İngiltere-Türkiye arasında göçmen anlaşması

Dünya Haberleri —

Göçmenler

Göçmenler

  • İngiltere ve Türkiye arasında göçmen akışını engellemek için yeni bir anlaşmaya imza atıldığı bildirildi. 

 

İngiltere, Avrupa'ya Akdeniz üzerinden gelen göçmen akışını yavaşlatmak amacıyla Türkiye ile kaçakçı şebekelerine ve tekne parçası ticaretine karşı ortak polis operasyonlarını içeren bir anlaşma yaptığını açıkladı.

Gelecek yıl yapılması beklenen seçimler öncesinde İngiltere'de göç konusu siyasi gündemin üst sıralarında yer alırken hükümet, Ankara’yla bir anlaşma imzaladı. 

İngiliz hükümeti yaptığı açıklamada, yeni mutabakat zaptı kapsamında gümrük verilerinin daha hızlı bir şekilde paylaşılacağını söyledi.

İçişleri Bakanı Suella Braverman, "Yakın bir dost ve müttefik olan Türkiye ile ortaklığımız, kolluk kuvvetlerimizin bu uluslararası sorun üzerinde birlikte çalışmasını ve küçük tekne tedarik zinciriyle mücadele etmesini sağlayacaktır" dedi.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, muhalefetteki İşçi Partisi'nin kamuoyu yoklamalarındaki açık farkını kapatmaya çalışırken, İngiltere'ye gelen yasadışı göçmen sayısını azaltmayı bu yıl için önemli bir vaat haline getirdi.

Bu hafta İngiltere, hükümetin küçük teknelerle ülke kıyılarına gelenler için otellerin "cazibesi" olarak adlandırdığı durumu ortadan kaldırma planlarının bir parçası olarak bazı göçmenleri güney kıyısındaki büyük bir yerleşim mavnasına taşımaya başladı.  LONDRA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.