Kadınlara çıplak arama

14 Ocak 2022 Cuma - 16:45

❏

  • Şırnak’ta gözaltına alınan kadınlar, ters kelepçelenerek götürüldükleri Emniyet Müdürlüğü’nde çıplak aramaya maruz kaldı. Kadınlar, suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 9 Ocak günü Şırnak’ın Cizre, Silopi, İdil ve Beytüşşebap ilçeleri ile Siirt’te yapılan ev baskınlarında 24 kişi gözaltına alındı. Üç kişi, Emniyet’teki ifade işlemlerinin ardından 10 Ocak’ta serbest bırakılırken, 11 ve 12 Ocak’ta adliyeye sevk edilen 11 kişiden dördü tutuklandı, 7 kişi serbest bırakıldı. Geriye kalan 10 kişinin ise gözaltı süresi dört gün daha uzatıldı. 10 kişi halen Şırnak Emniyet Müdürlüğü’nde tutuluyor.

Gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan iki yurttaş, Emniyet’te yaşadıklarını anlattı, ancak güvenlik kaygısı ve yaşadıklarının yarattığı psikolojiden dolayı isimlerinin yazılmasını istemedi. 11 Ocak’ta evine yapılan baskınla gözaltına alınan yurttaş, ilk önce Cizre İlçe Emniyet Müdürlüğü daha sonra Şırnak Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğünü belirtti. Bu süre zarfında ellerinin arkadan kelepçelendiğini ve plastik kelepçenin çok fazla sıktığını, durumu aktardığı polislerin ise kelepçeyi daha da sıktığını dile getirdi. 

Bana bağırıp gülüyorlardı

Ters kelepçe nedeniyle el bileklerinin morardığını anlatan yurttaş, hala sol baş parmağını kıpırdatamadığını söyledi. Götürüldüğü Şırnak İl Emniyet Müdürlüğü’nde çıplak aramaya maruz kaldığını belirten yurttaş, “Nezarette tutulurken beni bir odaya çıkardılar. Odada 4 polis ve bir çevirmen vardı. Odaya girdiğim zaman ‘Sana birkaç soru soracağız. Bunları cevaplarsan seni hemen Cizre’ye göndereceğiz. Eğer cevaplamazsan müebbet hapis cezası alacaksın’ dediler. Onlara avukatım olmadan konuşmayacağımı söylemem üzerine bağırmaya başladılar. Hepsi bir yandan bağırıyordu, diğer yandan da gülüyorlardı” diye konuştu.

Avukatsız ‘sohbet’ oyunu

 Aynı gün gözaltına alınan başka bir yurttaş, ters kelepçelenerek, Şırnak İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğünü ve nezarete konulmadan önce çıplak aramaya maruz kaldığını kaydetti. Avukatı olmadan “sohbet” adı altında görüşmeye götürüldüğünü belirten yurttaş, sohbeti reddettiği için görüşmenin sonlandığını aktardı.

Gözaltında maruz kaldıkları uygulamalardan dolayı psikolojilerinin bozulduğunu dile getiren yurttaşlar, bu hukuksuz uygulamalara ilişkin suç duyurusunda bulunacaklarını aktardı.   ŞIRNAK

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.