Kadın isyanının parçasıyız

Kadın Haberleri —

20 Temmuz 2020 Pazartesi - 17:14

  • Tecavüz ve istismara karşı sokaklarda olduklarını ifade eden HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay, "İlmek ilmek örülen kadın mücadelesinin, kadın isyanının parçasıyız" dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, bir süre önce startını verdikleri "Kadın Mücadelesi Her Yerde" kampanyası kapsamında Mersin’de kadın buluşması gerçekleştirdi.
Buluşma öncesi HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay ve beraberindeki vekiller ile kadınlar, HDP Mersin İl Örgütü binası önünde bir araya gelerek, buluşmanın olduğu Özgür Çocuk Parkı'na alkış ve zılgıtlarla yürüdü. Parkta bulunan kadınlar, vekilleri alkış ve "Jin jiyan azadî" sloganlarıyla karşıladı.

Tek çare örgütlenmek

Buluşmada kadınlar, "İstismara yasal kılıfı aklından bile geçirme" ve "İstismara, infaza, kayyuma karşı biz varız. Kadın mücadelesi her yerde" pankartı ile dövizler taşıyan kadınlar, boyunlarına mor fular taktı.
Açılış konuşmasını yapan HDP Mersin İl Eşbaşkanı Gülbahar Şöfer, kadınlara dönük saldırılara karşı her alanda mücadeleyi yükselteceklerini söyledi.
SYKP Eşbaşkanı Canan Yüce ise, eşbaşkanlık sisteminin saldırı altında olduğunu söyleyerek, "Bu sistemden vazgeçmeyeceğiz. Erkek iktidarına karşı tek çare örgütlenmektir. Zulmün olduğu her yerde direniş olacaktır. Direniş en güzel kadınlara yakışacaktır" dedi.

Kazanımlardan elinizi çekin

Yüce ardından HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay söz aldı. "Kadın Mücadelesi Her Yerde" kampanyası temelinde uzun bir süredir kadın mücadelesi için sokaklarda ve alanlarda olduklarını ifade eden Günay, "Bizler talana, sömürüye, kadın düşmanlığına karşı nefes olmaya, ses olmaya çalışıyoruz. Biliyoruz, kadın mücadelesi artık sınırları aştı. Artık her yerde bir kadın dayanışması ve mücadelesi var. Bizler hep birlikte Çukurova'dan, Mersin'den sesimizi yükselterek diyoruz ki kadın mücadelesi her yerde. Bizler kadın kazanımlarını korumaya devam edeceğiz. Şimdi iktidar ne yapıyor? Biz kadınların ilmek ilmek ördüğü ve mücadele ile kazandığı İstanbul Sözleşmesi’ne dil uzatıyor, el uzatıyor. Buradan sesleniyoruz, kadın kazanımlarından elinizi çekin. İstanbul Sözleşmesi bizim hukuki güvencemizdir. Biz bu güvencemizi korumaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu.
Konuşma sonrası kadınlar erbaneler eşliğinde halaya durdu.

MA/MERSIN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.