JinNews muhabirlerine ajanlık dayatması

2 Ağustos 2021 Pazartesi - 19:55

  • Gazetecilik meslek örgütleri, JinNews muhabirlerine yönelik ajanlık dayatmaları ve gazetecilere dönük polis şiddetine karşı ortak açıklama yaptı. Açıklamada, “Bu bir teşhirdir. Son dönemde çok sayıda taciz, tecavüz teşhirleri oldu. Bu da devletin hem Kürt kadınlarına hem Kürt kadın gazetecilerine dönük yapmış olduğu tacizin, tehdidin teşhiridir” denildi.

Gazeteci meslek örgütleri, Konya’da Kürt aileye yönelik ırkçı katliamı protesto etmek amacıyla gerçekleştirilen eylem ve etkinliklere yönelik polis saldırısında gazetecilerin darp edilmesi ve JinNews muhabirlerinin polis olduklarını söyleyen kişiler tarafından alıkonularak tehdit ve ajanlık dayatmasına maruz kalmasında ilişkin İHD Amed Şubesi binasında basın toplantısı düzenledi.

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP), DİSK Basın-İş ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Diyarbakır Temsilciliği üyelerinin katıldığı toplantıda, ortak açıklamayı MKGP Sözcüsü Ayşe Güney okudu. 

 ”Bu uygulamalardan vazgeçin: Gazeteciler kimsenin emir eri veya ajanı değildir” diyen Güney, İstanbul’da ırkçı/faşist bir güruhun saldırısına maruz kalan gazeteciler Enes Sezgin, Taylan Öztaş, Derya Saadet, Ceylan Bulut, Rojin Altay ve Hayri Tunç’un darp edildiğini, saldırıya uğramalarına rağmen polis tarafından gözaltına alındığını hatırlattı.

İki gazetecinin saldırıya uğramalarına rağmen hukuksuzca gözaltına alındığını ve gözaltında da işkencenin sürdüğüne dikkat çeken Güney, ”Ayrıca Diyarbakır ve Van’da da gazeteciler polisin saldırısı ve engellemeleriyle karşılaştı. Sahada haber takibi sırasında engellenen ve şiddete maruz kalan meslektaşlarımıza dönük bu uygulamalar aslında gazetecilerin nasıl etkisiz kılınmak istendiğinin açık kanıtıdır” dedi.

Tehdit ve ajanlık dayatması

28 ve 29 Temmuz tarihlerinde JinNews muhabirleri Gülistan Azak ve Dilan Babat’ın, kendilerini istihbarat birimi mensubu olarak tanıtan kişilerin tehdit ve ajanlık dayatmasına maruz kaldığını kaydeden Güney, ”JinNews Diyarbakır muhabiri Gülistan Azak, 28 Temmuz günü saat 16.30 sıralarında Diyarbakır’ın Bağlar ilçesi Mavi Köşe Durağı olarak bilinen yerde iki kişi tarafından sivil bir araca bindirildi. Araçta bulunan iki erkek kendilerini istihbarat mensubu olarak tanıttıktan sonra ‘HDP’nin içinde örgüte yakın isimler hakkında senden bilgi almak istiyoruz’ diyerek, kendileri için ajanlık faaliyetinde bulunmasını talep ettiler. Daha sonra da yaptığı gazetecilik faaliyetine ilişkin sıkıştırmaya çalıştılar. Gülistan’ı araç içerisinde kent içerisinde bir süre gezdirdikten sonra, ‘Anlaşıldı sorularımızın amacını anlamıyorsun. O vakit bugünlük böyle olsun. Güven sağlayabiliriz umarım’ diyerek, serbest bıraktılar. Emniyet Müdürlüğü İstihbarat biriminden oldukları anlaşılan bu kişiler, açık ve aleni bir şekilde arkadaşımızı tehdit etmiş, ajanlık dayatmasında bulunmuştur” ifadelerini kullandı. 

Dilan Babat tacize maruz kaldı

Yine JinNews Ankara muhabiri Dilan Babat’ın 29 Temmuz günü tanımadığı bir kişi tarafından aranarak iletişim kurulmak istendiğini söyleyen Güney, ”Söz konusu kişi iki yıl önce iş yerine giderken Dilan’ı durdurmuş; kimliğini gösterip, kendisini emniyet istihbarat üyesi olarak tanıtarak, ‘Seninle bir çay içelim, konuşacaklarımız var, hayatının heba edilmesini istemiyoruz’ demiş, Dilan’ın tepki göstermesi üzerine ‘seni muhakkak arayacağım’ diyerek, kendisinden uzaklaşmıştır. Dilan bu olaydan uzun bir süre sonra ‘KOD Adım Yeşil’ adlı bir dijital medya hesabı üzerinden tehditler almaya başladı. Her ne kadar fazla ciddiye almasa da 29 Temmuz’da yeniden kendisini Hakan olarak tanıtan istihbarat elemanı tarafından aranınca, durumun vahametinin farkına varmıştır. Arayan bu kişinin, iki sene önce fiziki olarak kendisini rahatsız eden kişi olduğunu anlayan Dilan, her ne kadar aradığı telefonu engellese de birkaç kez daha bu kişinin normal hat ve özel numaralardan arama tacizine maruz kalmıştır” diye konuştu.  AMED

 

Boğatekin’e soruşturma

Adıyaman Gerger Fırat Gazetesi Haber Müdürü Özgür Boğatekin’in, Konya Meram’da aynı aileden 7 kişinin öldürülmesiyle ilgili yaptığı sosyal medya paylaşımına soruşturma başlatıldı. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.