Kadın Örgütleri: 'Cezasızlık bitmeli!'

27 Aralık 2021 Pazartesi - 20:45

.

.

  • Fransa’daki kadın örgütleri, Paris’te katledilen Sakine Cansız, Leyla Şaylemez, Fidan Doğan için “Cezasızlık bitmeli! Adalet karanlıkta kaldıkça Fransa suçludur!” diyerek 8 Ocak’ta yapılacak yürüyüşe çağrı yaptı.  

SELMA AKKAYA / PARİS

Paris’te 9 Ocak 2013’te katledilen Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan için Fransa Kürt Kadın Hareketi(TJK-F) başta olmak üzere çok sayıda kadın kurumunun içerisinde yer aldığı  Fransa Ulusal Kadın Koordinasyonu, Fransa Dünya Kadın Yürüyüşü, Heroine Kolektifi, Sosyalist Kadınlar Birliği ve Solidaires Sendikalar Birliği ortak açıklama yaptı. Açıklamada 8 Ocak 2022'de yapılacak büyük yürüyüşe katılım çağrısında bulundu.

Hakikat ve adalet için  

Katledilen üç Kürt kadın siyasetçi için “Hakikat ve Adalet” taleplerini alanlarda haykıracaklarını belirten kadın örgütleri, “Üç Kürt kadın, Paris'in göbeğinde, Türk gizli servisinin (MİT) bir ajanı tarafından infaz edildi. O zamandan bugüne Kürdistan'da ve dünyada demokrasi mücadelesinin sembolü haline geldiler. Tüm ipuçları MİT'in bu suça doğrudan müdahil olduğuna işaret ederken, Fransız makamları bu olayı aydınlatmamak için siyasi baskısını sürdürüyor. Konu ile ilgili Fransız istihbarat servislerinin elindeki bilgileri savunma gizliliğini kaldırmayı reddettiği için şimdiye kadar soruşturma hakimi ile paylaşmaması bu anlamı taşıyor. Fransız devletinin söz konusu bu tutumu, yargılanmasına bir ay kala suikastçı Ömer Güney'in cezaevinde ölümünün ardından açılan soruşturmanın önünü tıkamaya devam ediyor. Bilgi ve belgelerin dosya hakimi ile paylaşılmaması adaletin bu olaya ışık tutmasını engelledi” denildi. Açıklamada ayrıca Fransa’nın derhal dosyanın bilgi ve belgelerini paylaşması istendi.  

Fransa suç ortağıdır 

Kadın örgütleri, katliamın üzerinden 9 yıl geçtiğini hatırlatarak şunları belirtti: “Kürt halkı ve dayanışmada bulunan tüm dostlarının adalet arayışlarına rağmen Fransız topraklarında başka bir ülkenin işlediği terör suçu hale cezasız. Meseleyi çözecek siyasi iradeye sahip olmayan Fransız devleti, kendi topraklarında işlenen bir siyasi suikastı aydınlatmadığı sürece suç ortağıdır. Bu sessizlik politikası tehlikelidir. Çünkü Türk milliyetçilerinin Fransa'daki Kürt toplumuna karşı giderek artan sayıda saldırılarını teşvik etmektedir. Aynı zamanda Türkiye'den büyük fonlarla Avrupa'da kurulan okullar ve ibadethaneler aracılığıyla Erdoğan diktatörlüğünün İslami-faşist fikirlerinin(kadın düşmanı bir rejim) yayılmasının dizginlerini serbest bırakıyor.” 

Tesadüf değil 

Fransız devletinin, Türkiye'ye karşı somut tedbirler almaktan uzak tutumunun altında ekonomik ve askeri çıkarlar olduğu vurgulanan açıklamada, “Nitekim onlar için, NATO'nun en büyük ikinci ordusu olarak, Lozan Antlaşması'ndan yaklaşık bir asır sonra, Kürdistan'ı etkileyen Ortadoğu'daki bölünme savaşında çok önemli bir rol oynamaktadır. Türkiye, NATO'nun bölgedeki sağ kolu ve demokratikleşme projelerini sona erdirmede ve filizlenen kadın devrimini durdurmada vazgeçilmez bir müttefiktir. Bu nedenle kadın devriminin Avrupa'daki temsilcileri Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez'in hedef alınması tesadüf değildir” denildi. Açıklamada tüm kadın aktivistler, sanatçılar, yazarlar, akademisyenler, politikacıları bu adaletsizliğe karşı seslerini birlikte yükseltmeye çağırdı.  

Açıklamada talepler şu şekilde sıralandı: 

  • Paris'teki katliamın arkasındaki güçlerin belirlenmesi, yargılanması ve mahkum edilmesi!
  • Katliama ilişkin bilgi ve belgeler için ‘devlet sırrı’ altında gizlilik gerekçesi derhal kaldırılsın!
  • Fransız hükümeti ve yetkililerinin Paris’te katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in ailelerini kabul etmesi ve davadan sorumlu yargı kurumlarıyla şeffaf bir şekilde işbirliği yapması talepleriyle alanda olacağız!
  • Faşizmin ilerlemesine izin vermemek için, birlikte kadın yaşamını ve özgürlüğünü savunalım!

Yürüyüş takvimi 

Kadın hareketleri Sakine, Rojbin ve Leyla şahsında Dulcie September'den Honduras'tan Berta Caceres’e, Arjantin'den Marielle Franco’ya kadar ataerkil bir düzen tarafından her türlü erkek şiddeti, savaş, devlet terörü, işgal ve operasyonla katledilen tüm kadınları anarak, “Kadın cinayetlerini sona erdirmek için 8 Ocak’ta alanlarda olalım” çağrısı yaptı. Fransız Kadın Hareketleri Paris’te 8 Ocak’ta gerçekleşecek yürüyüşte ise Feminist kortej oluşturarak kendi pankartlarıyla yürüyecek.

Fransa’nın yürüyüş takvimi ise şu şekilde: 

8 Ocak Cumartesi 

Paris: Yürüyüş-miting Saat: 12.00 Gare Du Nord 

Strasbourg: Yürüyüş-miting Saat: 13.00 Place de la Gare 

Marseille: Yürüyüş miting Saat: 13.00 Canebiere/Marseille 

Bordeaux: Yürüyüş miting Saat: 18.00 Place Stalingrade   

9 Ocak Pazar   

Toulouse: Miting Saat: 14.30 Jean Jaurès metro istasyonu

 

 

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.