İşgalcinin hasarı milyar doları aştı

  •  Türk devletinin saldırılarından dolayı Kuzey-Doğu Suriye'nin altyapısı 1 milyar doları aşan büyük hasara uğradı. Hasarların giderilmesi, onarılması ve yeniden inşa için de aylarca zamana ihtiyaç var.

 

 

İşgalci Türk devletinin Kuzey-Doğu Suriye'ye yönelik saldırıları sürüyor. Türk devleti, 4 Ekim'de bölgeye yönelik saldırılarını artırdı; doğrudan altyapıyı, enerji merkezlerini, petrol, su ve benzin istasyonlarını hedef aldı. Bir haftada 47 yurttaş şehit düştü, 59'dan fazla kişi de yaralandı. Yurttaşlar susuz ve elektriksiz kaldı. Rimêlan Petrol Sahası (Merkezi) Yöneticisi Ehmed İbrahim'e göre; saldırılardan dolayı oluşan zarar 1 milyar doları aştı.

ANHA’nın haberine göre; Rimêlan Petrol Sahası Yönetimi, saldırılardan dolayı zarar gören bölgelere ilişkin detaylı bir rapor paylaştı. Yönetim, raporda zarar gören bölgeleri 10 bölüme ayırdı.

* Tirbespiye ilçesinin kuzeyindeki 9 alan bombalandı. Petrol ve gazdan kaynaklı yaklaşık 35 milyon 351 bin 228 dolar zarar meydana geldi.

* Süveyda merkezine bağlı 2. istasyon ve ana petrol toplama istasyonları bombalandı; tüm araçlar yandı;

*  Tirbespiyê’nin kuzeydoğusunda bulunan Babasi İstasyonu savaş uçakları tarafından bombalanması sonucunda tamamen yıkıldı.

*  Zorava (Zarba) İstasyonu ekipmanları zarar gördü, hafriyat (kazı) ekipmanları ise tahrip edildi.

*  Elyan (Sêgirka) İstasyonu Çilaxa ilçesinin kuzeyinde yer alıyor. İstasyon savaş uçakları tarafından bombalandı ve saldırı sonucunda büyük zarar oluştu.

* Tirbespiyê'nin kuzeyindeki Seida Petrol İstasyonu’nun üna depolarında hasar meydana geldi, boruları ise yandı.

* Türk devletinin saldırılarından dolayı kaybedilen petrol miktarı, yaklaşık 44 milyon 945 bin 824 dolar.  Ayrıca ilçedeki akaryakıt istasyonlarındaki toplam hasarın miktarı da yaklaşık 96 milyon 565 bin 798 dolar civarında.

l İstasyon ekipmanları demir ve çimento stantları gibi alanlarda meydana gelen zarar, 7 milyon 594 bin dolar tutarında. Ayrıca sivil kurumların da demir ve çimento zararı maliyeti yaklaşık 7 milyon 425 bin dolar oldu.

* Yangın söndürücüler, itfaiye araçları ve diğer yangın söndürme ekipmanları gibi yangın ekipmanlarından kaynaklı yaşanan zarar yaklaşık 4 milyon 594 bin dolar oldu.

* Üretimin durdurulması ve petrol çıkarmada yaşanan aksaklıklardan dolayı yaklaşık 9 milyon 535 bin 37 varil zarar meydana geldi. Bu da maddi olarak 939 milyon 109 bin 656 dolara tekabül ediyor.

* Doğalgaz, gazın işletilmesi ve rafine edilmesinin durdurulmasından dolayı 120 milyon metreküp zarar oluştu. Bunun değeri ise 66 milyon 484 bin dolardır.

* Türbin ve elektrik üretim santralleri pompaları;

- Süveyda’daki enerji santralinin 2 pompası tamamen imha edildi. Yaşanan zarar yaklaşık 27 milyon dolar. Diğer istasyonlardaki pompaların toplam zararı yaklaşık 23 milyon 847 bin 120 dolar.

- Rimêlan sahasına bağlı santralin kablo ve ekipmanlarında oluşan zarar ise yaklaşık 3 milyon dolardır.

Genel olarak ana petrol ve gaz çıkarılan istasyonlarda meydana gelen zarar yaklaşık 53 milyon 910 bin 820 dolardır.

* Süveyda Gaz İstasyonu ekipmanları (araçları) büyük zarar gördü ve günlerce hizmet dışı kaldı. Servis dışı kalan ekipmanların verdiği zarar yaklaşık 1 milyon 847 bin dolardır. Fabrikada günlük olarak üretilen ev gazı miktarı 160 ton olurken, istasyonun çalışmamasından dolayı 4 bin 800 ton, yani yaklaşık 58 milyon 12 bin 800 dolar kayıp yaşandı. Ayrıca günlük olarak çıkarılan temiz gaz miktarı 500 bin metreküptü. Yaşanan toplam zarar miktarı ise yaklaşık 8 milyon 310 bin dolardır.

* Solventlerde ise günlük üretim miktarı 40 ton olurken, Türk devletinin saldırılarından dolayı zararın miktarı bin 200 ton oldu. Yaklaşık değeri de 2 milyon 800 bin dolardır. Gaz istasyonları ve solventlerin yanı sıra 1, 2, 3 ve 4 numaralı transformatörlerde de hasar meydana geldi ve hasar yaklaşık 37 dolar 615 bin dolar oldu.

* Amudê, Tirbespiyê ilçeleri ve Hesekê'deki Sed Xerbi İstasyonu (Bandava Rojava) ile ilgili elektrik santralleri, bombalanma sonucunda hizmet dışı bırakıldı. Qamişlo’daki istasyonlarda meydana gelen zarar yaklaşık 2 milyon 15 bin dolar. Ayrıca Amudê’deki istasyonlarındaki zarar miktarı da yaklaşık 2 milyon 600 bin 432 dolardır. Tirbespiyê ilçesindeki elektrik santrali 842 bin dolar, Hesekê'deki Sed Xerbi İstasyonu’ndaki hasar ise 843 bin 23 dolar oldu.

Aylarca zaman alır

Rimêlan Petrol Sahası Yöneticisi Ehmed İbrahim, acil durumlar için depolarda bulunan ekipmanlar (malzemeler) sayesinde hizmet dışı kalan bazı alanları kısa sürede onarabildiklerini belirterek, diğer alanların da onarım aşamasında olduğunu söyledi. Ehmed İbrahim, onarım ve tamiratların aylarca zaman alabileceğini dile getirdi.

İşgalci Türk devletinin saldırılarından dolayı yurttaşların elektrikten mahrum kaldığına dikkat çeken Ehmed İbrahim, Qamışlo Kantonu’nun petrol istasyonları yakınındaki 101 köyüne sürekli elektrik verdiklerini, ancak saldırıların ardından istasyonların hizmet dışı kaldığını belirterek, köylere elektrik verme saatlerinin azaldığını söyledi.  QAMIŞLO

 
paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.