İran da ABD de memnun

Dünya Haberleri —

ABD'li tutuklular

ABD'li tutuklular

  • Tutukluların takası ile 6 milyar doların Washington tarafından serbest bırakılmasını içeren ABD-İran anlaşması uygulandı. 5 ABD vatandaşı ülkelerine dönerken ABD’nin serbest bıraktırdığı İran vatandaşlarından 2’si ülkelerine döndü.

İran, 6 milyar dolarlık varlığını serbest bırakan ve 5 İranlı hakkında af kararı çıkartan ABD’nin 5 vatandaşını serbest bıraktı. ABD Başkanı Biden, Amerikalıların Katarlı arabulucu ile uçağa binmesi ardınan, "Beş masum Amerikalı nihayet evlerine dönüyor" açıklamasını yaptı.
Dünya kamuoyunun dikkatle izlediği ABD ile İran arasında Katar arabuluculuğunda yürütülen müzakereler sonucunda gerçekleşen tutuklu takası beklendiği gibi sonuçlandı. 
ABD'nin İran'ın Güney Kore'de dondurulan 6 milyar dolarlık varlığını serbest bırakması ve bunun Katar'a ulaştığının taraflarca teyit edilmesi sonrasında Washington ve Tahran eşzamanlı adım attı. 5’er tutuklu serbest bırakıldı.

Uçaklar tutuklular için havalandı
İran, tutuklu 5 ABD vatandaşını serbest bırakırken, ABD Başkanı Joe Biden, 5 İran vatandaşı hakkında af kararını imzaladı. Tahran'ın serbest bıraktığı 5 ABD'li, Doha'ya götürülmek üzere arabulucu Katar'ın gönderdiği bir uçakla İran'dan ayrıldı. Kendilerine Katar'ın büyükelçisinin de eşlik ettiği bildirildi. Aynı zamanda ABD'nin haklarında af kararı çıkarttığı 5 İran vatandaşından ikisi de Katar'a uçtu.
İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasser Kanaani, iki İran vatandaşının ülkelerine döneceğini, ikisinin ABD'de kalmaya devam edeceği, birinin de üçüncü bir ülkede bulunan ailesinin yanına gitmek istediği bilgisini paylaştı.
İran'ın serbest bıraktığı, ABD'li tutuklular arasında Siamak Namazi, Emad Sharqi, Morad Tahbaz bulunuyor. Üçü geçen hafta hapisten çıkartılarak ev hapsine alınmıştı. Diğer ikisinin ise isimleri açıklanmadı. Beşi de hem İran hem ABD vatandaşı.
İranlı yetkililer ise ABD'de haklarında af kararı çıkartılan İran vatandaşlarının isimlerini, Mehrdad Moin-Ansari, Kambiz Attar-Kashani, Reza Sarhangpour-Kafrani, Amin Hassanzadeh ve Kaveh Afrasiabi olarak duyurdu. HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.