İngiltere, TC. ile ticaret anlaşması yapacak

Dünya Haberleri —

28 Aralık 2020 Pazartesi - 17:02

  • 1 Ocak'tan sonra Avrupa Birliği’nden çıkacak olan İngiltere, Avrupa Birliği ile yapılan ticaret anlaşması ardından ilk serbest ticaret anlaşmasını Türkiye ile imzalayacağını duyurdu.

 

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen arasında uzun ve zorlu görüşmelerin ardından varılan ticaret anlaması sonrasında ilk ticaret anlaşması Türk devleti ile yapılacak.

İngiltere Ticaret Bakanlığı, imzaların önümüzdeki hafta atılacağını duyurdu. Ticaret Bakanı Liz Truss, Türkiye ile ihtiyaçlara göre belirlenen bir anlaşma imzalamayı hedeflediklerini belirterek ”Yeni anlaşmanın gümrüksüz ticaretin devamını sağlayıp, ticari ilişkileri geliştirmesini ümit ediyoruz. Anlaşma, İngiltere’de tekstil, otomotiv ve çelik sanayide binlerce kişi için iş güvencesi anlamına geliyor" diye konuştu.

Verilere göre iki ülke arasındaki ticaret hacmi 2019'da 18,6 milyar sterlini buldu.

Öte yandan dün Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, İngiltere ile uzlaşılan ticaret anlaşmasının 1 Ocak'ta yürürlüğe girmesini oy birliğiyle onayladı. Anlaşmanın İngiliz Parlamentosu ve Avrupa Parlamentosu (AP) tarafından da onaylanması bekleniyor.

LONDRA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.