İklim sorunu için dev çözümler

Doğan Barış ABBASOĞLU Haberleri —

  • New Scientist dergisi, küresel ısınmanın önüne geçilmesi konusunda dev projeler konusunda bir yazı yayınladı. Projeler arasında uzaya güneş panelleri yerleştirmek, buzulları dev su altı perdeleriyle korumak ve atmosferden karbondioksit vakumlamak yer alıyor.

İklim değişikliği konusundaki çözümler ağırlıkla insanların yaşam alışkanlıklarını değiştirmesi üzerine kurulu. Fosil yakıtlardan uzak durulması, elektrikli araçlara geçilmesi, daha az et tüketilmesi, gıda korunumu gibi konular çevreciler tarafından sürekli gündeme getiriliyor.

Bazı bilim insanları ise iklim değişikliği gibi büyük ölçekli sorunların büyük ölçekli çözümler gerektirdiğini söylüyor. Bunlardan en ilgi çekenlerinden biri yörüngeye oturtulacak dev bir güneş paneli.

 

 

Yörüngedeki güneş panelleri

Dünyadaki güneş panelleri her ne kadar etkili bir enerji üretim aracı olsa da yeryüzü üzerinde birçok engelle karşı karşıya. Güneş panelleri ne kadar verimli olursa olsun, gökyüzü bulutlandığında enerji çıkışları neredeyse sıfıra düşüyor. Uzaydaki bir güneş panelinin ise böyle bir sorunu yok ve sürekli olarak tam kapasite ile çalışıyor.

New Scientist Dergisine konuşan International Electric Company’den Ian Cash’e göre yörüngeye yerleştirilecek 10 kilometre genişliğindeki bir güneş paneli, 10 milyar insana yetecek kadar enerji üretebilir.

Maliyet artık bir bahane değil

Bu proje çok yeni sayılmaz. Bilim insanları uzun zamandır böylesi projeleri tartışıyor. Ama bu projelerin önündeki en büyük engelin maliyet olduğu hep söylenegeldi ve bu girişimler önündeki en büyük kaygı para oldu. Günümüzde uzaya gönderilen yeniden kullanılabilen roketler sayesinde uzaya büyük yapılar inşa etme imkanı hiç olmadığı kadar ucuz. Bu maliyetin daha da düşeceği tahmin ediliyor.

Böylesi bir güneş paneli inşa edildiği zaman ilk akla gelen soru buradaki enerjinin yeryüzüne nasıl nakledileceği. Bu karmaşık gibi gözükse de oldukça etkili bir çözümü olan bir sorun. Bilim insanları güneş panellerinden elde edilen enerjiyi yeryüzüne yerleştirilecek merkezi alıcılara ışınlanacağını ifade ediyor. Bu alıcı panellerin çok geniş bir alana ihtiyaç duymasından hareket eden bilim insanları en uygun çözümün okyanuslar üzerinde yüzer alıcı paneller inşa etmek olduğunu düşünüyor.

Bu proje için ABD, Japonya ve Çin’de oldukça ciddi hazırlıklar var. Bu ülkeler önümüzdeki birkaç yıl içinde güneş enerjisi uydularını inşa etmeyi planlıyor.