Kabul etmiyoruz!

Kadın Haberleri —

14 Ağustos 2022 Pazar - 19:00

Aysel Tuğluk için 1000 Kadın

Aysel Tuğluk için 1000 Kadın

  • Aysel Tuğluk’a adalet talebiyle yola çıkan “Aysel Tuğluk için 1000 Kadın” inisiyatifi, Tuğluk’un tahliye talebini red eden Anayasa Mahkemesi’nin kararını kabul etmediklerini belirtti.

Demans hastası Kürt kadın siyasetçi Aysel Tuğluk’un serbest bırakılması talebine red veren Anayasa Mahkemesi kararına tepki gösteren “Aysel Tuğluk için 1000 Kadın” açıklamada bulundu. 

“Anayasa Mahkemesi’nin kararını kabul etmiyoruz!” Başlığı altında yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi: “İki yılı aşkın bir süredir demans hastalığı ile mücadele eden Aysel Tuğluk için avukatlarının yaptığı “tedbiren tahliye edilmesine yönelik başvuru” Anayasa Mahkemesi tarafından reddedildi!
Aysel Tuğluk’un cezaevinde tek başına yaşamını idame ettiremeyeceğini, hastalığının her geçen gün daha da ağırlaştığını gösteren çok sayıda bilimsel rapor, reçete ve belge Anayasa Mahkemesi’nin önünde duruyordu. Ama AYM, siyasi saiklerle hareket eden Adli Tıp Kurumu’nun adaletsiz raporlarıyla karar verdi. Hem de büyük çelişkilerle!

Apaçık siyasi bir karardır
AYM “nörolojik rahatsızlığın zamanla ilerleyebileceği, bir başkasının yardımı olmadan zorunlu ihtiyaçlarını karşılayamaz, cezaevi koşullarında hayatını yalnız idame ettiremez duruma gelebileceği ihtimali”yle tedbir kararı verirken, Aysel Tuğluk’u cezaevi koşullarına mahkûm etti. Tarihe geçecek bu çelişki yalnızca bu ülkedeki adaletsizlik silsilesine eklenecek yeni bir vaka değil, bir insanın, hasta bir mahkumun, Aysel Tuğluk’un yaşamına mal olacak kadar ağır sonuçlar doğuracak, kabul edilemez bir tutumdur! Hem de çok kısa bir zaman önce demans hastası Çevik Bir’in tahliye edildiği şu şartlarda bu apaçık siyasi bir karardır.

Unutmaya, unutturulmaya mahkum edilmesine izin vermiyoruz!
Biz, ülkenin ve dünyanın dört bir yanından binlerce kadın olarak Aysel Tuğluk’un göz göre göre unutmaya, unutturulmaya mahkum edilmesine izin vermiyoruz!
Kaybedecek bir gün bile yok, Aysel Tuğluk derhal tahliye edilerek bir an önce tedavi olanaklarına kavuşturulmalı.
AYM kararı sebebiyle kararın muhatabı olan Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığına bir kez daha yapılacak olan hukuki başvurunun, Aysel Tuğluk’un hemen tahliyesini içeren taleplerin de takipçisiyiz.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.