Jîna kadınları buluşturdu

Kadın Haberleri —

.

.

  • Kadınlar, uluslararası kadın örgütlerinin “Jin jiyan azadî” şiarı ile Londra’da düzenlediği etkinlikte buluştu. 

Londra’da Dünya Zerdüşt Örgütü, Kürt Kadın Hareketi ve İran Kadın Özgürlük Hareketi ile Uluslararası Dayanışma Hareketi tarafından ‘Jin jîyan azadî /Zen Zendegi azadî / Kadın yaşam özgürlük’ şiarı ile The Marylebone Theatre’da bir etkinlik düzenlendi. Etkinliğe, insan hakları aktivisti Maryam Namazie, yazar Rahila Gupta, İran ve Kürt Kadın Hakları Örgütü’nün kurucusu Diana Nammi, Dünya Zerdüşt Örgütü Başkanı Nammi Zerbanoo Gifford, Yazar ve Sürgünde Yazarlar ve Şiddete Karşı Uluslararası Koalisyon (ICAVI) Başkanı Rouhi Shafii Akademisyen Sara Kermanian, İran’daki Siyasi Mahkumların Özgürleştirilmesi Kampanyası (CFPPI) Sözcüsü Shiva Mahbobi, yazar ve ressam Nasrin Parvaz ile çok sayıda yazar ve akademisyen katıldı. 

Rahila Gupta

Tüm dünyaya yayıldı

Yapılan konuşmalarda, Kürt kadını Jîna Amînî’nin katledilmesi sonrası başlayan direnişin Rojhilatê Kurdistan’dan başlayarak kısa sürede İran geneline ve tüm dünyada etki yarattığı ifade edildi. Bu isyan ve direnişin “Jin jiyan azadî” sloganı etrafında şekillendiğine dikkat çekilen konuşmalarda, artık tüm dünyada bu sloganın özgürlük ve isyanın sembolü haline geldiğine dikkat çekildi. 

Küresel karaktere dönüştü

Yapılan konuşmalarda Kürt Özgürlük Hareketi ve Kürt kadın mücadelesinin ortaya çıkardığı “Jin jiyan azadî” şiarının bugün Rojava’dan İran’a, Amerika’dan Avrupa’ya küresel bir karaktere dönüştüğü belirtilerek, “Jin jiyan azadî” sloganının Amerika’da şiddete uğrayan bir kadından fabrikadaki emekçiye, köylerden şehirlere hayatın her alanında tüm kadınların mücadele süreçlerini etkilediği ifade edildi. Konuşmacılar sözlerini her dilde  “Jin jiyan azadî” sloganı ile sonlandırırken, salonda bulunanlar alkış ve sloganla karşılık verdi. 

Kadın sanatçılar sahne aldı

Yapılan konuşmaların yanı sıra etkinlikte Kürt sanatçılar Tara Jaff ve  Suna Alan ile Zerdüşt, İranlı ve Arap sanatçılar Fra Rustumji, Fari Bradley ve Roya Arab sahne aldı. Piyano ve keman dinletisinin gerçekleştiği etkinlikte Suna Alan’ın Kürtçe şarkıları eşliğinde kadınlar halay çekti. Alan’ın kadın direnişini anlatan şarkılarına ise kitle coşkuyla tempo tuttu. 

Etkinlik kapsamında İranlı eski politik tutsak, yazar ve ressam Nasrin Parvaz’ın resim sergisine de yer verildi. 

LONDRA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.