İşgale hazırlananı sandığa gömelim

Cizîr Newroz/Foto:MA

Cizîr Newroz/Foto:MA

  • Tetwan’daki Newroz kutlamasında konuşan DEM Parti Eşbaşkanı Tülay Hatimoğulları, “ABD ve Irak arasında mekik dokuyarak savaş senaryosu yazanları; AKP-MHP iktidarını, ortağı Eregenekon’u ve bölgedeki Hizbulkontra’yı 31 Mart seçimlerinde sandıklara gömeceğiz” dedi.
  • Cizîr’de konuşan DBP Eşbaşkanı Keskin Bayındır ise şunları söyledi: “Her gün Kürt halkını tehdit ediyorlar. Bilsinler ki onlar o tufana tutulacak. Kürt halkı önderine, diline, kimliğine, toprağına sahip çıkıyor. Kürtlerin silesini 31 Mart’ta alacaklar. Artık kimse özgürlük meşalelisini söndüremeyecek.” 

Mazlum Doğan’ın memleketi Dep’te (Karkoçan) 15 Mart’ta başlayan bu yılki merkezi Newroz kutlamaları, dün de Kuzey Kurdistan’ın Erdîş, Elkê, Cizîr, Hezex, Îdir, Çewlig, Tetwan, Wêranşar, Gever, Qoser ve Sêrt kentleri ile Çanakkale, Manisa, Mersin, Aydın ve Konya'da on binlerin katılımıyla devam etti.

 

 

TETWAN

Bedlîs’in (Bitlis) Tetwan (Tatvan) ilçesindeki Newroz kutlamasının adresi, Fuar alanıydı. Kadınlar, gençler ve çocuklar ulusal elbiseleriyle Newroz alanına aktı. Saygı duruşunun ardından söz alan Tetwan Belediyesi Eşbaşkan Adayı Belkiza Beştaş Epözdemir, kış, yağmur, çamur dinlemeden her zaman alanlarda olduklarını belirterek, önümüzdeki seçimin öneminin vurguladı. Eşbaşkan Adayı Mümin Erol da Kawa'nın Dehaq'a karşı mücadelesinin bugün de devam ettiğini dile getirerek, “31 Mart seçimlerini kazanacağımızı, bu coşkunuzla kanıtladınız" dedi.

Konuşmasının başında avukat Şevket Epözdremir ve Feqî Huseyin Sağniç’i anan DEM Parti Eşbaşkanı Tülay Hatimoğulları, “Garzan mezarlığındaki cenazeleri plastik kutularla Kilyos’a kaldırımın altına taşıyanlar, ölümüze bile saygı duymayanlar, mezarlarımızı tahrip edenler utanmadan gelmiş bir de Kürdistan’da oy istiyor. Kürt’ün iradesini yok sayan, belediyelerini gasp eden, siyasi darbeyle seçme ve seçilme hakkını elinden alan bu iktidar nedir?” diye sordu.

Kürtlerin gasp edilen haklarının iadesinin, seçimden seçime hatırlanacak bir sorun olmadığını vurgulayan Hatimoğulları, “bu halk, 40 yıldır bedel ödüyor. Bugün bu alandaki değerli halkımızın neredeyse ailesinden en az bir şehit, en az bir gözaltı, en az bir tutsak, en az bir yargısız infaz var. Bir kez daha diyoruz ki; Kürt sorunu demokratik ve barışçıl yöntemlerle çözülmelidir” diye konuştu.

Halka sandıkları koruma çağrısı yapan Hatimoğulları, şöyle devam etti: “Bizi katledenleri, Rojava’daki kardeşlerimize SİHA’larla saldıranları, ABD ve Irak arasında mekik dokuyarak savaş senaryosu yazanları; AKP-MHP iktidarını, ortağı Eregenekon’u ve bölgedeki Hizbulkontra’yı 31 Mart seçimlerinde sandıklara gömeceğiz.” 

Konuşmaların ardından Newroz programı, sanatçı Kadir Çat’ın seslendirdiği stranlar, halay ve sloganlarla devam etti.