Kadınlar kararı reddetti

Kadın Haberleri —

3 Temmuz 2022 Pazar - 19:20

Foto: ETHA

Foto: ETHA

  • ABD Yüksek Mahkemesi’nin kürtaj hakkını koruyan ‘Roe v Wade’ yasasını bozması sonrasında dünya genelinde kadınların endişesi arttı. Fransa’da kararı protesto eden kadınlar tepkisini ortaya koyarken, ABD’nin başkanı Joe Biden, eyalet sınırlarında kadınların tutuklanabileceğini söyledi.

ABD Yüksek Mahkemesi'nin kürtaj hakkını garanti altına alan ‘Roe v Wade’ yasasını kaldırması ardından ülke genelinde yapılan protesto eylemi Avrupa’ya da yayıldı. 

Etkin Haber Ajansı’nın (ETHA) geçtiği habere göre, Fransa’nın birçok kentinden binlerce kadın sokaklara çıkarak, ABD’de kürtajın yasaklanmasına tepki gösterdi. Paris, Bordeaux, Lyon ve Marsilya'nın da aralarında bulunduğu 30 noktada binlerce kadın kürtaj hakkının Fransa Anayasa'sında da yer almasını talep etti. Eyleme Sosyalist Kadınlar Birliği'nin (SKB) de içerisinde bulunduğu çok sayıda kadın örgütünün yanı sıra sendika ve siyasi parti de katıldı.

‘New York'tan Paris'e, ücretsiz kürtaj’ 

ABD'de alınan bu kararın başka ülkelerde de uygulanmak istenmesinden endişe ettiklerini ifade eden kadınlar, "Benim bedenim benim kararım", "Çocuk sahibi olmak bir seçenek, kürtaj olmak bir haktır" sloganlarını atarak kürtaj yasağını kabul etmediklerini haykırdı.

"New York'tan Paris'e, ücretsiz kürtaj" sloganının dikkat çektiği eylemlerde, çocuk sahibi olmanın seçenek olduğu vurgulandı. 

.
Foto: ETHA

Paris’te yapılan eylemde Kürtaj hakkının Fransa Anayasa'sında yer alması için önerilen yasaya atıfta bulunulan kadınlar “Kürtajın Anayasa'da yer almasını istiyoruz" dövizlerini taşıdı.

‘Avrupa'da Kürtaj Kadınlar Karar Veriyor Kolektifi’ adına konuşan Suzy Rojtman, "şok dalgasından" söz etti, diğer pek çok ülkenin, ABD'nin kararını emsal göstererek kadınların kazanılmış kürtaj hakkını gasp etmesinden korktuklarını dile getirdi.

‘Bedenlerimiz üzerinde tasarrufta bulunuyorlar’

Bordeaux'daki mitinge de yaklaşık bin kişi katıldı. Sanatçı Johanna Tilché-Jean, "Bu sadece kürtaj hakkı değil, bedenlerimiz üzerinde özgürce tasarrufta bulunma hakkıdır. Bu sadece Fransa'daki değil, tüm dünyadaki kadınları ilgilendiren temel bir haktır" dedi.

‘Gururluyuz, kadınız, radikaliz ve öfkeliyiz’

Emekli hemşire ve Gironde Aile Planlaması üyesi Nicole Blet de, kürtaj hakkını düzenleyen yasalar ve uygulamaların her zaman kırılgan olduğunu söyleyerek, erkek egemen kapitalist sistemin kadınların bu hakkını gasp etmek için çabaladığına dikkat çekti.

Strasbourg ve Marsilya’da yapılan eylemlerde kadınlar, “Gururluyuz, kadınız, radikaliz ve öfkeliyiz" diyerek kazanılmış haklarına sahip çıkacaklarını ortaya koydu.