İşkenceyi anlatmaya ceza

18 Ağustos 2022 Perşembe - 16:30

Halil Kasal

Halil Kasal

  • Silivri Cezaevi'nde tutulan Halil Kasal'a, işkence ve hak ihlallerini ailesiyle paylaştığı için disiplin cezası verildi. 

 

İzmir 1 Nolu F Tipi Cezaevi'nde tutulan Halil Kasal, 6 Nisan 2022'de kaldığı Silivri 5 Nolu L Tipi Kapalı Cezaevi’nde 60 gardiyanın baskı ve işkencesini ailesine anlattığı için disiplin cezası aldı. Kasal, hafta sonu ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde şunları söyledi: "Silivri'de yaşanan baskı ve işkenceyi anlattığım için disiplin cezası aldım. Ben şimdi ne yapacağım? Bunlar devlet içinde devlet kurmuşlar. İstedikleri gibi otorite sahibi olmuşlar. Hem vuruyorlar, hem kırıyorlar, hem de şikayetçi olanlar hakkında istedikleri gibi tutanak tutabiliyorlar. Silivri ile ilgili infaz hakimliğine verdiğim ifadelerde benim ağzımdan hiç çıkmamış, söylemediğim şeyler yazılmış. Ben nasıl itiraz edeyim? İtiraz bile edemiyorum."

Disiplin cezasıyla ilgili konuşan Halil Kasal’ın annesi Beyaz Çelik, oğlunun maruz kaldığı işkenceyi kendisine anlattığını, kendisinin de görüşmeyi ses kaydına alarak paylaştığını belirtti. Çelik, “Oğlumun ses kayıtlarını ben yayınladım. Oğlumu kurtarmak istedim. Bu yüzden oğluma hücre cezası, telefon cezası verildi. Oğluma ulaşamıyorum, Salı günü oğlumun görüş günüydü. Görüşe gittim ama cezası olduğu gerekçesiyle görüşmeme izin vermediler” diye konuştu.  

 Silivri 5 Nolu L Tipi Kapalı Cezavi’nde işkenceye maruz kalan 6 tutsağın ilaç içerek intihara teşebbüs ettiği, bir tutuklunun öldüğü, birinin yoğun bakımda olduğuna yönelik bilgiler, 6 Nisan 2022'de kamuoyuna yansıdı. Bunun üzerine hukukçular ve hak örgütleri harekete geçerek olayın aydınlatılmasını istedi. Cezaevi yönetimi iddiaları reddetse de yaşamını yitiren kişinin Ferhan Yılmaz olduğu ve hastanedeki görüntüleri basına yansıdı. Bu tutuklulardan biri olan Halil Kasal ise ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde işkence gördüklerini, gardiyanların kendilerini intihara yönlendirdiğini söyledi. Ailesi, ses kayıtlarını paylaştı. İkenceye maruz kalan 10 tutuklu çeşitli cezaevlerine sürgün edildi. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.