Kadın düşmanlarına geçit vermeyelim

Kadın Haberleri —

Meral Danış Beştaş

Meral Danış Beştaş

  • AKP döneminde artan kadın cinayetlerine dikkati çeken Yeşil Sol Parti Erzirom (Erzurum) Milletvekili Meral Danış Beştaş, "İrademize ortaya koyalım. Bunlara geçit vermeyelim. 28 Mayıs’ta gönderelim” diye seslendi.

Türkiye'de tarihi olarak nitelendirilen 14 Mayıs seçimleri geride kalırken, kadınlara yönelik politikaları ile gündeme gelen Cumhur İttifakı bileşenlerinden Hüda-Par ve Yeniden Refah Partisi, Meclis’te koltuk sahibi oldu. MA'dan Yüsra Batıhan'a konuşan Yeşil Sol Parti Erzurum Milletvekili Meral Danış Beştaş, Cumhur İttifakı’nın kadın düşmanı olduğunu belirterek, yaşam hakkında, kadın kazanımlarına, uluslararası alanda kabul gören değer ve ilkelere saldırdığını söyledi. Bu ittifakın, kadınların gücünün, mücadelesinin, kararlılığının, yaşamlarına ve kazanımlarına sahip çıkma iradesinin ne kadar güçlü olduğunu anlamadığını belirten Beştaş, "Anlatacağız. Kadınlar, büyük bedeller ödeyerek, büyük mücadeleler vererek bu kazanımları elde etti. Kadınlar, kadın beyanı esastır, 6284, İstanbul Sözleşmesi, taciz, tecavüze, istismara karşı yürüttükleri mücadelede kararlarından bir milim geri durmadıkları gibi durmayacak ve bu mücadeleyi büyütecek. Bizim kadınlar olarak en büyük motivasyonumuz, 28 Mayıs'a girerken bu kadın düşmanı ittifakı göndermek olacak” dedi.

Çocuk gerçekliğini reddediyorlar

İstismar ve tecavüz davalarında cezasızlık politikalarının devam ettirildiğini vurgulayan Beştaş, “Yeniden Refah, Hüda Par, AKP-MHP ittifakından önce bunu çıkıp savunamıyorlardı. Bu konudaki tepkinin farkında olmasalar bile sessizliği tercih ediyorlardı ya da dolaylı beyanlarda bulunuyorlardı. Şimdi ise doğrudan çocuk evliliğiyle ilgili ‘Kime göre neye göre’ çocuk diyebiliyorlar. 18 yaşından küçük herkesin çocuk olduğu gerçeğini bile kabul etmeyen bir zihniyetle karşı karşıyayız” şeklinde konuştu.

Çok daha ağırını yaşarız

Erdoğan kazandığı takdirde kadınların bugün yaşadıklarının çok daha ağırını yaşayacağını ve bunun iktidar tarafından ilan edildiğini belirten Beştaş, şunları kaydetti: “İçişleri Bakanı'yla, kadına yönelik şiddetle ilgilenmeyip iktidarın dilinin kullanan Aile Bakanlığıyla durumun daha da ağırlaşacağını görüyoruz. Kadınlar Cumhur İttifakı adayına oy vermemeli, çünkü Cumhur ittifakı, kadınların yaşam hakkını ortadan kaldıracak politikalara imza atıyor. İstanbul Sözleşmesi’nin içeriğini çarpıtarak algı yaratmaya çalışıyorlar. Kadınlar her gün daha çok ölüyor, daha çok şiddet görüyor, daha çok istismara uğruyor. Yargı ve iktidar eliyle kadına yönelik suçlarla cezasızlık büyütülüyor. Oy vermemeli, çünkü kadınlar, birey ve insan olarak görülmüyor; sadece bir anne, itaat etmesi gereken bir figür olarak görülüyor.”

İrademizi ortaya koyalım

Düşüncesi, kimliği, dili, partisi ayırt edilmeksizin bütün kadınlara çağrıda bulunduğunu vurgulayan Beştaş, şöyle seslendi: “Bize açıkça düşmanlık ilan edenlere karşı sesimizi kısmayalım, irademize ortaya koyalım. 28 Mayıs'a giderken bunlara geçit vermeyelim. Mührümüzü biz kadınlar vuralım ve bu ittifakı gönderelim. Kısmen durdurduk, 28 Mayıs’ta gönderelim.”

ERZURUM

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.