Kadınlar ve çocuklar standlarda

Kadın Haberleri —

.

.

  • Fransa’nın birçok kentinde depremzedelerle dayanışma amacıyla çalışma yürüten kadın meclisleri, kurdukları Kadın Sokak İnisiyatifleri ile topladıkları yardımı Roja-Sor’a aktardı.

SELMA AKKAYA / PARİS

Fransa Kürt Kadın Hareketi (TJK-F) bünyesinde çalışma yürüten kadın meclisleri, Türkiye ve Kurdistan’da meydana gelen depremin ardından bulundukları Fransa’nın tüm şehirlerinde Kadın Sokak İnisiyatifleri oluşturdu. İnisiyatifler, topladıkları yardımı Fransa’da faaliyet yürüten Kurdistani yardım kurumu olan Roja-Sor’a aktardı ve aktarmaya da devam ediyor. Paris ve çevresinde tatil dolayısıyla çocuklar da annelerin yanında gönüllü olarak çalışıyor. Çocuklar ve kadınlar birlikte yürüttükleri çalışmada çalışmada 40 bin 772 euro, Güney Fransa’da ise, 9 bin 700 euro toplandı.

Çocuklardan 2 bin euro

Kadınlar Evry ve Grigny bölgelerinde her gün üç ayrı noktada depremzedeler için stand açıyor. Ayrıca belediyelerle iletişime geçen kadınlar yürüttükleri çalışma çerçevesinde belediyeleri ziyaret ediyor. 

Yapılan büyük etkinler, toplantılarda yiyecek satarak da depremzedelerle dayanışma köprüsü oluşturan kadınlara Gringy bölgesinde çocuklar bir günlük tatil dolayısıyla stand çalışmasını üstünlendi. Çocuklar yürüttükleri bir günlük çalışmada 2 euro topladı.

Sokak sokak dayanışma