Irkçı Başsavcı Bekir, HDP’yi ırkçılıkla suçladı

27 Ocak 2023 Cuma - 18:40

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin

  • AYM’nin Genel Kurulu’nda kapatma davasına dair sözlü beyanda bulunan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’in, HDP’ye dönük propaganda içeren ve hukuk dilinden uzak ithamlarda bulunması dikkat çekti.

Anayasa Mahkemesi, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kapatma davasının seçim sonrasına bırakılması talebini reddetti. AYM, ek süre talebi için HDP’ye 15 gün verirken, esasa ilişkin savunma için de 14 Mart tarihini kararlaştırdı. AYM Genel Kurulu’nda Başsavcı Bekir Şahin’in 10 Ocak’ta sözlü beyanlarına erişildi. Beyanlarında iddianameyi tekrar ettiğini belirten Şahin, 15 sayfalık bir konuşma gerçekleştirdi. Şahin, konuşmasında 5 Ocak’ta HDP’nin Pazine hesaplarına bloke konulmasına gerekçe olarak gösterdiği gizli tanık ifadelerine dayanan dilekçe içeriğini yineledi. Ayrıca sözlü beyanlarında Şahin’in HDP’ye dönük propaganda içeren ve hukuk dilinden uzak ithamlarda bulunması dikkat çekti. “Geçmişte de terör örgütünün siyasi kanadı şeklinde faaliyet gösteren, kapatılan partiler ile davalı parti arasında amaç birliği bakımından hiçbir fark yoktur, hepsinin hayali, hepsinin ortak yönü örgüt liderinin emir ve talimatlarıyla kurulup, PKK siyasi kanadı olarak faaliyet göstermeleri ve örgüt liderini meşrulaştırma gayretleridir” ifadelerini kullanan Şahin, söz konusu soyut beyanlarına ise somut dayanak gösteremedi.

HDP’nin HEP, DEP, HADEP, DEHAP ve DTP’nin devamı niteliğinde bir parti olduğu söyleyen Şahin, HDP’yi “örgütün siyasi cephesi” olarak suçlarken, bu suçlamaya delil olarak ise 31 Aralık 2022’de alınan, 3 Ocak’ta AYM’ye sunulan iki sayfalık gizli tanık beyanlarını gösterdi. 

Kanıtsız iddialar savuruyor

 Şahin, “Örgüt liderinin projesi olarak hayata geçirilen davalı parti” olarak tanımlandığı HDP hakkında, “(…) kuruluşundan bugüne kadar PKK ile arasına mesafe koyan bir tutumuna da rastlanmadığı bilinen bir gerçektir” şeklinde siyasi söylemlerde bulundu. Şahin, HDP Amedİl Örgütü binası önünde bekletilen ailelere dair HDP’ye dönük yargısal bir süreç işletilmemesine rağmen HDP için “örgütün sözde asker alma dairesi” tabiriyle ithamlarda bulundu.

 Başsavcı Şahin, konuşmasında HDP İl ve İlçe binalarına yapılan hukuk dışı baskınlarda el konulan materyal ve malzemelere değinirken, Türkiye’de Demokratik Cumhuriyet iddiasını her defasında yineleyen HDP’yi “ırk esasına dayalı olarak bölmek”le suçladı.

AİHM kararını görmezden geldi

Kapatma davasının siyasi sakilerle açıldığına dair kamuoyundaki genel kanıya tepki gösteren Şahin, “Davayı hukuk zemininden koparma” iddiasında bulundu. Buna rağmen DTP’ye dair AYM kararına işaret eden Şahin, AİHM’nin DTP’nin kapatılması kararı ile ilgili Türkiye aleyhine verdiği ihlal kararını es geçti.

Sözlü beyanlarında HDP milletvekillerinin ifade özgürlüğü kapsamındaki konuşmalarına yer veren Şahin, bu konuşmalara dayanarak “HDP, PKK/KCK/YPG’nin partisidir” iddiasında bulundu. Hakkında herhangi bir kesinleşmiş yargı kararı olmamasına rağmen milletvekilliği düşürülen Semra Güzel’in HDP tarafından savunulmasının da rahatsız edici olduğunu söyleyen Şahin, “Davalı partinin gerçek yüzü” ve “İbret verici” sözleri gibi ifadeler kullandı. 

Başsavcı Şahin,  HDP lehine olan AİHM kararlarını tanımadığını ifade ederken, bu yöndeki itirazlara “itibar edilir nitelikte bulunmamıştır” yorumunda bulundu; davanın da AİHS’e aykırı olmadığı konusunda mahkeme heyetini ikna etme çabası gösterdi.  ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.