Hastane yangınında bilanço artıyor: En az 64 ölü

Dünya Haberleri —

13 Temmuz 2021 Salı - 15:34

  • Irak’ın Zikar vilayetinde koronavirüs hastalarının tedavi gördüğü hastanede 12 Temmuz akşamı çıkan yangında hayatını kaybedenlerin sayası 64’e yükseldi. Benzer bir olay Nisan ayında Bağdat'ta yaşanmış, 82 kişi can vermişti. 

 

Irak’ın güneyinde bulunan Zikar vilayetinde koronavirüse yakalanların kaldığı İmam Hüseyin hastanesinde 12 Temmuz akşamı yaşanan yangın felaketinde yaşamını yitirenlerin sayısı 64’e çıktı. 22 kişinin ise yaralandığı olayda bilançonun yükselmesinden endişe ediliyor. 

Yerel kaynaklar yangının oksijen tüplerinin patlaması sonucu yaşandığını bildirirken, olay ardından Irak Başbakanı Kazımi, bazı bakanlar ve güvenlik yetkililerin de katıldığı acil bir toplantı düzenledi. Toplantı ardından yapılan açıklamada, yangının nedenlerini araştırmak için üst düzey bir komitenin oluşturması ve nihai raporun 48 saat içinde sunularak, kamuoyuna duyurulması kararı alındığı belirtildi. Ülkede ayrıca üç günlük yas ilan edildiği duyuruldu.

Öte yandan yüzlerce kişi yangının çıktığı İmam Hüseyin hastanesi önüne toplanarak olaya tepki gösterdi. Yetkilileri “ihmalkarlıkla” suçlayan öfkeli kitle “Siyasi partiler bizi yakıyor” dedi. Parlamento Başkanı Muhammed El Halbusi de twitter hesabından yaptığı açıklamada hükümeti eleştirerek “Bu felaket Iraklıların yaşamını korumadaki başarısızlığın açık kanıtıdır ve bu felaket başarısızlığa son vermenin zamanı geldi” diye belirtti.

Irak’ta bir benzer olay geçtiğimiz nisan ayında Bağdat’ta yaşanmış, 82 kişi hayatını kaybetmiş, 110 kişi yaralanmıştı. Yoğun protesto gösterileri ardından Sağlık Bakanı Hasan al-Tamimi istifa etmek zorunda kalmıştı.

BAĞDAT

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.