Halk ayakta, rejim pusuda

Kadın Haberleri —

.

.

  • Jîna Amînî’nin katledilmesi ardından başlayan protesto gösterileri 6 gündür sürüyor. Rojhilatê Kurdistan’da halk ayaklanmasına dönüşen gösterilerde 13 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor. 

İran’da 22 yaşındaki Jîna Amînî’nin “Ahlak polisi” tarafından katledilmesiyle başlayan protesto gösteriler 6. gününe girdi. 

31 vilayetten oluşan İran’ın 28 vilayetinde en az 86 şehirde halk rejim karşıtı protestolar düzenledi. Gerçekleşen protesto gösterilerine öncülük yapan kadınlar, özellikle de genç kadınların rejime öfkesi yüksek bir mücadele ruhu açığa çıkardı. 

‘Güvenlik güçleri’ne ait araçlar ateşe verildi

Tahran’da başta Azadî Meydanı olmak üzere birçok merkezde protestocular, İran devlet güçleriyle çatıştı. Özel kuvvetler, devlete bağlı ajan ve milislerin saldırısıyla başlayan çatışmalarda protestocular, “güvenlik” güçlerinin, minibüslerine, arabalarına, motosikletlerine el koydu, daha sonra da ateşe verdi.

Amul’da valilik binası ateşe verildi

İran’ın Mazenderan Eyaleti’ne bağlı Amul'da halkın yönetimi ele geçirdiği ve Valilik Binası'nı ateşe verdiği iddia edildi.

Birçok şehirde Humeyni, Hamaney ve Kasım Süleymanî’nin resimlerinin bulunduğu billboardlar yıkıldı ve yakıldı. Halk geliştirdiği direnişle birçok bölgede devlet güçlerini geri püskürttü.

halk, ‘Zalime ölüm’ dedi

Rojhilatê Kurdistan’ın Urmiye kentinde katledilen Farjad Darvish için cenaze töreni düzenlendi. Törende Halk, “Hamaney’e ölüm”, “Diktatöre ölüm” sloganları attı. 

“İster Şah, ister mollaların en büyük lideri olsun, zalime ölüm” sloganları tüm şehirlerde yankılandı.

Az-Zahra Üniversitesi’nden adelet çağrısı

Kadınların her yerde omuz omuza direndiği İran’da üniversitelerde eylemler dur durak bilmedi. Tamamı kadınlardan oluşan Az-Zahra Üniversitesi öğrencileri, “Az-Zahra, Az-Zahra, Mahsa için adalet arıyor” sloganları atarak Jîna Amînî için adalet çağrısında bulundu. Aynı amaçla Tahran Üniversitesi, Tebriz Tıp Fakültesi ve Azad Üniversitesi bilim araştırma bölümü yürüyüş düzenledi. 

500’den fazla Kürt tutuklandı

Rojhilatê Kurdistan’da ise İran devlet güçleri halka silahlı saldırılarda bulundu. Bu saldırılarda Hengaw İnsan Hakları Örgütü’ne göre süren protesto gösterilerinde Piranşar’da 1, Urmiye’de 1, Kirmanşan’da 1, Divadere’de 2, Saqiz’da 1, Dehgulan’da 1 kişi olmak üzere 7 kişi ateşli silahla katledildi. 450 kişi yine ateşli silah sonucu yaralandı. Dört gün içerisinde 500’den fazla Kürt tutuklandı. 

.
Minoo Majidi

Minoo Majidi katledildi 

Hengaw İnsan Hakları Örgüt’ü, 20 Eylül Salı günü gerçekleşen protesto gösterilerinde Minoo Majidi adlı kadının Kirmanşan’ın Nubahar Caddesi’nde İran çevik kuvvet polislerinin doğrudan ateş etmesi ile katledildiğini duyurdu. Minoo Majidi’nin kafasından vurulduğunu gösteren bir video yayınlayan Hengaw, Minoo Majidi’nin cenazesinin şimdiye kadar ailesine verilmediğini de kaydetti. 

Qasrî-Şîrîn şehrinden olan ve Kirmanşan’da yaşayan Minoo Majidi’nin 55 yaşında üç çocuk annesi olduğunu belirten Örgüt, Bugün (22 Eylül Perşembe) Minoo Majidi için cenaze töreni yapılacağını duyurdu. Kürdistan İnsan Hakları Ağı’da aynı bilgileri paylaşarak, Kirmanşan Cumhuriyet Savcısının açıklamalarına yer verdi. Savcının açıklamasına göre protestolar sırasında iki kişi katledildi, 25 kişi de yaralandı.

Şino’da biri çocuk 5 kişi katledildi

 

Jîna Amînî için gerçekleştirilen protestolara ilişkin son bilgi ise Rojhilatê Kurdistan’ın Şino kentinden geldi. Hengaw İnsan Hakları Örgütü’nün geçtiği habere göre, 21 Eylül Çarşamba günü Urmiye Eyaletine bağlı Şino kentinde gerçekleştirilen eylemlerde İran özel kuvvet güçleri 16 yaşındaki  Amin Marafati ve 21 yaşındaki Milan Haghighi'yi göğsünden vurarak katletti. 27 yaşındaki Sadruddin Litani ise doğrudan kafasından vurularak katledildi. 

Yaralının tedavi edilmesine izin verilmedi

Milan Hanghigi’nin hastaneye kaldırıldığında yaşadığı, fakat tedavisinin engellendiği, doktorların müdahale etmesine izin verilmediği hastane kaynaklarınca açıklandı. 16 yaşındaki çocuk Amin Marafati’nin de dün gece toprağa verildiği belirtildi.

Hengaw kaynaklarına göre, Oshnaviya'da silahlı kuvvetlerin halka doğrudan ateş açtığı, bunun sonucunda 43 kişinin yaralandığı belirtildi. Durumu ağır olan 18’inin kişiden 25 yaşındaki Danesh Rahnema ve 21 yaşındaki Abdollah Mahmoudi ağır yaraları nedeniyle Urmiye’deki Humeyni Hastanesi’nde yaşamını yitirdi.

Hengaw’ın verdiği bilgilere göre halka yönelik Oshnaviya'daki saldırı emrini Şino valisi Seyed Ali Torabi ve şehrin IRI güçlerinin komutanı Ayub Yaqoubî verdi.

6 gündür Rojhilatê Kurdistan ve İran genelinde süren protesto gösterilerinde 13 kişi İran devlet güçleri tarafından doğrudan hedef alınarak silahla katledildi.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.