ve sele neden olan yağışların yoğunluğunun ölçülebilir şekilde artması ve yükselen denizlerle daha yıkıcı hale gelmesi onlar arasında.

Fransa, Almanya, Güney Afrika ve Kanada'da, ankete katılanların dörtte üçünden fazlası tehdidi "küresel bir acil durum" olarak tanımladı. ABD, Rusya, Vietnam ve Brezilya dahil olmak üzere bir düzine ülkede, yanıt verenlerin üçte ikisi olayları aynı şekilde yorumladı.

Bazıları anavatanlarını yükselen denizlere kaybetme ihtimaliyle karşı karşıya olan küçük ada devletlerinde yaşayanların yaklaşık yüzde 75'i iklim tehdidini acil bir durum olarak değerlendirdi. Onu yüksek gelirli ülkeler (yüzde 72), orta gelirli ülkeler (yüzde 62) ve En az gelişmiş ülkeler (yüzde 58) izledi.

UNDP başkanı Achim Steiner, "Acil iklim eylemi, dünyanın dört bir yanındaki insanlar arasında milliyetler, yaş, cinsiyet ve eğitim açısından geniş bir desteğe sahip. Ama bundan da öte, anket, insanların politika yapıcılarının krizle nasıl mücadele etmesini istediklerini ortaya koyuyor" dedi.

Alınması gereken önlemler

Ankete katılanlar iklim kriziyle mücadele için yapılması gerekenler arasında önceliğin ormanları ve doğal yaşam alanlarını korumak olduğunu ifade etti. Onu takip eden önlemler ise güneş, rüzgar ve diğer yenilenebilir enerji türlerinin gelişimi; "iklim dostu" tarım tekniklerinin kullanılması; yeşil işletmelere ve işlere daha fazla yatırım yapmak.

Anket sonuçları, son yıllarda dünyada karbon oranlarının düşürmek gerektiği uyarıları yapan çalışmaları destekliyor.

Lona Otto ve Hans Joachim Schellnhuber liderliğindeki Potsdam Enstitüsü'nden araştırmacılar, geçen yıl PNAS bilimsel dergisinde "İklimi kritik bir şekilde stabilize etmek için hızlı bir küresel dekarbonizasyon elde etmek, sosyal ve teknolojik değişimin bulaşıcı ve hızla yayılan süreçlerini harekete geçirmeye bağlıdır" demişti.

BRÜKSEL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.