Kadınlar ve siyahiler müzikte görülmüyor

Kadın Haberleri —

Jann Wenner

Jann Wenner

  • Dünyanın en ünlü müzik ve popüler kültür dergisi Rolling Stone'un kurucu ortağı Jann Wenner, derginin yönetim kurulu üyeliğinden çıkarıldı. 1967'de yayım hayatına başlayan ünlü dergi, söz konusu kararı, Wenner'ın New York Times'a verdiği röportajda siyahları ve kadın müzisyenleri aşağılayan ifadeleri nedeniyle aldı.

Dünyanın en ünlü müzik ve popüler kültür dergisi Rolling Stone'un kurucu ortağı Jann Wenner, derginin yönetim kurulu üyeliğinden çıkarıldı. 1967'de yayım hayatına başlayan ünlü dergi, söz konusu kararı, Wenner'ın New York Times'a verdiği röportajda siyahları ve kadın müzisyenleri aşağılayan ifadeleri nedeniyle aldı. Röportajın yayımlanmasından bir gün sonra Wenner'ın yönetim kurulu üyeliği yaptığı 'Rock and Roll Hall of Fame' de benzer bir karar aldı.

Kadın müzisyenlere kitapta yer yok

Tartışma, Wenner'ın Bob Dylan, Jerry Garcia, Mick Jagger, John Lennon, Bruce Springsteen, Pete Townshend ve U2'dan Bono gibi beyaz ve erkek müzisyenlerle yaptığı röportajları içeren yeni kitabı 'The Masters'ı (Ustalar) tanıtırken verdiği bir röportajdan kaynaklandı.

Wenner, neden kadın ya da siyah müzisyenlerle röportaj yapmadığı sorusuna verdiği yanıtta Grace Slick ya da Janis Joplin'le derin bir sohbet yapmanın mümkün olduğunu ancak Joni Mitchell'ın bir 'rock filozofu' olmadığını ileri sürdü ve ekledi: "Bana göre Mitchell testi geçemedi."

Siyasi sanatçı Wonder ‘usta’ değil!

Wenner, ABD'de RnB,soul, funk gibi pek çok müzik türünün öncü isimlerinden siyah sanatçı Stevie Wonder içinse "Stevie Wonder'ı bilirsiniz, bir dâhidir, değil mi? Ama bence 'usta' gibi geniş bir kelime kullanırsanız bu hatalı olur" ifadelerini kullandı.

Wenner röportaj sırasında bir tepkiyle karşılaşacağını kinayeli bir şekilde kabul ederek, "Sırf halkla ilişkiler adına, belki de bu tür eleştirileri önlemek için gidip aynı tarihsel standartlara uymayan bir siyah ve bir kadın sanatçıyı buraya dahil etmeliydim" dedi.

2019'a kadar kurucuları arasında yer aldığı Rolling Stone dergisinin yayın yönetmenliğini üstlenen Wenner, 1987 yılında faaliyete geçen Rock and Roll Hall of Fame'in de kurucuları arasında yer alıyordu. FRANKFURT

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.