Kamplardaki Êzîdî kadınlar mahpus hayatı yaşıyor!

Kadın Haberleri —

27 Haziran 2021 Pazar - 19:00

  • ‘Büyük cezaevleri’ diye tanımladığı Güney Kürdistan kamplarında yaşayan Êzîdî kadınların durumunu anlatan aktivist Refah Hisên, vahşetten sonra psikolojik destek alamayan kadınların intihara sürüklendiğini belirtti ve ekledi: “Êzidîlere yardım edilmeli, evlerine dönüşleri sağlanmalı.”

HABER MERKEZİ

Faşist Türk devletinin desteklediği çete örgütü DAİŞ’in, 3 Ağustos 2014’te Şengal’e saldırması sonucu soykırımdan kurtulan yüzbinlerce Êzîdî topraklarını terk etmek zorunda kaldı. Büyük çoğunluğu Güney Kürdistan’da bulunan 27  kampta barınan Êzîdî halkının ve kadınların içinde bulunduğu durumu Musullu Êzîdî aktivist Refah Hisên, JINHA muhabiri Xufran El Radî’ye anlattı. 

Êzîdîlerin baraka kamplarda sürdürdüğü yaşamı ‘büyük cezaevleri” diye özetleyen Refah Hisên, yüzbinlerce insanın temel insani ihtiyaçlardan yoksun olduğunu belirterek,  uluslararası kamuoyunun bu duruma göz yumduğunu söylüyor. 

Yarı ölü yaşıyorlar

Refah, Şengal’in özgürleştirildiği 2015 yılından beri insani yardım çalışmaları yürütüyor. Düzenlenen konferanslar ve çalışmalar aracılığı ile Êzîdî kadınların seslerini duyurmasının yanısıra kadınlarla birebir iletişim kuruyor, hikayelerini dinliyor. “Êzîdî kadınların kamplardaki durumu çok zor. Temel hizmetlerden yoksunlar. Kadınlar zihinsel ve duygusal olarak büyük hasar aldı” diyerek, kamplarda ‘intihar” olarak lanse edilen vakalara dikkat çekiyor.

DAİŞ’in elinden mucizevi bir şekilde kaçan Seifi adlı kadının hikayesine yer veren Refah, “Seifi, DAİŞ’in ailenin erkeklerini öldürmesinden sonra çocuklarıyla birlikte kaçmayı başaran bir anne. Şimdi kamplarda yarı ölü gibi yaşıyor” diyor.

İntihara sürükleme hali

DAİŞ vahşetinden sonra yeterli psikolojik desteği alamayan kadınların intihara sürüklendiğini ve kamplarda da bu psikolojinin daha da ağırlaştığını ifade eden Refah, “Kadınlar kamplarda her şeyden habersiz bir şekilde hapis hayatı yaşıyorlar” diyor. Kamplarda kalan yurttaşların kısa sürede profesyonel destek alarak Şengal’e ve evlerine dönmelerinin sağlanması gerektiğini aktaran Refah Hisên, “Êzidîlere yardım edilmeli, bölgelerine, evlerine dönüşleri sağlanmalı” diyor.

Toplum kabul etmiyor

DAİŞ’ten kurtulduktan sonra aileleri tarafından kabul edilmeyen kadınların da sözkonusu olduğunu söyleyen Refah, “Bu kadınlardan biri gördüğü onca işkence, tecavüze rağmen canına kıymadı. Anne ve babasının, toplumunun onu eskisi gibi kabul etmeyeceğini düşünerek intihara sürüklendi” diyerek buna benzer çok sayıda örneğe şahit olduğunu aktardı.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi bünyesindeki kamplarda 737 bin 365 Êzîdî barınıyor. Toplam 27 kampın bulunduğu bölgede sadece temel yaşam ihtiyaçlarının bir kısmını karşılayabiliyorlar. İnançlarından ötürü ise kadınların serbest hareket etmesi mümkün olamıyor.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.