İnfazı 4. kez yakıldı

Fahriye Ceylan

Fahriye Ceylan

  • 30 yıllık tutsak Fahriye Ceylan’ın infazı “pişman olmadığı” gerekçesiyle 4. kez yakıldı.

MEDİNE MAMEDOĞLU - AMED

Alanya L Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Fahriye Ceylan tahliye edilmiyor. Ceylan’ın infazı daha önceki üç ertelemede olduğu gibi yine “hükümlü bulunduğu örgütten ayrıldığına dair samimi beyanda bulunmaması, infaz sırasında disiplin cezası almaması, pişmanlık belirtileri göstermemesi” gerekçesiyle yakıldı. Cezaevi İdare Gözlem Kurulu, Ceylan için “pişman ve samimi değil” derken, avukatları infazın ertelenmesine itiraz etti.

Fahriye Ceylan, Şubat 1992’de Amed’in Lice ilçesinde  gözaltına alındı, 40 günlük işkencenin ardından tutuklandı. “Ağırlaştırılmış müebbet” hapis cezasına çarptırılan Ceylan, birçok cezaevinde kaldı. İnfazı yakıldığı için 9 aydır cezaevinde hukuksuz yere tutulan Ceylan, verilen karar nedeniyle üç ay daha kalacak ve 31 yılını doldurmuş olacak.

Tutsağa ve ailesine işkence

Amed’de yaşayan ablası Selva Filiz, cezaevindeki tutsaklara büyük bir hukuksuzluğun dayatıldığını belirterek, “söyleyecek söz bırakmadılar” dedi. Her seferinde biletlerini alıp umutla yola çıktıklarını anlatan Filiz, infaz erteleme kararlarını yolda aldıklarını ve yeniden evlerine döndüklerini söyledi. Yürütülen bu politikayla hem tutsak aileleri hem de tutsaklara işkence edildiğini ifade eden Filiz, “31 yıldır kardeşimizin o kapıdan çıkmasını bekliyoruz. Bunca zamandır cezaevinde tutulan insanı, bir gün dahi orada tutmak işkenceden başka bir şey değil” dedi.

 

Ablası Selva Filiz

 

Annemin gözleri kapıda

Annesinin hastalığı nedeniyle 7 yıldır Fahriye’yi göremediğini ve gözlerinin sürekli kapıda olduğunu söyleyen Filiz, şöyle devam etti: “Bizim gibi mağdur olan binlerce aile var. Annem hasta, yaklaşık 7 yıldır kızını görmüyor, kızını görme hasretiyle her gün uyanıyor. Ayakları tutamadığı için yürüyemiyor. Gözleri yolda… Kardeşimin tahliyesi her defasında ertelendiği için üzüntüden hastalıkları da arttı. Kaç gündür yatakta. Sadece bizler değil, infazı ertelenen bütün tutsakların aileleri bu durumda.”

Ciddi bir psikolojik savaş

Hem tutsaklar hem de aileler üzerinde ciddi bir psikolojik savaş yürütüldüğünü kaydeden Filiz, şunları ekledi: “Bu haksızlık ve adaletsizliktir. Ne kanunları ne de adaletleri var. Hem bizlerin hem de tutsakların umutlarını kırmak istiyorlar. Üzerimizde çok ciddi ve ağır bir psikolojik savaş yürütüyorlar. Bunlara karşı her daim ayakta olacağız. Tutsaklarımızın, canlarımızın arkasındayız.”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.