‘Islah olmadı’ deyip bırakmadılar

21 Ekim 2021 Perşembe - 21:33

Remziye Polat

Remziye Polat

  • İzmir Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nde 9 yıldır tutulan Remziye Polat’ın infazı “ıslah olmadığı” gerekçesiyle yakıldı. 

 

“Örgüt üyeliği” iddiasıyla verilen 12 yıl 6 aylık hapis cezası nedeniyle 9 yıldır tutuklu bulunan Remziye Polat (25), infaz süresini tamamlamasına rağmen tahliye edilmiyor. Şakran Cezaevi İdari ve Gözlem Komisyonu’nun ”pişmanlık” dayatmasını kabul etmeyen Polat’ın, ”ıslah olmadığı” gerekçesiyle infazı yakıldı. 11 Ekim’de tahliye edilmesi gereken Polat, cezaevinde tutulurken, Polat’ın avukatı ve ailesi kararın hukuki olmadığını söyledi.  

Polat’ın avukatı ÖHD İzmir Şubesi Eşbaşkanı Şükran Öztürk, cezaevi idaresinin müvekkilinin cezasını uzatmak için kendisine göre rapor hazırladığını belirterek, “Müvekkilim ‘ıslah olmadığı’ gerekçesiyle tahliye edilmedi. Müvekkilimin herhangi bir disiplin cezası da yoktu. En son kendisine verilen disiplin cezası da mahkeme tarafından kaldırılmıştı” dedi.

İnfazların bu şekilde engellenmesinin hukuki olmadığını söyleyen Öztürk, ”Hukuksuzluğa karşı itirazlarımız olacak. Bu kararlar tutukluların düşüncelerine ve ifade özgürlüklerine müdahaledir. Bunun başka bir izahı yok. Müvekkilimin cezasının uzatılmasına ilişkin infaz hakimliğine itirazda bulunacağım” diye konuştu.

Tekirdağ’da yaşayan Polat’ın babası Şerafettin Polat da kızının infazının bitmesine rağmen tahliye edilmemesine tepki göstererek, kararı kabul etmediklerini söyledi. Polat, kızlarının tahliyesi yerine cezasının uzatılma haberini aldıklarını kaydederek, “Bu uygulamalar hukuksuzdur. Zaten her gün cezaevlerinde tutuklulara hakaret ve baskı yapılıyor. Gece yarısı koğuşları dağıtılıyor. Bu olaylar bizi daha fazla endişelendiriyor” dedi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.