İşkenceden sonra soruşturma

15 Kasım 2021 Pazartesi - 18:31

  • Urfa 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde koğuşlara baskın düzenleyen gardiyanlar tarafından işkence yapılan 20 tutsak hakkında disiplin soruşturması açıldı.  

Urfa 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde 7 Ekim’de koğuşlara baskın yapan robokop giyimli 80 gardiyan tarafından işkenceye maruz kalan tutsak hakkında disiplin soruşturması başlatıldı. Disiplin soruşturmasına “kurumda korku, kaygı veya panik yaratabilecek söz veya davranışta bulunmak” gerekçe gösterildi. Soruşturma kapsamında tutsakların üç aya kadar ziyaretçi görüşüne çıkarılmaması talep edildi. Tutsaklar soruşturmaya itiraz etti.  Urfa İnfaz Hakimliği, itiraz ve disiplin soruşturması kapsamında SEGBİS aracılığıyla tutukluların savunmalarını aldı. Urfa Adliyesi’nde alınan savunmalar sırasında tutsakların avukatları da hazır bulundu. 

Ben mi korku yaratıyorum?

 Tutsaklardan E.G., savunmasında yüzde 94 engelli olduğunu hatırlatarak, şunları söyledi: “O günkü kargaşada müdürler bize saldırdı, beni darp eden S. Müdürdür. Ben kurumda korku, panik ve endişe yaratacak durumda değilim. Kamera kayıtlarından bakabilirsiniz, korkuyu ve paniği yaratan idarenin kendisidir. Benim gibi engelli bir insanı darp etmişlerdir. Soruşturma tutanağı ile ilgili bize savunma için herhangi bir şey tebliğ edilmemiştir.”

29 yıllık tutsak Y.D., böylesi bir saldırıyla ilk kez karşı karşıya kaldığını; ağ kaburgasından darbe aldığını belirterek, Demir, “Doktor darp raporu verdi. Hastaneye sevk edildim ama götürülmedim” dedi. 

Yerde sürüklediler

 Diğer tutsaklar da koğuş değişiklikleri yapılmasına dair Adalet Bakanlığı’nın yazılı kararını talep etmeleri üzerine darp edildiklerini aktardı. Yerlerde sürüklendiklerini söyleyen tutsaklar, kamera kayıtlarının incelenmesini talep etti. Şu an tutuldukları odaların kirli ve küçük olduğuna işaret ederek, çoğunun yerde yattığını kaydeden tutsaklar, maruz kaldıkları işkence ve kötü muameleden kaynaklı cezaevi idaresi hakkında disiplin soruşturması açılmasını istedi. 

kamera kayıtları istendi

 Hakimlik, olay anına ilişkin kamera görüntülerinin ilgili kurumdan istenilmesine karar verdi. Hakimlik, kararında şunları belirtti: “Disiplin soruşturması, savunma istem yazısının, tebliğ edilip edilmediğinin kurumdan sorulmasına, olaya ilişkin tutanak tanıklarından iki kişinin tanık olarak duruşma günü hazır edilmesine, eksiklikler giderildikten sonra mütalaa için dosyanın Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesine mütalaa alındıktan sonra karar verilmek üzere incelemeye alınmasına (...)”  

İşkenceye maruz kalmışlardı

 Urfa 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde 7 Ekim’de koğuşlara baskın düzenleyen robokop giyimli 80 gardiyan, tutsaklara toplu işkence yapmıştı. Cezaevine atanan yeni infaz müdürünün talimatı doğrultusunda gardiyanların işkencesine maruz kaldıklarını dile getiren tutsaklar, vücutlarında kırıklar ve yaralanmalar olduğunu kaydetmişti. Koğuşları zorla değiştirilen tutsakların revire gitme taleplerinin karşılanmadığı ve darp raporu alma taleplerinin reddedildiği ortaya çıkmıştı. Tutsakları ziyaret eden ÖHD Urfa Şubesi ve İnsan Hakları Derneği (İHD), hak ihlallerini raporlaştırarak, hasta ve yaşlı tutsakların işkenceye maruz kaldığını tespit etmişti.  URFA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.