Kadınlar ücret eşitsizliğine karşı grevde

Kadın Haberleri —

Kadın eylemi

Kadın eylemi

  • İzlanda'da 48 yıllık aradan sonra binlerce kadın ve kendini ikili cinsiyet anlayışının dışında tanımlayan kişiler bugün greve çıkıyor.

Başbakan Katrin Jakobsdottir'in yanı sıra balıkçılık sektöründe çalışanlar, öğretmenler ve hemşirelerin katılımıyla birçok meslek grubu temsil edilecek. Grevin ülkede devam eden cinsiyete dayalı ücret eşitsizliğine ve şiddete dikkat çekmesi ve toplumu durma noktasına getirmesi hedefleniyor.

İzlandalı kadınlar en son 1975'te, "kvennafri" (kadınlar günü) adlı hareket kapsamında işi bırakma eylemi gerçekleştirmişti. Ülkede ve dünyada büyük bir değişime yol açan Kvennafrihareketi sırasında kadınların yüzde 90'ı greve katılmış ve ardından dünyanın ilk kadın cumhurbaşkanı seçilmişti.

İzlandalı kadınlar grevin yanı sıra tüm gün boyunca yemek yapmayı ve çocuklara bakmayı da reddetmişti. Bu hareketin ülkede kadınlara bakış açısını tamam değiştirdiği ve İzlanda'nın eşitlik mücadelesinde ön saflara yerleşmesine yardımcı olduğu belirtiliyor.

Ancak bugün yapılan grevi düzenleyenler, kadınların emeğine değer verilmesi yönündeki temel talebin 48 yıldır karşılanmadığını söylüyor. Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda küresel bir lider olarak görülmesine ve 2023 Dünya Ekonomik Forumu'nun küresel cinsiyet eşitsizliği sıralamasında üst üste 14. kez zirvede yer almasına rağmen, İzlandalı kadınlar bazı mesleklerde hâlâ erkeklerden daha az kazanıyor.

Mesleklerin değeri bilinmiyor

Grevi düzenleyenler ayrıca temizlik gibi geleneksel olarak kadınlarla ilişkilendirilen mesleklerin değerinin bilinmediğini ve düşük ücretlendirilmeye devam edildiğini söylüyor.

'Siz buna eşitlik mi diyorsunuz?

1975'teki ilk grevden bu yana başka kadın hareketleri düzenlendi. Ancak ilk defa tüm bir gün süren bir eylem yapılıyor. Bugün 'Siz buna eşitlik mi diyorsunuz?' sloganıyla gerçekleştirilen hareket, 40 farklı kuruluş tarafından düzenlendi.

Ülke genelinde kadınlara ve kendini ikili cinsiyet anlayışının dışında tanımlayan kişilere, "topluma katkılarının önemini göstermek için" ev işleri de dahil olmak üzere bugün herhangi bir ücretli veya ücretsiz iş yapmamaları çağrısında bulunuldu. REYKJAVİK

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.