İsrail ve Hamas anlaştı

Dünya Haberleri —

İzeddin El-Kassam Tuğayları'nın elindeki rehineler

İzeddin El-Kassam Tuğayları'nın elindeki rehineler

  • İsrail ile Hamas arasında başlayan ve 15 binden fazla cana mal olan çatışmalara 4 günlük ara verilmesi ve karşılıklı rehine takasında anlaşmaya varıldı. Anlaşmaya göre 50 İsrailliye karşı 150 Filistinli serbest bırakılacak. 

Gazze’de yaşanan savaşın 47. gününde İsrail ve Hamas çatışmalara dört günlüğüne ara verme konusunda anlaştı. Katar’ın arabuluculuğunda gerçekleşen ateşkes, 50 İsrailli ve 150 Filistinlinin serbest bırakılmasını içeriyor. Uluslararası kamuoyunun savaşı durdurun çağrılarına rağmen savaşın akıbeti halen netleşmiş değil. Varılan anlaşma ile savaş başından beri ilk defa Gazze’ye insani yardımlar açık ve güvenli şekilde ulaşacak. 
Hamas’ın ardınan konuya ilişkin bir açıklama da İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun ofisinden yapıldı. 4 günlük ateşkes ve rehinelerin serbest bırakılması anlaşmasını doğrulayan Netanyahu, bırakılacak 50 İsrailli rehinenin kadın ve çocuklardan oluştuğu belirtildi. Açıklamada, üzerinde anlaşılan sayıya eklenebilecek her 10 rehine için ateşkesin bir gün daha uzatılacağını ifade edildi. 

10 rehine için bir gün daha
İsrail serbest bırakılacak Filistinliler konusuna açıklamasında yer vermezken, ateşkes süresince Gazze'nin hiçbir yerinde kimseye saldırmayacağını ya da kimseyi tutuklamayacağını taahhüt etti. Ateşkesin ardından gelişecek süreç için de serbest bırakılan her 10 rehine için çatışmalara verilen aranın bir gün daha uzatılacağı açıklandı.
Ateşkes ve rehine takasına dair açıklama yapan Hamas, İsrail cezaevlerinde tutulan 150 kadın ve çocuğun serbest bırakılacağını ve Gazze'ye yüzlerce tır insani ve tıbbi yardımın yanı sıra yakıt girişine izin verileceğini duyurdu.
BBC News İsrail Adalet Bakanlığı'nın yayınladığı listede potansiyel olarak bırakılacağı belirtilen 300 Filistinlinin büyük çoğunluğunun 17-18 yaşında olduğunu, en gencinin 14, en yaşlısının ise 59 yaşında göründüğünü yazdı. BBC'ye göre, 300 kişinin 274'ü de erkek.

Ateşkes 24 saat içinde açıklanacak
Ateşkes ve rehineler konusunda yapılan görüşmelerin arabulucusu Katar’dan gelen bilgilere göre ateşkesin başlama zamanı ve detayları 24 saat içerisinde açıklanacak. Katar hükümeti, "İsrail hapishanelerinde tutulan bir grup Filistinli kadın ve çocuğun serbest bırakılması karşılığında Gazze'den 50 sivil kadın ve çocuk rehinenin serbest bırakılacağını" açıkladı. Altı haftadan fazla bir süredir devam eden karşılıklı saldırılar sebebi ile İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi'nde yaşanan su, gıda, ilaç ve yakıt sıkıntısı da giderek büyüyor. Mısır’ın da aktif olarak rol aldığı görüşmelerin ateşkes ile sonuçlanması uluslarası kamuoyu ve insan hakları savunucuları tarafından memnuniyetle karşılandı. ABD ve Rusya varılan anlaşmadan dolayı Katar ve Mısır’a teşekkür etti. 

15 binden fazla ölü
Gazze Sağlık Bakanlığı savaşa ilişkin verileri paylaşmaya devam ediyor. İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarda 5 bin 840'ı çocuk, 3 bin 920'si kadın olmak üzere yaşamını yitirenlerin sayısının 14 bin 128'e yükseldiğinin belirtildiği günlük açıklamada, yaralananların sayısının 33 bini aştığı aktarıldı. Yaralıların yüzde 75'inin kadın ve çocuklardan oluştuğu paylaşılan bilgiler arasında.
İsrail saldırılarında yıkılan binaların enkazında veya cenazeleri sokaklarda kalan, 4 bin 500'ü kadın ve çocuk 6 bin 800 kişinin kayıp olduğu bildirilen açıklamada, 205 sağlık çalışanı, 22 sivil savunma görevlisi ve 62 gazetecinin de öldürüldüğü belirtildi. 
Hamas’a bağlı İzzeddin el-Kassam Tugaylarının 7 Ekim’de yaptığı saldırılarda büyük çoğunluğu sivil bin 200 kişi yaşamını yitirirken İsrail’de yaşanan can kayıplarının daha çok olduğu belirtiliyor. TEL AVİV

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.