Kadınlar için bir hayat okulu: UTAMARA

Dosya Haberleri —

17 Ocak 2022 Pazartesi - 20:00

  • Aralıksız bir şekilde 16 yıldır kadınlara hukuki ve psikolojik destek ve danışmanlık hizmeti sunan UTAMARA, 2021 yılında pandemi koşullarında da çalışmalarını sürdürdü. UTAMARA, 2022 yılında da çalışmalarına ara vermeden devam etmeyi planlıyor.
  • Gazetemize konuşan UTAMARA çalışanı Cira Köhler, "Bizler günlük yaşamda ataerkil şiddetinin çok çeşitli sonuçları ile baş edebilmek için kadın dayanışmasının gerekli olduğuna inanıyoruz. UTAMARA'daki çalışmamız ataerkil zihniyete karşı bir hayat okulu gibi" dedi.

REWŞAN DENİZ

Almanya’da kadınlara yönelik hukuki ve psikolojik danışmanlık hizmeti veren UTAMARA Kadın Buluşma Merkezi, 2006 yılından bu yana kadınlara hizmet veriyor. Uluslararası feminist hareketin bir parçası olan UTAMARA, yaşı, milleti, sosyal durumu ve dünya görüşü ne olursa olsun tüm kadınlara kapılarını açıyor. Ağırlıklı olarak şiddet, savaş ve göç tecrübeleri ile başa çıkma konusunda destek ve danışmanlık hizmeti sunan UTAMARA, 16 yıldır yürüttüğü aralıksız çalışmaları, 2021 yılı içerisinde de sürdürdü. UTAMARA çalışanı Cira Köhler, 2021 yılı çalışmaları ve 2022 yılına dair planlamalarına ilişkin gazetemizin sorularını yanıtladı. 

Öncelikle 2021 yılı pandemi ile geçti, bu süreçte çalışmalarınız nasıl yürütüldü?

Seminer ve eğitimlerin yanı sıra kadına yönelik şiddet üzerine konferanslar, kültürel etkinlikler, anadilde danışmanlık gibi çok sayıda çalışma yürüttük. Tabi bunları yaparken sosyal, yerel ve uluslararası ağlarla çalışmalarımızı yürütüyoruz. 2021 yılında pandemi ile nasıl baş edileceği bizim temel gündemimiz oldu. Burada temel amacımız kadınlara daha iyi nasıl ulaşabileceğimizdi. Pandemi ile birlikte sokağa çıkma yasaklarında hangi projeler verimli olacağı üzerine değerlendirme yaptık. Diyebiliriz ki; 2021 yılında şiddet daha vahim ölçülerde gerçekleşti. Bu konuya ilişkin yıl sonunda iki ayrı hafta sonu Workshop-eğitimlerini düzenledik. Burada birçok şeyi tartıştık. Yine kadınları nasıl güçlendirebileceğimizi konuştuk. Çalışmaya katılan kişilerden olumlu tepki aldık. 

Sizler aynı zamanda eşi tarafından katledilen Besma Akıncı davasını da takip ettiniz. Dava sizin için neden önemliydi?

Kadın kırımı üzerinden yürütülen şiddete karşı daha etkin mücadele edebilmek için 2020 Mayıs ayında Besma Akıncı’nın davası için feminist bir izleme grubu oluşturduk. Besma Akıncı’nın katil eşi Cemal Akıncı’ya karşı yürütülen davayı kamuoyunu duyurmak ve bir hassasiyet oluşturmak istedik. Nerede bir kadın öldürülürse öldürülsün bu hepimizi ilgilendiren bir konudur. Bu kapsamda davaya bu kadar önem veriyoruz. Cemal Akıncı davasını takip etmeye devam edeceğiz ve Besma Akıncı şahsında katledilen tüm kadınlar için adalet isteyeceğiz.